Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Badminton Results 1996 / 97

BADMINTON

Trophy Winners

ACTIVITY

TROPHY

1996-97 WINNER

1A School Team

Betty Peters

Holy Trinity Academy, Okotoks

2A School Team

Sheila Iversen

Jasper High School

3A School Team

Al McDougall

Brooks Composite

4A School Team

Roy Gouchey

Western Canada, Calgary

Aggregate

President's Trophy

South Central Zone

Runner Up

Gretta Schwartz

Calgary Zone

Non-Urban

W. Soprovich

South Central Zone

Junior Aggregate

Leroy Walker Trophy

Calgary Zone

Intermediate Aggregate

Don Gustafson

North West Zone

Senior Aggregate

Bev Spencer

South Central Zone

 

EVENT

PLACE

PARTICIPANT 

SCHOOL

ZONE

Jr Boys Singles (Cat 1)

1st

Keith Chan

Lester B. Pearson

Calgary

2nd

John Lee

Harry Ainlay

Edmonton

3rd

Alex Columbus

Holy Trinity Academy, Okotoks

South Central

4th

Chris Zarski

Bawlf

Central

Jr Boys Singles (Cat 2)

1st

Allen Chow

J. Percy Page

Edmonton

2nd

Aaron Barclay

Foothills, Okotoks

South Central

3rd

Trevor Hoffman

Jasper High

North Central

4th

Kang Phon

Medicine Hat High

South

Int Boys Singles (Cat 1)

1st

Neil Swanson

Brooks Composite

South Central

2nd

Tim Barlow

J. Percy Page

Edmonton

3rd

Keith Trithard

St. Albert High

Edmonton

4th

Ryan Yau

Lord Beaverbrook

Calgary

Int Boys Singles (Cat 2)

1st

Aaron Sept

Prairie High, Three Hills

South Central

2nd

Adam Berlinquette

Assumption

North East

3rd

Hui Phan

Medicine Hat High

South

4th

Andrew Smith

Peace River High

North West

Sr Boys Singles (Cat 1)

1st

Stephen Smith

St. Mary's

Calgary

2nd

Tim Rostrup

Ross Sheppard High

Edmonton

3rd

Mark Lo

Jasper High

North Central

4th

Robert Jezewski

E.W. Pratt, High Prairie

North West

Sr Boys Singles (Cat 2)

1st

Kirk Duffee

St. Albert High

Edmonton

2nd

Josh Penner

Prairie High, Three Hills

South Central

3rd

Jonathon Lui

Frank Maddock, Drayton Valley

North Central

4th

Quinn Nicholson

Notre Dame, Bonnyville

North East

Jr Girls Singles (Cat 1)

1st

Katherine Ronca

St. Mary's

Calgary

2nd

Stacey Micheals

Western Canada

Calgary

3rd

Nicole Koch

Altario High

Central

4th

Mary Smith

Senator Gershaw, Bow Island

South

Jr Girls Singles (Cat 2)

1st

Melissa McWilliams

Highwood, High River

South Central

2nd

Sabra Timmins

Jasper High

North Central

3rd

Christina Garcea

Jasper High

North Central

4th

Michelle Cabaj

St. Paul Regional

North East

Int Girls Singles (Cat 1)

1st

Pam Bolton

St. Joseph's, Grande Prairie

North West

2nd

Carol Galligos

Archbishop MacDonald

Edmonton

3rd

Leanna Nagel

Central Peace, Spirit River

North West

4th

Wendy Chow

J. Percy Page

Edmonton

Int Girls Singles (Cat 2)

1st

Marti Lobe

Three Hills High

South Central

2nd

Nolana Nichols

Gus Wettor, Castor

Central

3rd

Nolana Bergseth

Central High, Sedgewick

Central

4th

Shiela Hall

Sangudo High

North Central

Sr Girls Singles (Cat 1)

