Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Badminton Results 2003 / 04

BADMINTON

Trophy Winners

ACTIVITY

TROPHY

2003-04 WINNER

1A School Team

Betty Peters

Neerlandia

2A School Team

Sheila Iversen

Rundle College

3A School Team

Al McDougall

Barrhead

4A School Team

Roy Gouchey

Harry Ainlay

Aggregate

President's Trophy

Edmonton

Runner Up

Gretta Schwartz

Calgary

Non-Urban

W. Soprovich

South Central

Junior Aggregate

Leroy Walker Trophy

Edmonton/South Central

Intermediate Aggregate

Don Gustafson

Edmonton

Senior Aggregate

Bev Spencer

Calgary

 

Individual Winners

EVENT

PLACE

PARTICIPANT 

SCHOOL

ZONE

Jr Boys Singles (Cat 1)

1st

Stephen Keating

Sir Winston Churchill

Calgary

2nd

Charles Lim

Harry Ainlay

Edmonton

3rd

Davis Howatt-Lambert

Strathcona

Edmonton

4th

Edwin Wong

St. Mary's

Calgary

Jr Boys Singles (Cat 2)

1st

Kevin Visser

Neerlandia High

North Central

2nd

Matt Boody

Three Hills High

South Central

3rd

Brian Baker

Lindsay Thurber

Central

4th

Padden Thompson

Strathcona-Tweedsmuir

South Central

Int Boys Singles (Cat 1)

1st

Michael Wang

W.P. Wagner

Edmonton

2nd

Matthias Fong

William Aberhart

Calgary

3rd

Winston Chiu

Ross Sheppard

Edmonton

4th

Brian Stock

Sir Winston Churchill

Calgary

Int Boys Singles (Cat 2)

1st

Damon Uniat

Bow Valley High

South Central

2nd

Stephen Adams

Three Hills High

South Central

3rd

Warren Moody

Calmar High

Central

4th

Dan Visser

Barrhead

North Central

Sr Boys Singles (Cat 1)

1st

Lee Kogan

Ernest Manning

Calgary

2nd

Blain Weber

Geroge McDougall

South Central

3rd

Thaddeus Yu

Prairie High

South Central

4th

Phil Wong

Rundle College

Calgary

Sr Boys Singles (Cat 2)

1st

Ian Scott

Paul Kane, St. Albert

Edmonton

2nd

Ryan Lund

Notre Dame

Central

3rd

Shane Robinson

Lloydminster Composite

North East

4th

Devon Campbell

Edwin Parr

North Central

Jr Girls Singles (Cat 1)

1st

Jacqueline Hockley

Cochrane High

South Central

2nd

Brittany Beinggessner

Rundle College

Calgary

3rd

Becky Ross

Western Canada

Calgary

4th

Natalie Neuman

St. Albert

Edmonton

Jr Girls Singles (Cat 2)

1st

Shannon Grove

Medicine Hat High

South

2nd

Lisa Barr

Ponoka Composite

Central

3rd

Kayla Karnjcevic

Holy Trinity Academy

South Central

4th

Lyndsay Greer

E.W. Pratt

North West

Int Girls Singles (Cat 1)

1st

Vanessa Hang

Fr. P. Mercredi

North East

2nd

Grace Shen

Harry Ainlay

Edmonton

3rd

Nicole Cote

Lloydminster Composite

North East

4th

Lisa Batchelor

Notre Dame

Central

Int Girls Singles (Cat 2)

1st

Charlene Antaya

St. Joseph's, Grande Prairie

North West

2nd

Tisa Bevin

Bev Facey

Edmonton

3rd

Kelsey Rowntree

Winston Churchill

South

4th

Janelle Yuha

Bawlf

Central

Sr Girls Singles (Cat 1)

1st

Kristy LaChapelle

Western Canada

Calgary

2nd

Julie Direnga

Barrhead Composite

North Central

3rd

Emily Sutanto

Westwood, Ft. McMurray

North East

4th

Sandy Lam

Concordia

North Central

Sr Girls Singles (Cat 2)

1st

Erin Brady

Grand Centre, Cold Lake

North West

2nd

Katherine Davyduke

Camrose Composite

Central

3rd

Kaly Yeske

Paul Kane, St. Albert

Edmonton

4th

Nandini Thiyagarajan

Grande Prairie Composite

North West

Jr Boys Doubles

1st

Paul Delhorn

Harry Ainlay

Edmonton

Jameh Jivraj

2nd

Michael Sherk

Hillside, Valleyview

North West

Brendon Birnie-Brown

3rd

Kerry Boon

Notre Dame

Central

Elijah Budwill

4th

Tony Diep

Brooks

South Central

Brent Meyer

Int Boys Doubles

1st

Toby Lau

Ernest Manning

Calgary

Duncan Fong

2nd

Denver Wik

Innisfail

Central

Jason Chatwood

3rd

Stephen Pratt

E.W. Pratt, High Prairie

North West

Riley Huculak

4th

Josh Antoniuk

W.R. Myers, Taber

South

Koby Kano

Sr Boys Doubles

1st

Keith Wilson

Western Canada

Calgary

Jason Sheuneman

2nd

Andrew Wong

Old Scona

Edmonton

Anthony Lott

3rd

Jeff Quon

LCI

South

Jason Ma

4th

Drew Flemmer

Foothills Composite

South Central

Lee Millis

Jr Girls Doubles

1st

Belinda Cheung

Harry Ainlay

Edmonton

Carmen Fong

2nd

Keturah Wiebe

Westwood, Ft. McMurray

North East

Michelle Sutanto

3rd

Hillary Kubinec

Trochu High

South Central

Jordana Tetz

4th

Mary Lougheed

Spruce View

Central

Danielle Schmidek

Int Girls Doubles

1st

Pauline Scaviour

Western Canada

Calgary

Sarah Davis

2nd

Vivian Tang

LCI

South

Yvonne Tang

3rd

Brieanne Wass

Lloydminster Composite

North East

Jennifer Rollison

4th

Katie Dogteron

Lacombe

Central

Tamara Gusa

Sr Girls Doubles

1st

Zarina Bhambhani

Harry Ainlay

Edmonton

Reshma Bhambhani

2nd

Kitty Wu

Western Canada

Calgary

Angela Ko

3rd

Andrea Richard

Three Hills High

South Central

Dana Stewart

4th

Ashley Leroux

St. Paul Regional

North East

Joanne Paul

Jr Mixed Doubles

1st

Mandy Schar

Hillside, Valleyview

North West

Tyrell McNabb

2nd

Crystal Shapka

Foothills Composite

South Central

Matt Richardson

3rd

Jackie Amsbaugh

Salisbury, Sherwood Park

Edmonton

Blake Murdoch

4th

Chelsey McPherson

Hunting Hills, Red Deer

Central

Matt Glencross

Int Mixed Doubles

1st

Natasha Lieu

McNally

Edmonton

Michael Chong

2nd

Amy Drummond

E.W. Pratt, High Prairie

North West

Tim Gordey

3rd

Chantelle Boese

Prairie High, Three Hills

South Central

Cam Black

4th

Amanda Turko

Thorhild

North Central

Tommy Kirk

Sr Mixed Doubles

1st

Kate Proud

Rundle College

Calgary

Billy Dejong

2nd

Kayla Wenzel

Brooks Composite

South Central

Raul Padilla

3rd

Danielle Fraser

Grand Centre, Cold Lake

North East

Tylor Ottenbrite

4th

Crystal Stocking

Barrhead

North Central

Josh Barabas