Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Badminton Results 1997 / 98

BADMINTON

Trophy Winners

ACTIVITY

TROPHY

1997-98 WINNER

1A School Team

Betty Peters

Two Hills High

2A School Team

Sheila Iversen

Holy Trinity, Okotoks

3A School Team

Al McDougall

Lorne Jenken, Barrhead

4A School Team

Roy Gouchey

Western Canada, Calgary

Aggregate

President's Trophy

Calgary Zone

Runner Up

Gretta Schwartz

Edmonton Zone

Non-Urban

W. Soprovich

North West Zone

Junior Aggregate

Leroy Walker Trophy

South Central Zone

Intermediate Aggregate

Don Gustafson

Calgary Zone

Senior Aggregate

Bev Spencer

Calgary Zone

 

EVENT

PLACE

PARTICIPANT 

SCHOOL

ZONE

Jr Boys Singles (Cat 1)

1st

Phil Gow

Archbishop MacDonald

Edmonton

2nd

Josh Lam

Sir Winston Churchill

Calgary

3rd

Joe Hornby

Fort Saskatchewan

Edmonton

4th

John Owens

West Island College

Calgary

Jr Boys Singles (Cat 2)

1st

Robert Harvey

Foothills Composite, Okotoks

South Central

2nd

Aaron Barclay

Foothills Composite, Okotoks

South Central

3rd

Craig Quinn

E.H. Walter, Paradise Valley

North East

4th

Geoff Kilburn

Grand Centre, Cold Lake

North East

Int Boys Singles (Cat 1)

1st

Conrad Sun

Lord Beaverbrook

Calgary

2nd

Chris Chow

William Aberhart

Calgary

3rd

Trevor Hoffman

Jasper

North Central

4th

Chris Zarski

Bawlf

Central

Int Boys Singles (Cat 2)

1st

Tory Oliver

Lloydminster Comprehensive

North East

2nd

Travis Swallow

Highwood, High River

South Central

3rd

Dawson Walker

Paul Rowe High, Manning

North West

4th

Adam Gregory

Eagle Butte, Dunmore

South

Sr Boys Singles (Cat 1)

1st

Keith Chan

Lester B. Pearson

Calgary

2nd

Jeremy Hilland

William Aberhart

Calgary

3rd

Fred Setterington

Lorne Jenken, Barrhead

North Central

4th

Adam Berlinguette

Assumption

North East

Sr Boys Singles (Cat 2)

1st

Roby Butt

Winston Churchill, Lethbridge

South

2nd

Scott Golenza

Camrose Composite

Central

3rd

Ilya Ostrovski

Stratford Academy

Edmonton

4th

Mike Hanna

Dewberry

North East

Jr Girls Singles (Cat 1)

1st

Janice Lo

Western Canada

Calgary

2nd

Cara Mazurak

E.W. Pratt, High Prairie

North West

3rd

Amanda Bolton

St. Joseph's, Grande Prairie

North West

4th

Tanya Regner

Thorhild

North Central

Jr Girls Singles (Cat 2)

1st

Joan Hall

Springbank

South Central

2nd

Jenn Coutts

Senator Gershaw, Bow Island

South

3rd

Desiree Gulayec

J.R. Robson, Vermilion

North East

4th

Brooke Lazzarotto

Lindsay Thurber, Red Deer

Central

Int Girls Singles (Cat 1)

1st

Stacey Michaels

Western Canada

Calgary

2nd

Mary Smith

Senator Gershaw, Bow Island

South

3rd

Farrah Yau

Sir Winston Churchill

Calgary

4th

Nicole Cook

Altario

Central

Int Girls Singles (Cat 2)

1st

Jill McPhee

Innisfail

Central

2nd

Sabra Timmons

Jasper

North Central

3rd

Amanda Marston

E.W. Pratt, High Prairie

North West

4th

Tamaria Schuurman

Lorne Jenken, Barrhead

North Central

Sr Girls Singles (Cat 1)

