Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Badminton Results 2006 / 07

Trophy Winners

EVENT

TROPHY

2006-07 WINNER

1A School Team

Betty Peters

Duchess School

 

2A School Team

Sheila Iversen

Senator Gershaw, Bow Island

 

3A School Team

Al McDougall

Barrhead Composite

 

4A School Team

Roy Gouchey

Western Canada, Calgary

 

Aggregate

President's Trophy

Calgary

 

Runner Up

Gretta Schwartz

Edmonton

 

Rural Aggregate

W. Soprovich

North Central

 

Junior Aggregate

Leroy Walker Trophy

Calgary

 

Intermediate Aggregate

Don Gustafson

Calgary

 

Senior Aggregate

Bev Spencer

Calgary

 

 

Individual Winners

EVENT

PLACE

PARTICIPANT 

SCHOOL

ZONE

Jr. Boys Singles

(Cat 1)

1

Mark Johnston

Rundle College

Calgary

2

Nakul Arora

Harry Ainlay

Edmonton

3

Joseph Donaldson

Bishop Carroll

Calgary

Junior Boys Singles

(Cat 2)

1

Matt Biemans

Eagle Butte, Dunmore

South

2

Michael Smook

Tofiled

North Central

3

Chad Brears

Grand Centre High

North East

Int. Boys Singles

(Cat 1)

1

Martin Giuffre

Western Canada

Calgary

2

Carson Fong

Harry Ainlay

Edmonton

3

Ariel Olyan

Henry Wise Wood

Calgary

Int. Boys

Singles

(Cat 2)

1

Spencer Zimmer

Camrose

Central

2

Travis Gano

Wm. E. Hay High, Stettler

Central

3

Zach Adams

Duchess

South Central

Sr. Boys Singles

(Cat 1)

1

Logan Campbell

Henry Wise Wood

Calgary

2

George Dal Bello

Harry Ainlay

Edmonton

3

Blair Dietzen

Hillside High, Valleyview

North West

Sr. Boys Singles

(Cat 2)

1

Sunny Ng

Strathmore

South Central

2

Clayton Robinson

HIghwood High, High River

South Central

3

Devan Herder

Bawlf

Central

Jr. Girls Singles

(Cat 1)

1

Chelcia Peterson

Western Canada

Calgary

2

Rie Konishi

River Glen, Red Deer

Central

3

May Yang

Harry Ainlay

Edmonton

Jr. Girls Singles

(Cat 2)

1

Sam Wong

Salisbury, Sherwood Park

Edmonton

2

Christine Vavrek

St. Joseph, Grande Prairie

North West

3

Whitney Verville

Boyle

North Central

Int. Girls Singles

(Cat 1)

1

Grace Gao

Centennial

Calgary

2

Jennifer Hill

Ernest Manning

Calgary

3

Jacinthe Jang

George McDougall, Airdrie

South Central

Int. Girls Singles

(Cat 2)

1

Camille Stankievech

Trochu Valley

South Central

2

Anita Ko

Archbishop MacDonald

Edmonton

3

Danika Miller

Salisbury, Sherwood Park

Edmonton

Sr. Girls Singles

(Cat 1)

1

Lily Lin

Western Canada

Calgary

2

Jane Wu

Sir Winston Churchill

Calgary

3

Jolene Wong

Archbishop Oscar Romero

Edmonton

Sr. Girls Singles

(Cat 2)

1

Emilie Leclair

Crescent Heights, Medicine Hat

South

2

Kolby Kozma

Duchess

South Central

3

Carmen Anderson

St. Andrews, High Prairire

North West

Junior Boys Doubles

1

Daniel Duong

Johnny Le

Crescent Heights, Calgary

Calgary

2

Hugh Pon

Marvin Kwok

Ross Sheppard

Edmonton

3

Mike Suk

Everet Haugen

Senator Gershaw, Bow Island

South

Junior Girls Doubles

1

Jayelle Demers

Breanna Synowec

Notre Dame, Bonnyville

North East

2

Jenna Tang

Ivy Yang

Sir Winston Churchill

Calgary

3

Marci Homeniuk

Danika Matoga

Grassland

North Central

Int. Boys Doubles

1

Tyler Plante

Darcey Charrios

E.W. Pratt, High Prairie

North West

2

Dylan Kitz

Zack Soprovich

Two Hills

North East

3

Dale Steil

Cody Leibel

Camrose

Central

Int. Girls

Doubles

1

Jenny Saunders

Kathleen Lougheed

Western Canada

Calgary

2

Fanny Kung

Yiqi Ying

Harry Ainlay

Edmonton

3

Stephanie Schussler

Kaitlyn Reimer

Senator Gershaw, Bow Island

South

Sr. Boys Doubles

1

Jonathan Chang

Jordy Lee

M.E. Lazerte

Edmonton

2

Benson Chan

Calin Szpecht

William Aberhart

Calgary

3

Philip Quon

James Gibbins

Lethbridge Collegiate Institute

South

Sr. Girls Doubles

1

Kristen Hartley

Megan Hartley

Cardston

South

2

Catherine Fu

Jessica Fan

Western Canada

Calgary

3

Melissa Phavone

Kristen Bucholtz

Salisbury, Sherwood Park

Edmonton

Jr. Mixed Doubles

1

Christine Giuffre

Scott Baker

Western Canada

Calgary

2

Clinton Liu

Jarina Yeung

Harry Ainlay

Edmonton

3

Mike Griffen

Pearl Tan

Grande Prairie Composite

North West

Int. Mixed Doubles

1

David Pastewka

Erin Sorge

Western Canada

Calgary

2

Amber Sedor

Jonathan Brodziak

St. Paul Regional

North East

3

Alix Morris

Scott Kochan

Thorhild

North East

Sr. Mixed Doubles

1

Ashley Connolly

Robert Dejong

West Island College, Calgary

Calgary

2

Alexander Fong

Jennifer Fong

Lethbridge Collegiate Institute

South

3

Brandon Langkass

Kelly Schmidt

Ft. Saskatchewan

Edmonton