Basketball Committees

  • Boys Basketball Commissioner

    Jeromy Hall
    of Ecole Foothills Composite High School
    403-938-6116
    403-938-7365

Boys Basketball Committee

1A Boys

  • Daryn Galatiuk (North Region)
    of Glendon School
    Zone: North East
    780-635-3881
    780-635-4176
  • Jeff Van Raalte (South Region)
    of Coaldale Christian
    Zone: South
    403-345-4055
    403-345-6436
  • Scott Peterson (Central Region)
    of Hay Lakes School
    Zone: Central
    780-878-3368
    780-878-3500

2A Boys

  • (North Region)
  • Darren Graham (Central Region)
    of Millwoods Christian
    Zone: Edmonton
    780-462-2627
    780-462-9322
  • Ravinder Grewal (South Region)
    of West Island College
    Zone: Calgary
    403-255-5300 ext 299
    403-252-1434

3A Boys

  • Rob Cross (Central Region)
    of Wetaskiwin Composite
    Zone: Central
    780-352-2295
    780-352-7319
  • Sam Aiello (South Region)
    of Holy Trinity Academy, Okotoks
    Zone: South Central
    403-938-2477
    403-938-6077
  • Vincent Reynolds (North Region)
    of Strathcona Christian Academy
    Zone: Edmonton
    780-4647127
    780-464-3954

4A Boys

  • Chad Watson (South Region)
    of Medicine Hat High
    Zone: South
    403-527-3371
    403-529-2247
  • Jeremy Posteraro (Edmonton Region)
    of St. Francis Xavier
    Zone: Edmonton
    780-489-2571
    780-486-2564
  • Michael Sera (Rural Region)
    of Bert Church, Airdrie
    Zone: South Central
    403-948-3800
    403-948-7496
  • Mike McFarland (Calgary Region)
    of Bishop Grandin
    Zone: Calgary
    403-500-2056
    403-500-2247

Girls Basketball Committee

1A Girls

  • Brittany Partington (North Region)
    of St. Jerome's, Vermilion
    Zone: North East
    780-853-5251
    780-853-4343
  • Nathan Hodgson (South Region)
    of Bassano School
    Zone: South Central
    403-641-3577
    403-641-4158
  • Peter Molesky (Central Region)
    of St. Mary High, Westlock
    Zone: North Central
    780-349-3644
    780-349-6126

2A Girls

  • Brad Harrop (North Region)
    of Glenmary, Peace River
    Zone: North West
    780-624-5656
    780-624-3730
  • Garnet DuGray (Central Region)
    of Rimbey Jr/Sr High
    Zone: Central
    403-843-3761
    403-785-0736
  • Laurel Adolphe (South Region)
    of Rundle College, Calgary
    Zone: Calgary
    403-250-7180
    403-250-7184

3A Girls

  • Brady Van Ry (Central Region)
    of Edmonton Christian
    Zone: Edmonton
    780-408-7945
    780-454-0793
  • Curt Colfer (South Region)
    of Highwood High
    Zone: South Central
    403-652-5500
    403-652-1397
  • Dee Matthews (North Region)
    of Cold Lake High
    Zone: North East
    780-639-0039
    780-639-0040

4A Girls

  • Darren Miller (South Region)
    of Catholic Central, Vulcan
    Zone: South
    403-327-4596
    403-320-8896
  • Jill de Jonge (Rural Region)
    of Hunting Hills, Red Deer
    Zone: Central
    403-342-6655
    403-342-4511
  • Lauren Greene (Edmonton Region)
    of Jasper Place, Edmonton
    Zone: Edmonton
    780-408-9000
    780-481-0931
  • Sheldon Brady (Calgary Region)
    of Western Canada, Calgary
    Zone: Calgary
    403-228-5363
    403-777-7089