1st

Pam Bolton

St. Joseph's, Grande Prairie

North West

2nd

Shivani Ruparell

Western Canada

Calgary

3rd

Carol Gallego

Archbishop MacDonald

Edmonton

4th

Adina White

Medicine Hat High

South

Sr Girls Singles (Cat 2)

1st

Chaneen Robinson

Kinuso

North West

2nd

Kristi Vilay

W.R. Myers, Taber

South

3rd

Sandy Jones

Lorne Jenken, Barrhead

North Central

4th

Alicia Segin

M.E. Lazerte

Edmonton

Jr Boys Doubles

1st

Mark Carlson

Bev Facey, Sherwood Park

Edmonton

Taylor Raborn

2nd

Kane Waselenchuk

John Maland, Devon

North Central

Colin Hessel

3rd

Kritiean Miller

Grand Centre, Cold Lake

North East

Tyler Rhyason

4th

Peter Davison

William Aberhart

Calgary

Tabraiz Ghani

Int Boys Doubles

1st

Mac Homme

West Island College

Calgary

Jeremy Wisematt

2nd

Jim Kozy

Brooks Composite

South Central

Bryan Petersen

3rd

Craig Saunders

Lethbridge Collegiate

South

Matt Cook

4th

Mathew Labrecque

Central Peace, Spirit River

North West

Steven Magill

Sr Boys Doubles

1st

Jon Lee

Harry Ainlay

Edmonton

Dustin Chok

2nd

Logan Larocque

Wm. E. Hay, Stettler

Central

Pong Praseutsith

3rd

Galen Colaco

Two Hills

North East

Shane Clark

4th

Lucas Tomei

Western Canada

Calgary

Mark Hua

Jr Girls Doubles

1st

Melissa Tesche

Grimshaw

North West

Jeniffer Persson

2nd

Kira Yakimovich

Memorial Composite, Stony Plain

Edmonton

Stacey Mitchell

3rd

Deidra Dionne

Hunting Hills, Red Deer

Central

Carly Bennett

4th

Fion Chan

Sir Winston Churchill

Calgary

Sharon Yong

Int Girls Doubles

1st

Louise Ramsay

Western Canada

Calgary

Paige Harris

2nd

Bev Burton

Lethbridge Collegiate

South

Tracy Burton

3rd

Joanne Paquette

St. Mary's, Vaegreville

North East

Julie Paquette

4th

Janelle Wagner

Lacombe Composite

Central

Janice Wagner

Sr Girls Doubles

1st

Katherine Ronca

St. Mary's

Calgary

Jill Cunes

2nd

Robin Moulder

Sturgeon Composite, Namao

Edmonton

Jenn Machetchuk

3rd

Mariol Somera

St. Andrews, High Prairie

North West

Elaine Sonica

4th

Andria Wierenga

Lorne Jenkins, Barrhead

North Central

Laura Tuinga

Jr Mixed Doubles

1st

Alex Columbus

Holy Trinity Academy, Okotoks

South Central

Sam Johnson

2nd

Jackie Milner

Medicine Hat High

South

Sean Cosby

3rd

Jananee Rasiah

Western Canada

Calgary

Siuki Kwan

4th

Melissa Cusak

Dewberry

North East

Shawn Good

Int Mixed Doubles

1st

Jamie Stewart

Wm. E. Hay, Stettler

Central

Derek Abel

2nd

Raelene Keller

Holy Trinity Academy, Okotoks

South Central

Kevin Lewis

3rd

Tina Shostak

Memorial Composite, Stony Plain

Edmonton

Jason Kennedy

4th

Rachel Hauca

Two Hills

North East

Curtis Soprovich

Sr Mixed Doubles

1st

Nadienne Bouvette

Spruce View High

Central

Wade Bouvette

2nd

Janice Chan

Western Canada

Calgary

Derek Lo

3rd

Wendy Chow

J. Percy Page

Edmonton

Alan Chow

4th

Suzanne Hanchar

Glenmary, Peace River

North West

Gus Hanchar