Provincial Championship Dates

Spring 2018

Sport Date Location
Wrestling
Rural Feb 23-24, 2018

Sexsmith Secondary, North West Zone

Provincial

Mar 9-10, 2018

Medicine Hat High, South Zone

Curling Mar 2-3, 2018

Paul Kane & St. Albert Catholic High, Edmonton Zone

Basketball
1A Girls Mar 15-17, 2018

Central Alberta Christian, Central Zone

1A Boys

Mar 15-17, 2018

Central Alberta Christian, Central Zone

2A Girls

Mar 15-17, 2018

Kainai High, South Zone

2A Boys

Mar 15-17, 2018

Willow Creek Composite, South Zone

3A Girls

Mar 15-17, 2018

Cochrane High, South Central Zone

3A Boys Mar 15-17, 2018

Cochrane High, South Central Zone

4A Girls

Mar 15-17, 2018

Medicine Hat High, South Zone

4A Boys

Mar 15-17, 2018

Medicine Hat High, South Zone

Cheerleading Apr 13-14, 2018 Lethbridge Collegiate Institute, South Zone
Team Handball
Tier I Apr 27-28, 2018

St. Peter the Apostle, Edmonton Zone

Tier II Apr 27-28, 2018 Old Scona Academic, Edmonton Zone
Badminton May 4-5, 2018

Grimshaw High, NW Zone

Track & Field Jun 1-2, 2018 Central Zone (Lindsay Thurber Comprehensive)

Rugby

Tier I Jun 8-9, 2018 Calgary

Tier II

Jun 8-9, 2018

Calgary
Tier III Jun 8-9, 2018 Calgary

Fall 2018

Sport Date Location
Golf Sep 24-25, 2018 CISAA (in rotation)
Cross Country Oct 20, 2018 NE Zone (in rotation)
Football Nov 23-24, 2018 NE Zone (in rotation) - Fort McMurray
Volleyball
1A Girls Nov 22-24, 2018

Bassano, South Central Zone

1A Boys Nov 22-24, 2018

Bashaw High, Central Zone

2A Girls
Nov 22-24, 2018

Our Lady of Mount Pleasant, Central Zone

2A Boys
Nov 22-24, 2018

Our Lady of Mount Pleasant, Central Zone

3A Girls Nov 22-24, 2018 Beaverlodge Regional, North West Zone
3A Boys Nov 22-24, 2018 West Central High, Central Zone
4A Girls Nov 22-24, 2018

Charles Spencer High, North West Zone

4A Boys Nov 22-24, 2018

Charles Spencer High, North West Zone

Spring 2019

Sport Date Location
Wrestling
Rural Feb 22-23, 2019

Lethbridge Collegiate Institute, South

Provincial

Mar 8-9, 2019

Edmonton (in rotation)

Curling Mar 7-9, 2019

St. Paul Regional, North East Zone

Basketball
1A Girls Mar 14-16, 2019

E.H. Walter, North East Zone

1A Boys

Mar 14-16, 2019

Stirling High, South Zone

2A Girls

Mar 14-16, 2019

La Crete High School, North West Zone

2A Boys

Mar 14-16, 2019

High Level Public, North West Zone

3A Girls

Mar 14-16, 2019

TBD

3A Boys Mar 14-16, 2019

Brooks Composite, South Central Zone

4A Girls

Mar 14-16, 2019

Jasper Place, Edmonton

4A Boys

Mar 14-16, 2019

Jasper Place, Edmonton

Cheerleading Apr 12-13, 2019 TBD
Team Handball
Tier I Apr 26-27, 2019

TBD

Tier II Apr 26-27, 2019 TBD
Badminton May 3-4, 2019

Calgary (in rotation)

Track & Field Jun 7-8, 2019 Calgary Zone (in rotation)

Rugby

Tier I Jun 7-8, 2019 Rural Zone (in rotation)

Tier II

Jun 7-8, 2019

Rural Zone (in rotation)
Tier III Jun 7-8, 2019 Rural Zone (in rotation)