1st

Vivian Fung

Chestermere

South Central

2nd

Melanie Aikenhead

Ernest Manning High

Calgary

3rd

Lynda Fredricksen

Thorhild High

North Central

4th

Erin Lawson

Medicine Hat High

South

Sr Girls Singles (Cat 2)

1st

Kate Zmurchyk

Eagle Butte High

South

2nd

Danielle Backus

Ponoka Composite

Central

3rd

Katie Kildaw

Lamont High

North East

4th

Tara Boarer

Parkland Composite, Edson

North Central

Jr Boys Doubles

1st

Mac Homme

West Island College

Calgary

Dave Loftus

2nd

Jim Kozy

Brooks Composite

South Central

Bryan Peterson

3rd

Colin Hessel

John Maland, Devon

North Central

Kane Waselenchuk

4th

Mathew Labrecque

Central Peace, Spirit River

North West

Steven Magill

Int Boys Doubles

1st

Mike Hanson

Wm E. Hay, Stettler

Central

Pong Praseuthsith

2nd

Lucas Tomei

Western Canada

Calgary

Mark Hua

3rd

Paul Keller

Holy Trinity Academy, Okotoks

South Central

David Mercier

4th

Jason Petrone

St. Joseph's, Grande Prairie

North West

Joe Caputo

Sr Boys Doubles

1st

Scott Roles

Harry Ainlay

Edmonton

Kelley Cherniwchan

2nd

Hoang Lee

Lindsay Thurber, Red Deer

Central

Brad Benoit

3rd

Jason Babcock

McCoy High, Medicine Hat

South

Kevin Brost

4th

Mitch Hiebert

Brooks Composite

South Central

Ryan Joseph

Jr Girls Doubles

1st

Louise Ramsay

Western Canada

Calgary

Paige Harris

2nd

Janelle Wagner

Lacombe Composite

Central

Janice Wagner

3rd

Erin Riste

Brooks Composite

South Central

Dawn Burnat

4th

JoAnne Paquette

Mundare High

North East

Julie Paquette

Int Girls Doubles

1st

Robin Moulder

Sturgeon Composite, Namao

Edmonton

Jenn Machetchuk

2nd

Maricel Somera

St. Andrews, High Prairie

North West

Jennifer Supernaught

3rd

Andria Wierenga

Lorne Jenkins, Barrhead

North Central

Laura Tuinga

4th

Tricia Barg

Brooks Composite

South Central

Heather Zelenski

Sr Girls Doubles

1st

Tonia Ricalton

Duchess High

South Central

Carrie Williams

2nd

Belinda Desment

Savanna High, Spirit River

North West

Carrie Sauder

3rd

Brenda Nemeth

Lacombe Composite

Central

Crystal Love

4th

Kitty Tang

M.E. Lazerte

Edmonton

Jasebel Chan

Jr Mixed Doubles

1st

Raelene Keller

Holy Trinity Academy, Okotoks

South Central

Kevin Lewis

2nd

Marcus Ma

St. Mary's

Calgary

Natalie Smith

3rd

Diana Low

Ross Sheppard High

Edmonton

John Young

4th

Megan Willis

E.H. Walter, Paradise Valley

North East

Lee Courts

Int Mixed Doubles

1st

Wade Bouvette

Spruce View High

Central

Nadienne Bouvette

2nd

Suzanne Hanchar

Glenmary, Peace River

North West

Gus Hanchar

3rd

Stephanie Wong

Sir Winston Churchill

Calgary

Russ Jenning

4th

Rachel Vachon

Notre Dame, Bonnyville

North East

Shawn Jubenville

Sr Mixed Doubles

1st

Angela Watts

Henry Wise Wood

Calgary

Ivan Ma

2nd

Roger Lauch

St. Andrews, High Prairie

North West

Elaine Sonico

3rd

Trina Preugchas

Lorne Jenkins, Barrhead

North Central

Nolan Preugchas

4th

Tara Sayer

Lloydminster Composite

North East

Justin Clark