Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Badminton Results 2004 / 05

BADMINTON

Trophy Winners

EVENT

TROPHY

2004-05 WINNER

1A School Team

Betty Peters

Tie: Ryley School

Edison School, Okotoks

2A School Team

Sheila Iversen

Hillside High, Valleyview

3A School Team

Al McDougall

Barrhead Composite

4A School Team

Roy Gouchey

Tie: Harry Ainlay, Edmonton

Western Canada, Calgary

Aggregate

President's Trophy

Calgary

Runner Up

Gretta Schwartz

Edmonton

Rural Aggregate

W. Soprovich

North West

Junior Aggregate

Leroy Walker Trophy

Calgary

Intermediate Aggregate

Don Gustafson

Calgary

Senior Aggregate

Bev Spencer

Edmonton

 

EVENT

PLACE

PARTICIPANT 

SCHOOL

ZONE

Jr Boys Singles (Cat 1)

1st

Logan Campbell

Sir Winston Churchill

Calgary

2nd

Jonathan Chang

M.E. Lazerte

Edmonton

3rd

Blair Dietzen

Hillside High, Valleyview

North West

Jr Boys Singles (Cat 2)

1st

Devan Herder

Bawlf

Central

2nd

Blake Trafiak

Assumption, Cold Lake

North East

3rd

Matt Flemmer

Foothills Composite, Okotoks

South Central

Int Boys Singles (Cat 1)

1st

Steven Keating

Sir Winston Churchill

Calgary

2nd

Robert Melnychuk

Thorhild

South Central

3rd

Tanner Grusie

Salisbury, Sherwood Park

Edmonton

Int Boys Singles (Cat 2)

1st

Matt Boody

Three Hills

South Central

2nd

Brendan Dornstauder

Lloydminster Comprehensive

North East

3rd

Rylan Spenrath

St. Mary's, Taber

South

Sr Boys Singles (Cat 1)

1st

Winston Chiu

Ross Sheppard

Edmonton

2nd

Andrew Wong

Old Scona

Edmonton

3rd

Damon Uniat

Bow Valley, Cochrane

South Central

Sr Boys Singles (Cat 2)

1st

Sheldon Longson

Beaverlodge

North West

2nd

Kyle Morrison

Hunting Hills, Red Deer

Central

3rd

Warren Moody

Redwater

North Central

Jr Girls Singles (Cat 1)

1st

Jean Wu

Sir Winston Churchill

Calgary

2nd

Lily Lin

Western Canada

Calgary

3rd

Jennifer Fong

Lethbridge Collegiate Institute

South

Jr Girls Singles (Cat 2)

1st

Jordan Fjellner

Hillside High, Valleyview

North West

2nd

Emilie Leclair

Crescent Heights, Medicine Hat

South

3rd

Cleo Gordey

Paul Rowe, Manning

North West

Int Girls Singles (Cat 1)

1st

Laura Fong

Ernest Manning

Calgary

2nd

Jacelyn Hockley

Cochrane High

South Central

3rd

Natalie Neumann

St. Albert High

Edmonton

Int Girls Singles (Cat 2)

1st

Barbara Cieslak

St. Joseph's, Whitecourt

North Central

2nd

Karissa Burnstad

Bawlf

Central

3rd

Megan Cairney

Morinville Composite

North Central

Sr Girls Singles (Cat 1)

1st

Leila Barss

Western Canada

Calgary

2nd

Reshma Bhambhani

Harry Ainlay

Edmonton

3rd

Vanessa Hang

Fr. P. Mercredi, Ft. McMurray

North East

Sr Girls Singles (Cat 2)

1st

Lisa Viemeau

Glenmary, Peace River

North West

2nd

Ayaka Takashima

Ryley

South Central

3rd

Lisa Scharferberg

Grand Centre, Cold Lake

North East

Jr Boys Doubles

1st

Calvin Ng

McNally

Edmonton

Selvin Ing

McNally

Edmonton

2nd

Mark Lam

Crescent Heights

Calgary

Mike Lam

Crescent Heights

Calgary

3rd

Kendell Boese

Prairie Christian Academy, Three Hills

South Central

Chrisjan DeWaal

Prairie Christian Academy, Three Hills

South Central

Int Boys Doubles

1st

Jameh Jivraj

Harry Ainlay

Edmonton

Charles Lim

Harry Ainlay

Edmonton

2nd

Mike Sherk

Hillside High, Valleyview

North West

Brendan Birnie-Browne

Hillside HIgh, Valleyview

North West

3rd

Shawn Rentz

Barrhead Composite

North Central

Kevin Visser

Barrhead Composite

North Central

Sr Boys Doubles

1st

Duncan Fong

Ernest Manning

Calgary

Toby Lau

Ernest Manning

Calgary

2nd

Michael Chong

McNally

Edmonton

Jie Sim

McNally

Edmonton

3rd

Carson Zaugg

Cardston

South

Ryan Quinton

Cardston

South

Jr Girls Doubles

1st

Amy Davis

Western Canada

Calgary

Jill Lam

Western Canada

Calgary

2nd

Alison Lundal

Prairie Christian Academy, Three Hills

South Central

Toni Plett

Prairie Christian Academy, Three Hills

South Central

3rd

Cheyanne Cook

Kinuso

North West

Caitlin Willier

Kinuso

North West

Int Girls Doubles

1st

Carmen Fong

Harry Ainlay

Edmonton

Belinda Cheung

Harry Ainlay

Edmonton

2nd

Michelle Sutanto

Westwood, Ft. McMurray

North East

Keturah Weibe

Westwood, Ft. McMurray

North East

3rd

Becky Ross

Western Canada

Calgary

Lauren Lam

Western Canada

Calgary

Sr Girls Doubles

1st

Natasha Liaw

McNally

Edmonton

Grace Box

McNally

Edmonton

2nd

Sarah Davis

Western Canada

Calgary

Pauline Sceviour

Western Canada

Calgary

3rd

Yvonne Tang

Lethbridge Collegiate Institute

South

Vivian Tang

Lethbridge Collegiate Institute

South

Jr Mixed Doubles

1st

Anthony Lott

Old Scona

Edmonton

Samantha Wong

Old Scona

Edmonton

2nd

Denis Chernoff

Edison High, Okotoks

South Central

Stephanie Smith

Edison High, Okotoks

South Central

3rd

Emily Faltin

Wm. E. Hay High, Stettler

Central

John Tempest

Wm. E. Hay High, Stettler

Central

Int Mixed Doubles

1st

Matthias Fong

William Aberhart

Calgary

Ayley Harding

William Aberhart

Calgary

2nd

Kayla Kranjevic

Holy Trinity Academy, Okotoks

South Central

Joseph Hartman

Holy Trinity Academy, Okotoks

South Central

3rd

Krysta Smith

Kitscoty

North East

Troy Wilcok

Kitscoty

North East

Sr Mixed Doubles

1st

Brian Sherk

Grande Prairie Composite

North West

Sarah Scott

Grande Prairie Composite

North West

2nd

Lisa Batchelor

Notre Dame, Red Deer

Central

Nathan Pernitsky

Notre Dame, Red Deer

Central

3rd

Jocclyn Degen

Barrhead Composite

North Central

Daniel Visser

Barrhead Composite

North Central