Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Badminton Results 2001 / 02

BADMINTON

Trophy Winners

ACTIVITY

TROPHY

2001-02 WINNER

1A School Team

Betty Peters

J.T. Foster, Nanton

2A School Team

Sheila Iversen

E.W. Pratt, High Prairie

3A School Team

Al McDougall

Barrhead Composite

4A School Team

Roy Gouchey

Western Canada, Calgary

Aggregate

President's Trophy

Central Zone

Runner Up

Gretta Schwartz

North West Zone / Calgary Zone

Non-Urban

W. Soprovich

Central Zone

Junior Aggregate

Leroy Walker Trophy

Calgary Zone

Intermediate Aggregate

Don Gustafson

North West Zone

Senior Aggregate

Bev Spencer

North East Zone

 

EVENT

PLACE

PARTICIPANT 

SCHOOL

ZONE

Jr Boys Singles (Cat 1)

1st

Steve Gotch

Holy Trinity Academy, Okotoks

South Central

2nd

Jason Scheuneman

Western Canada, Calgary

Calgary

3rd

Chris Taplin

J.G. Diefenbaker, Calgary

Calgary

4th

Colin Kubinec

Trochu Valley

South Central

Jr Boys Singles (Cat 2)

1st

Ryan Lund

Notre Dame, Red Deer

Central

2nd

Josh Hellinga

Neerlandia

North Central

3rd

Jon Loree

Catholic Central, Lethbridge

South

4th

Jason Veldhuisen

Neerlandia

North Central

Int Boys Singles (Cat 1)

1st

Dallas Fjeld

E.W. Pratt, High Prairie

North West

2nd

Jesse Baty

Holy Trinity Academy, Okotoks

South Central

3rd

Darren Kam

Archbishop MacDonald, Edmonton

Edmonton

4th

Andrew Kwan

J.H. Picard, Edmonton

Edmonton

Int Boys Singles (Cat 2)

1st

Matthew King

Kitscoty

North East

2nd

Reid Leiske

Lacombe

Central

3rd

Kurt Preugschas

Barrhead Composite

North Central

4th

Brendan Amyotte

Father Mercredi, Fort McMurray

North East

Sr Boys Singles (Cat 1)

1st

Tim Varughese

Westwood, Ft. McMurray

North East

2nd

Mike Melnychuk

Thorhild

North Central

3rd

Owen Smith

E.W. Pratt, High Prairie

North West

4th

Matt Fay

Lindsay Thurber, Red Deer

Central

Sr Boys Singles (Cat 2)

1st

Klaas Langeveld

Fort McMurray Composite

North East

2nd

Dan Robley

J.T. Foster, Nanton

South

3rd

Aaron King

Trochu Valley

South Central

4th

~

~

~

Jr Girls Singles (Cat 1)

1st

Nicole Cote

Lloydminster Comprehensive

North East

2nd

Shauna Cummings

Western Canada, Canada

Calgary

3rd

Tamaira Kopp

G.P. Vanier, Donelly

North West

4th

Sandy Lam

Concordia, Edmonton

Edmonton

Jr Girls Singles (Cat 2)

1st

Alyce McNelly

R.F. Staples, Westlock

North Central

2nd

Rebecca Hanson

West Island College, Calgary

Calgary

3rd

Jody Heck

Notre Dame, Red Deer

Central

4th

Tisa Bevin

Bev Facey, Sherwood Park

Edmonton

Int Girls Singles (Cat 1)

1st

Lisa Campacci

Foothills Composite, Okotoks

South Central

2nd

Wilma Shim

Archbishop MacDonald, Edmonton

Edmonton

3rd

Aeryal Stefanik

W.E. Hay, Stettler

Central

4th

Amy Bozyk

J.T. Foster, Nanton

South

Int Girls Singles (Cat 2)

1st

Bobbi-Jo Kozma

Duchess

South Central

2nd

Jenna Leflar

Lloydminster Comprehensive

North East

3rd

Christine Montina

Catholic Central, Lethbridge

South

4th

Rebecca Hauser

Paul Rowe, Manning

North West

Sr Girls Singles (Cat 1)

