Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Badminton Results 2002 / 03

BADMINTON

Trophy Winners

ACTIVITY

TROPHY

2002-03 WINNER

1A School Team

Betty Peters

Duchess School

2A School Team

Sheila Iversen

E.W. Pratt, High Prairie

3A School Team

Al McDougall

Barrhead Composite

4A School Team

Roy Gouchey

Western Canada, Calgary

Aggregate

President's Trophy

Calgary Zone

Runner Up

Gretta Schwartz

Edmonton Zone

Non-Urban

W. Soprovich

South Central Zone

Junior Aggregate

Leroy Walker Trophy

North West Zone

Intermediate Aggregate

Don Gustafson

Edmonton Zone

Senior Aggregate

Bev Spencer

Calgary Zone

 

EVENT

PLACE

PARTICIPANT 

SCORE

SCHOOL

Jr Boys Singles (Cat 1)

1st

Will Ranson

William Aberhart, Calgary

Calgary

2nd

Bryan Stock

Sir Winston Churchill, Calgary

Calgary

3rd

Jordan Marr

William E. Hay, Stettler

Central

4th

Kyle Morrison

Hunting Hills, Red Deer

Central

Jr Boys Singles (Cat 2)

1st

Sheldon Longson

Beaverlodge Regional

North West

2nd

Jeremy Jenkins

Calmar

North Central

3rd

Ryan Duffet

Two Hills

North East

4th

Cam Black

Prairie High, Three Hills

South Central

Int Boys Singles (Cat 1)

1st

Kabir Sukhrani

Harry Ainlay, Edmonton

Edmonton

2nd

Thaddeus Yu

Prairie High, Three Hills

South Central

3rd

Keith Wilson

Western Canada, Calgary

Calgary

4th

Jason Scheuneman

Western Canada, Calgary

Calgary

Int Boys Singles (Cat 2)

1st

Colin Kubinec

Trochu Valley

South Central

2nd

Curt Blake

J.T. Foster, Nanton

South

3rd

Ryan Radics

Notre Dame, Red Deer

Central

4th

Devon Campbell

Edwin Parr, Athabasca

North Central

Sr Boys Singles (Cat 1)

1st

Kevin Hansford

St. Mary's, Calgary

Calgary

2nd

Darren Kam

Archbishop MacDonald, Edmonton

Edmonton

3rd

Kurt Preugschas

Barrhead Composite

North Central

4th

Mike Morrical

Hunting Hills, Red Deer

Central

Sr Boys Singles (Cat 2)

1st

Erik Stilling

Bishop Carroll, Calgary

Calgary

2nd

Evan Barlow

Strathmore High

South Central

3rd

Jon Bullee

Jasper Place, Edmonton

Edmonton

4th

Justin Skriver

Winston Churchill, Lethbridge

South

Jr Girls Singles (Cat 1)

1st

Vanessa Hang

Father P. Mercredi, Ft. McMurray

North East

2nd

Grace Shen

Harry Ainlay, Edmonton

Edmonton

3rd

Sarah Davis

Western Canada, Calgary

Calgary

4th

Lisa Batchelor

Notre Dame, Red Deer

Central

Jr Girls Singles (Cat 2)

1st

Lisa Vienneau

Glenmary, Peace River

North West

2nd

Nandini Thiyagarajan

Grande Prairie Composite

North West

3rd

Alyssa Light

Foothills Composite, Okotoks

South Central

4th

Tisa Bevan

Bev Facey, Sherwood Park

Edmonton

Int Girls Singles (Cat 1)

1st

Kristy Kachapelle

Western Canada, Calgary

Calgary

2nd

Tamaira Kopp

G.P. Vanier, Donnelly

North West

3rd

Emily Sutanto

Westwood, Ft. McMurray

North East

4th

Shauna Cumming

Western Canada, Calgary

Calgary

Int Girls Singles (Cat 2)

1st

Jolene Long

Ponoka Composite

Central

2nd

Alyce McNelly

R.F. Staples, Westlock

North Central

3rd

Tara Lein

Strathmore High

South Central

4th

Becky Plumer

Duchess

South Central

Sr Girls Singles (Cat 1)

