Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Badminton Results 2000 / 01

BADMINTON

Trophy Winners

ACTIVITY

TROPHY

2000-01 WINNER

1A School Team

Betty Peters

Spruce View

2A School Team

Sheila Iversen

E.W. Pratt, High Prairie

3A School Team

Al McDougall

Barrhead Composite

4A School Team

Roy Gouchey

Archbishop MacDonald, Edmonton

Aggregate

President's Trophy

Calgary Zone

Runner Up

Gretta Schwartz

Edmonton Zone

Non-Urban

W. Soprovich

South Central Zone / North West

Junior Aggregate

Leroy Walker Trophy

Calgary Zone

Intermediate Aggregate

Don Gustafson

Calgary Zone

Senior Aggregate

Bev Spencer

Calgary Zone

 

EVENT

PLACE

PARTICIPANT 

SCHOOL

ZONE

Jr Boys Singles (Cat 1)

1st

Cole Richardson

Western Canada

Calgary

2nd

Dallas Field

E.W. Pratt, High Prairie

North West

3rd

Matthew King

Kitscoty

North East

Jr Boys Singles (Cat 2)

1st

Darren Kam

Archbishop MacDonald

Edmonton

2nd

Gilbert Ng

Sir Winston Churchill

Calgary

3rd

Clarke MacArtur

Lloydminster

North East

Int Boys Singles (Cat 1)

1st

Tim Varughese

Geroge McDougall, Airdrie

South Central

2nd

Jeff Leong

Lester B. Pearson

Calgary

3rd

Owen Smith

E.W. Pratt, High Prairie

North West

Int Boys Singles (Cat 2)

1st

Adam Enright

Bawlf

Central

2nd

Daniel Nelson

Savanna, Spirit River

North West

3rd

Christopher Wong

Willow Creek, Claresholm

South

Sr Boys Singles (Cat 1)

1st

Isaac Lee

Westwood, Ft. McMurray

North East

2nd

Rob Lockhart

W.P. Wagner

Edmonton

3rd

Marc Pitre

Glenmary, Peace River

North West

Sr Boys Singles (Cat 2)

1st

Adam Mowat

Jasper Place

Edmonton

2nd

David Holowaychuk

St. Mary's

Calgary

3rd

Daryl Gingras

Brooks Composite

South Central

Jr Girls Singles (Cat 1)

1st

Lisa Campacci

Foothills Composite, Okotoks

South Central

2nd

Christine Waldner

Catholic Central, Lethbridge

South

3rd

Sonia Delhon

Harry Ainlay

Edmonton

Jr Girls Singles (Cat 2)

1st

Amy Bozyk

J.T. Foster, Nanton

South

2nd

Bobbie Jokozma

Duchess

South Central

3rd

Jill Lindstrand

St. Paul Regional

North East

Int Girls Singles (Cat 1)

1st

Megan Stock

Lester B. Pearson

Calgary

2nd

Sherisse Chung

St. Joseph, Grande Prairie

North West

3rd

Bettina Lott

Strathcona

Edmonton

Int Girls Singles (Cat 2)

1st

Desiree Giroux

Holy Trinity Academy, Okotoks

South Central

2nd

Shandelle Huber

Medicine Hat High

South

3rd

Jackie Nicholls

Ashmont

North East

Sr Girls Singles (Cat 1)

1st

Kitty Wong

Archbishop MacDonald

Edmonton

2nd

Frieda Cheung

Dr. E.P. Scarlett

Calgary

3rd

Lindsay Walker

Paul Rowe, Manning

North West

Sr Girls Singles (Cat 2)

1st

Lindsey Keogh

Notre Dame, Red Deer

Central

2nd

Natasha Tiemstra

Barrhead Composite

North Central

3rd

Margaret Ramsey

Western Canada

Calgary

Jr Boys Doubles

1st

Patrick Hughson

Western Canada

Calgary

Brandon Freeman

2nd

Drew Czemick

W.P. Wagner

Edmonton

Matt Czemick

3rd

Jesse Baty

Holy Trinity Academy, Okotoks

South Central

Steve Gotch

Int Boys Doubles

1st

Brandy Hillard

William Aberhart

Calgary

Graeme Harding

2nd

Jeff Wiedman

Beaverlodge

North West

Brent Gabert

3rd

Mike DeVries

Barrhead Composite

North Central

Philip Bosma

Sr Boys Doubles

1st

Tim Blake

Beaverlodge

North West

Brent MacAlister

2nd

Craig MacAlpine

Salisbury, Sherwood Park

Edmonton

Kevin MacAlpine

3rd

Taylor Appleton

Medicine Hat High

South

Jared Tschritter

Jr Girls Doubles

1st

Kyla Mitchell

Beaverlodge

North West

Amanda Lowe

2nd

Brianne Sanden

William Aberhart

Calgary

Kristina Keifer

3rd

Mary Tuininga

Neerlandia

North Central

Christina Weirenga

Int Girls Doubles

1st

Julie Kay

Lacombe Composite

Central

Jodie Kay

2nd

Summer Crowley

Jasper Place

Edmonton

Kim Askew

3rd

Jennifer Rodgers

Grimshaw

North West

Erika Peetso

Sr Girls Doubles

1st

Polly Cunes

St. Mary's

Calgary

Alessia Ronca

2nd

Talia Reiman

Eaglesham

North West

Dionna Boivin

3rd

Kendra Doornenbal

Barrhead Composite

North Central

Meredith Rayment

Jr Mixed Doubles

1st

Coral Wegener

Strathmore

South Central

Evan Barlow

2nd

Miyoko Sawada

Ross Sheppard

Edmonton

Ryan Luk

3rd

Rena Quartly

Innisfail

Central

Tyson Thonpson

Int Mixed Doubles

1st

Lorna Abel

William E. Hay, Stettler

Central

Jordan Stewart

2nd

Amy Chan

Sir Winston Churchill

Calgary

Kevin Lee

3rd

Melanie Newton

Brooks Composite

South Central

Adam Juska

Sr Mixed Doubles

1st

Suzie Bruyere

Hilltop, Whitecourt

North Central

Daniel Requa

2nd

Jennie Lougheed

Spruce View

Central

Lindsay Thompson

3rd

Kristan Young

Lloydminster Comprehensive

North East

Lyle Evanisky