1st

Torri LaRocque

W.E. Hay, Stetller

Central

2nd

Dawn Ziesman

St. Albert High

Edmonton

3rd

Shandelle Huber

Medicine Hat High

South

4th

Jamie Coffin

Irma

Central

Sr Girls Singles (Cat 2)

1st

Laura Underhill

Kitscoty

North East

2nd

Bailey Callaway

Foothills Composite, Okotoks

South Central

3rd

Nicole Herzog

Kitscoty

North East

4th

Jenna Amundson

E.W. Pratt, High Prairie

North West

Jr Boys Doubles

1st

Ted Tam

West Island College, Calgary

Calgary

James Scott

2nd

Jared Klok

W.R. Myers, Taber

South

Brett Kurio

3rd

Cornelius Friesen

Barrhead Composite

North Central

Josh Barabas

4th

Tim Gordey

E.W. Pratt, High Prairie

North West

Blair Tindall

Int Boys Doubles

1st

Aaron Yasinski

Notre Dame, Red Deer

Central

Darren Sopkow

2nd

Dallas MacLean

Savanna

North West

Sam Hampton

3rd

Simon Lam

Western Canada, Calgary

Calgary

Will Van

4th

Adam Henry

John Paul II, Fort Saskatchewan

North Central

Christopher Malica

Sr Boys Doubles

1st

Mike DeVries

Barrhead Composite

North Central

Philip Bosma

2nd

Michael Stafford

E.W. Pratt, High Prairie

North West

Ryan Penchuk

3rd

Matt Cargil

Lindsay Thurber, Red Deer

Central

Jordan Turner

4th

Tommy Lau

West Island College, Calgary

Calgary

Geoff Allan

Jr Girls Doubles

1st

Nicole Bergstrom

W.E. Hay, Stettler

Central

Pam Blouin

2nd

Andrea Stevens

E.W. Pratt, High Prairie

North West

Leslie Pollack

3rd

Dana Stewart

Three Hills

South Central

Andrea Richard

4th

Jamie Holts

Thorhild

North Central

Renee DeWindt

Int Girls Doubles

1st

Erin Greenan

Western Canada, Calgary

Calgary

Ashley Sceviour

2nd

Kyla Mitchell

Beaverlodge

North West

Amanda Lowe

3rd

Christine Waldner

Catholic Central, Lethbridge

South

Andria Pavan

4th

Christina Wierenga

Barrhead Composite

North Central

Alissa Nanninga

Sr Girls Doubles

1st

Anna Columbus

Strathcona Tweedsmuir, Okotoks

South Central

Claire Hanna

2nd

Jana Haggins

Western Canada, Calgary

Calgary

Amy McKendrick

3rd

Stacy Mitchell

Vegreville Composite

North East

Angela Wilson

4th

Candis Witty

Hillside, Valleyview

North West

Jill Clough

Jr Mixed Doubles

1st

Kayla Wenzel

Brooks Composite

South Central

Travis Juska

2nd

Brandi Hofer

Lloydminster COmprehensive

North East

Brandon Schneider

3rd

Danielle Killeen

Hillside, Valleyview

North West

Kyle Hynes

4th

Cayley Turnbull

W.R. Myers, Taber

South

Jared Bell

Int Mixed Doubles

1st

Meagan Lockhart

Calgary Christian

Calgary

Justin Hanson

2nd

Amanda Steinwand

Gus Wetter, Castor

Central

Brian Weeks

3rd

Kristel Fournier

G.P. Vanier, Donnelly

North West

Marc Dickner

4th

Charlee Davies

Thorhild

North Central

Troy Lyons

Sr Mixed Doubles

1st

Morgan Allan

Western Canada, Calgary

Calgary

Mike Clowes

2nd

Catherine Attrues

Father Mercredi, Fort McMurray

North East

Dustin Jordy

3rd

Shannon Rajotte

Blessed Sacrement, Wainwright

Central

Tyler Arthur

4th

Shelly Fisher

Barrhead Composite

North Central

Dustin Funk