1st

Ami Watanabe

Lindsay Thurber, Red Deer

Central

2nd

Aeryal Stefanik

William E. Hay, Stettler

Central

3rd

Ashley Sceviour

Western Canada, Calgary

Calgary

4th

Lisa Gattinger

Springbank

South Central

Sr Girls Singles (Cat 2)

1st

Bobbi-Jo Kozma

Duchess

South Central

2nd

Brianne Sanden

William Aberhart, Calgary

Calgary

3rd

Barbara Nies

E.W. Pratt, High Prairie

North West

4th

Bethany Sollereder

St. Francis Xavier, Edmonton

Edmonton

Jr Boys Doubles

1st

Geoff Ing

McNally, Edmonton

Edmonton

Kevin Leung

2nd

Denver Wick

Innisfail

Central

Jason Chatwood

 

3rd

Riley Huculak

E.W. Pratt, High Prairie

North West

Steven Pratt

4th

Ryan Ferguson

Three Hills High

South Central

Darren Kester

Int Boys Doubles

1st

Winston Chiu

Ross Sheppard, Edmonton

Edmonton

Peter Dushenski

2nd

Jeff Leskow

Edgerton

Central

Ryan Volk

3rd

Brett Kurio

W.R. Myers, Taber

South

Jared Klok

4th

Drew Flemmer

Foothills Composite, Okotoks

South Central

 

Lee Millis

Sr Boys Doubles

1st

Blair Yaworski

Western Canada, Calgary

Calgary

Cayle Sorge

2nd

Dietrich Leung

Old Scona, Edmonton

Edmonton

Andrew Wong

3rd

Sebastian Cabezas

St. Joseph's, Grande Prairie

North West

Jason Clarke

4th

Garrett Larsen

Spruce View

Central

Ryan Kure

Jr Girls Doubles

1st

Vivian Tang

Lethbridge Collegiate

South

Yvonne Tang

2nd

Janessa Chapman

Dr. Folkins, Chauvin

Central

Brenna Pare

3rd

Tanya Blanchett

Father P. Mercredi, Ft. McMurray

North East

Trish Tremblay

4th

Barbara Kubinec

Three Hills High

South Central

 

Kelsey Parker

Int Girls Doubles

1st

Zarina Bhambhani

Harry Ainlay, Edmonton

Edmonton

Reshma Bhambhani

2nd

Nicole Bergstrom

William E. Hay, Stettler

Central

Pam Blouin

3rd

Lauren Edwards

Medicine Hat High

South

Julia Harding

4th

Andrea Richard

Three Hills High

South Central

Dana Stewart

Sr Girls Doubles

1st

Jill Frank

Brooks Composite

South Central

Andria Tokamp

2nd

Jody Ching

Sir Winston Churchill, Calgary

Calgary

Christy Lee

3rd

Yoland Chow

Harry Ainlay, Edmonton

Edmonton

Alda Kwan

4th

Marie Tuininga

Barrhead Composite

North Central

 

Christina Wierenga

Jr Mixed Doubles

1st

Amy Drummond

E.W. Pratt, High Prairie

North West

Tim Gordey

2nd

Jennifer Hazelton

Three Hills High

South Central

Stephen Adams

3rd

Diane Jansen

Ft. Saskatchewan High

Edmonton

Daryl Lind

4th

Lauren Walsh

Hunting Hills, Red Deer

Central

Blake Fallis

Int Mixed Doubles

1st

Natasha Liaw

McNally, Edmonton

Edmonton

Michael Chong

2nd

Kayla Wenzel

Brooks Composite

South Central

Travis Juska

3rd

Charlene Antaya

St. Joseph's, Grande Prairie

North West

Blair Tindall

4th

Crystal Stocking

Barrhead Composite

North Central

Jason Veldhuisen

Sr Mixed Doubles

1st

Charlee Davies

Thorhild Central

North West

Troy Lyons

2nd

Rena Quartly

Innisfail

Central

Tyson Thompson

3rd

Jessiya Kamps

Calgary Christian

Calgary

Justin Rider

4th

Kristel Fourniew

G.P. Vanier, Donnelly

North West

Marc Dickner