Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Badminton Results 2005 / 06

BADMINTON

Trophy Winners

EVENT

TROPHY

2005-06 WINNER

1A School Team

Betty Peters

Tie: Gus Wetter, Castor

Trochu Valley, Trochu

2A School Team

Sheila Iversen

Hillside High, Valleyview

3A School Team

Al McDougall

Barrhead Composite

4A School Team

Roy Gouchey

Western Canada, Calgary

Aggregate

President's Trophy

Calgary

Runner Up

Gretta Schwartz

Edmonton

Rural Aggregate

W. Soprovich

Central

Junior Aggregate

Leroy Walker Trophy

Tie: Calgary/Edmonton

Intermediate Aggregate

Don Gustafson

Calgary

Senior Aggregate

Bev Spencer

Calgary

 

EVENT

PLACE

PARTICIPANT 

SCHOOL

ZONE

Jr Boys Singles (Cat 1)

1st

Carson Fong

Harry Ainlay 

Edmonton

2nd

Carl Hanson

Bev Facey, Sherwood Park

Edmonton

3rd

Ariel Olyan

Henry Wise Wood

Calgary

Jr Boys Singles (Cat 2)

1st

Reece Stefanik

Wm. E. Hay High, Stettler

Central

2nd

Len DeWit

Cochrane

South Central

3rd

Chad Weatherhead

Senator Gershaw, Bow Island

South

Int Boys Singles (Cat 1)

1st

Logan Campbell

Henry Wise Wood

Calgary

2nd

Darren Hong

Ernest Manning

Calgary

3rd

Nick Kostiuk

Louis St. Laurent

Edmonton

Int Boys Singles (Cat 2)

1st

Darren Adams

Three Hills

South Central

2nd

Anthony Burden

Central High

Central

3rd

Devan Herder

Bawlf

Central

Sr Boys Singles (Cat 1)

1st

Alex Pang

Western Canada

Calgary

2nd

Steven Keating

Sir Winston Churchill

Calgary

3rd

Chris Fernandes

St. Albert

Edmonton

Sr Boys Singles (Cat 2)

1st

Mike Poffenroth

Didsbury

South Central

2nd

Grant Killeen

Hillside High, Valleyview

North West

3rd

Kolton Brown

J. T. Foster

South

Jr Girls Singles (Cat 1)

1st

Anita Lau

Archbishop MacDonald

Edmonton

2nd

Jolene Wong

Archbishop Oscar Romero

Edmonton

3rd

Camille Stnakievech

Trochu Valley

South Central

Jr Girls Singles (Cat 2)

1st

Bobbi Spady

Gus Wetter, Castor

Central 

2nd

Alison Fogtman

LCI

South

3rd

Alysse Bowd

Lindsay Thurber, Red Deer

South

Int Girls Singles (Cat 1)

1st

Jacklyn Hockley

Cochrane

South Central

2nd

Lily Lin

Western Canada

Calgary

3rd

Jennifer Fong

LCI

South

Int Girls Singles (Cat 2)

1st

Brittany Cazes

Provost

Central

2nd

Ashley Cockell

Ft. Assiniboine

Noth Central

3rd

Hillary Kubinec

Trochu Valley

South Central

Sr Girls Singles (Cat 1)

1st

Laura Fong

Ernest Manning

Calgary

2nd

Michelle Sutanto

Westwood, Ft. McMurray

North East

3rd

Natalie Newmann

St. Albert

Edmonton

Sr Girls Singles (Cat 2)

1st

Jamie Chiem

Crescent Heights

Calgary

2nd

Amber Thistle

Barrhead

North Central

3rd

Kelly LeMessurier

Edwin Parr, Athabasca

North Central

Jr Boys Doubles

1st

Alan Hoang

Lester B. Pearson

Calgary

Raymond Lam

Lester B. Pearson

Calgary

2nd

Devin Mitzner

Strathmore

South Central

Rylan Chin

Strathmore

South Central

3rd

Blair Robinson

Lloydminister

North East

Travis Robinson

Lloydminister

North East

Int Boys Doubles

1st

Jie Yung Sim

M. E. Lazerte

Edmonton

Jonathan Chung

M. E. Lazerte

Edmonton

2nd

Bob DeJong

West Island College

Calgary

Scott Yester

West Island College

Calgary

3rd

Graham Graft

New Norway

Central

Craig Isaac

New Norway

Central

Sr Boys Doubles

1st

Shaun Rentz

Barrhead

North Central

Kevin Visser

Barrhead

North Central

2nd

Benson Chan

William Aberhart

Calgary

Julius Jacoba Haust

William Aberhart

Calgary

3rd

Jared Henkelman

Salisbury, Sherwood Park

Edmonton

Mark Kleyne

Salisbury, Sherwood Park

Edmonton

Jr Girls Doubles

1st

Kathleen Lougheed

Western Canada

Calgary

Jenny Saunders

Western Canada

Calgary

2nd

Kaitlyn Reimer

Senator Gershaw, Bow Island

South

Stephanie Schussler

Senator Gershaw, Bow Island

South

3rd

Winnie Woo

Old Scona

Edmonton

Samantha Wong

Old Scona

Edmonton

Int Girls Doubles

1st

Jilliam Lam 

Western Canada

Calgary

Amy Davis

Western Canada

Calgary

2nd

Meagan Hoyda

Barrhead

North Central

Lacey Litke

Barrhead

North Central

3rd

Laura Edinga

Notre Dame, Red Deer

Central

Ngan Nguyen

Notre Dame, Red Deer

Central

Sr Girls Doubles

1st

Sarah Clowes

Western Canada

Calgary

Becky Ross

Western Canada

Calgary

2nd

Kristyn Shapka

Paul Kane, St. Albert

Edmonton

Michelle Chornell

Paul Kane, St. Albert

Edmonton

3rd

Danielle Schmidek

Spruce View

Central

Mary Lougheed

Spruce View

Central

Jr Mixed Doubles

1st

Geoff Prieur

Western Canada

Calgary

Caroline Pang

Western Canada

Calgary

2nd

Scott Kochan

Thorhild

North Central

Alix Morris

Thorhild

North Central

3rd

Stephan Yeung

Ross Sheppard

Edmonton

Angela Han

Ross Sheppard

Edmonton

Int Mixed Doubles

1st

Aaron Mah

Sir Winston Churchill

Calgary

Jean Wu

Sir Winston Churchill

Calgary

2nd

Stephanie Smith

Edison, Okotoks

South Central

Denis Chernoff

Edison, Okotoks

South Central

3rd

Kai Petersen

Bev Facey, Sherwood Park

Edmonton

Melanie Anderson

Bev Facey, Sherwood Park

Edmonton

Sr Mixed Doubles

1st

Mandy Schar

Hillside High, Valleyview

North West

Tyrell Macnab

Hillside High, Valleyview

North West

2nd

Emily Faltin

Wm. E. Hay, Stettler

Central

Keelan Sefanik

Wm. E. Hay, Stettler

Central

3rd

Reba Barabas

Barrhead

North Central

Ryan Enders

Barrhead

North Central