Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Badminton Results 2007 / 08

Trophy Winners

EVENT

TROPHY

2007-08 WINNER

1A School Team

Betty Peters

St. Andrew, High Prairie

 

2A School Team

Sheila Iversen

La Crete Public School

 

3A School Team

Al McDougall

St. Paul Regional

 

4A School Team

Roy Gouchey

Western Canada, Calgary

 

Aggregate

President's Trophy

Calgary

 

Runner Up

Gretta Schwartz

Edmonton

 

Rural Aggregate

W. Soprovich

North Central/South

 

Junior Aggregate

Leroy Walker Trophy

Calgary

 

Intermediate Aggregate

Don Gustafson

Edmonton

 

Senior Aggregate

Bev Spencer

Calgary

 

 

Individual Winners

EVENT

PLACE

PARTICIPANT 

SCHOOL

ZONE

Jr. Boys Singles

(Cat 1)

1

Nakul Arora

 

Harry Ainlay

 

Edmonton

 

2

Andy Ko

 

Archbishop MacDonald

 

Edmonton

 

3

Benny Gershkovich

 

Henry Wise Wood

 

Calgary

 

Junior Boys Singles

(Cat 2)

1

Matthew Stalker

 

La Crete Public School

 

North West

 

2

James Langford

 

Wm. E. Hay High, Stettler

 

Central

 

3

Levi Ansell

 

Grand Centre, Cold Lake

 

North East

 

Int. Boys Singles

(Cat 1)

1

Joseph Donaldson

 

Bishop Carroll

 

Calgary

 

2

Rahmin Rana

 

Strathcona-Tweedsmuir, Okotoks

South Central

 

3

Andre Ng

 

McNally

 

Edmonton

 

Int. Boys

Singles

(Cat 2)

1

Chad Brears

 

Grand Centre, Cold Lake

 

North East

 

2

Calvin Slemp

 

Hillside High, Valleyview

 

North West

 

3

Josh Majoros

 

Beaverlodge Regional

 

North West

 

Sr. Boys Singles

(Cat 1)

1

Martin Giuffre

 

Western Canada

 

Calgary

 

2

Ariel Olyan

 

Henry Wise Wood

 

Calgary

 

3

Brendon Cote

 

Lloydminster

 

North East

 

Sr. Boys Singles

(Cat 2)

1

Spencer Zimmer

 

Camrose

 

Central

 

2

Joe Driedger

 

La Crete Public School

 

North West

 

3

Len deWit

 

Cochrane High

 

South Central

 

Jr. Girls Singles

(Cat 1)

1

Jane Wu

 

Sir Winston Churchill

 

Calgary

 

2

Leanne Kerford

 

Ecole de la Rose Sauvage

 

Calgary

 

3

Sarah Antaya

 

St. Joseph Catholic, Grande Prairie

 

North West

 

Jr. Girls Singles

(Cat 2)

1

Tian Suwannachan

 

Fort McMurray Composite

 

North East

 

2

Jill Finnamore

 

Onoway

 

North Central

 

3

Sarah Damberger

 

Tofield

 

North Central

 

Int. Girls Singles

(Cat 1)

1

Tansie Kuang

 

Western Canada

 

Calgary

 

2

Jarnia Yeung

 

Harry Ainlay

 

Edmonton

 

3

Kim Visser

 

Barrhead

 

North Central

 

Int. Girls Singles

(Cat 2)

1

Jackie Shukin

 

Rimbey

 

Central

 

2

Sydney Kurtz

 

E.H. Walter, Paradise Valley

 

North East

 

3

Haley Schneider

 

Eagle Butte, Dunmore

 

South

 

Sr. Girls Singles

(Cat 1)

1

Anita Lau

 

Archbishop MacDonald

 

Edmonton

 

2

Jolene Wong

 

Ross Sheppard

 

Edmonton

 

3

Jennifer Hill

 

Ernest Manning

 

Calgary

 

Sr. Girls Singles

(Cat 2)

1

Hayley Sandboe

 

Sexsmtih Secondary

 

North West

 

2

Kyla Teeter

 

Blessed Sacrament, Wainwright

 

Central

 

3

Steffi Engeroff

 

Mayerthorpe

 

North Central

 

Junior Boys Doubles

1

Jeff Fong

Keith Lee

 

John G. Diefenbaker

 

Calgary

 

2

Jack Lu

David Xu

 

Harry Ainlay

 

Edmonton

 

3

Alexander Scherger

Sean Clark

 

Edison, Okotoks

 

South Central

 

Junior Girls Doubles

1

Megan Frey

Erin Frey

 

Henry Wise Wood

 

Calgary

 

2

Kailey Fauville

Morgan Spooner

 

Caroline

 

Central

 

3

Angela Thompson

Beverly Chung

 

Strathcona

 

Edmonton

 

Int. Boys Doubles

1

Lino Munoz

Andres Lopez Correa

 

Henry Wise Wood

 

Calgary

 

2

Henry Wiebe

Jonathon Wong

 

Old Scona

 

Edmonton

 

3

Brad Field

Michael Proskiw

St. Paul Regional

 

North East

 

Int. Girls

Doubles

1

May Yang

Fanny Kung

 

Harry Ainlay

 

Edmonton

 

2

Christina Giuffre

Rebecca Johnson

Western Canada

 

Calgary

 

3

Kiera Lyons

Ashley Beattie

 

Ryley

 

Central

 

Sr. Boys Doubles

1

Carson Fong

George Dal Bello

Harry Ainlay

 

Edmonton

 

2

Raymond Lam

Andy Huyhn

Lester B. Pearson

 

Calgary

 

3

Blair Robinson

Travis Robinson

 

Lloydminster Comprehensive

 

North East

 

Sr. Girls Doubles

1

Kathlee Lougheed

Jenny Saunders

 

Western Canada

 

Calgary

 

2

Kassi Boyd

Kim Malech

 

St. Paul Regional

 

North East

 

3

Merham Caballero

Sharmaine Caballero

Notre Dame, Red Deer

 

Central

 

Jr. Mixed Doubles

1

Ying Ling

Kelson Mah

 

Old Scona

 

Edmonton

 

2

Ben Chiu

Allison Pastewka

 

Western Canada

 

Calgary

 

3

Colby Hoeppner

Shaun Kochan

 

Thorhild

 

North Central

 

Int. Mixed Doubles

1

Stephanie Hsu

Hugh Pon

 

Ross Sheppard

 

Edmonton

 

2

Allan Huyhn

Antoinette Quach

 

Crescent Heights

 

Calgary

 

3

Robyn Novakowski

Jordan Leroux

 

St. Paul Regional

 

North East

 

Sr. Mixed Doubles

1

David Pastewka

Caroline Pang

 

Western Canada

 

Calgary

 

2

Yiqi Ying

Clinton Yiu

 

Harry Ainlay

 

Edmonton

 

3

Dallas Chelick

Kalie Anderson

 

St. Andrew, High Prairie

 

North West