Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Badminton Results 1998 / 99

BADMINTON

Trophy Winners

ACTIVITY

TROPHY

1998-99 WINNER

1A School Team

Betty Peters

Spruce View

2A School Team

Sheila Iversen

Stratford Academy, Edmonton

3A School Team

Al McDougall

Strathmore

4A School Team

Roy Gouchey

Western Canada, Calgary

Aggregate

President's Trophy

Calgary Zone

Runner Up

Gretta Schwartz

Edmonton Zone

Non-Urban

W. Soprovich

South Central Zone

Junior Aggregate

Leroy Walker Trophy

Calgary Zone

Intermediate Aggregate

Don Gustafson

Edmonton Zone

Senior Aggregate

Bev Spencer

Calgary Zone

 

EVENT

PLACE

PARTICIPANT 

SCHOOL

ZONE

Jr Boys Singles (Cat 1)

1st

Jay Lightfoot

Sangudo

North Central

2nd

Jerome Tan

Bishop Carroll

Calgary

3rd

Chris King

Kitscoty

North East

4th

Matt Smith

Calgary Academy

Calgary

Jr Boys Singles (Cat 2)

1st

Luke Simpson

Strathcona - Tweedsmuir, Okotoks

South Central

2nd

Ty Stefanik

William E. Hay, Stettler

Central

3rd

Anthony Wen

Strathcona

Edmonton

4th

Gary Dyck

LaCrete

North West

Int Boys Singles (Cat 1)

1st

Tye Reide

St. Albert High

Edmonton

2nd

Emmet Gibney

Strathcona

Edmonton

3rd

Josh Lam

Sir Winston Churchill

Calgary

4th

Travis Makoloski

Camrose Composite

Central

Int Boys Singles (Cat 2)

1st

Mike Doerksen

Prairie High, Three Hills

South Central

2nd

Mark Pitre

Glenmary, Peace River

North West

3rd

Jeff Johnson

McCoy, Medicine Hat

South

4th

Kosta Balomenos

Jasper

North Central

Sr Boys Singles (Cat 1)

1st

Keith Chan

Lester B. Pearson

Calgary

2nd

Conrad Sun

Lord Beaverbrook

Calgary

3rd

Thomas Brams

Memorial Composite, Stony Plain

Edmonton

4th

Alan Chow

J. Percy Page

Edmonton

Sr Boys Singles (Cat 2)

1st

Sam Sath

Brooks Composite

South Central

2nd

Blair Wrathall

Strathmore

South Central

3rd

Phil Wolkowycki

Lethbridge Collegiate

South

4th

Mike Rebley

J.T. Foster, Nanton

South

Jr Girls Singles (Cat 1)

1st

Kitty Wong

Archbishop MacDonald

Edmonton

2nd

Candace Gattinger

Springbank High

South Central

3rd

Cara Mazurak

E.W. Pratt, High Prairie

North West

4th

Andrea Whitlock

West Island College

Calgary

Jr Girls Singles (Cat 2)

1st

Sherisse Chung

St. Joseph, Grande Prarie

North West

2nd

Janna Konihowski

Henry Wisewood

Calgary

3rd

Erinn Wegener

Strathmore

South Central

4th

Jill Groves

Sturgeon, Namao

Edmonton

Int Girls Singles (Cat 1)

1st

Farrah Yau

Sir Winston Churchill

Calgary

2nd

Shivani Ruparell

Western Canada

Calgary

3rd

Joan Hall

Springbank High

South Central

4th

Tanya Regner

Thorhild

North Central

Int Girls Singles (Cat 2)

1st

Bing Li

Stratford Academy

Edmonton

2nd

Anne-Marie Milner

Westwood Composite, Fort McMurray

North East

3rd

Kristina Jewitt

Fort Saskatchewan High

Edmonton

4th

Jasmine Krupinski

Paul Rowe, Manning

North West

Sr Girls Singles (Cat 1)

1st

Stacey Michaels

Western Canada

Calgary

2nd

Katherine Ronca

St. Mary's

Calgary

3rd

Mary Smith

W.R. Myers, Taber

South

4th

Leeanna Nagel

Sexsmith

North West

Sr Girls Singles (Cat 2)

1st

Kim Boivin

Strathmore Composite

South Central

2nd

Peggy Sah

Harry Ainlay

Edmonton

3rd

Hanna Lindberg

Fort Saskatchewan High

Edmonton

4th

Allisson Cohen

Lorne Jenken, Barrhead

North Central

Jr Boys Doubles

1st

Geoff Sherlock

Sir Winston Churchill

Calgary

Trevor Gray

2nd

Brett MacAlister

Beaverlodge

North West

Tim Blake

3rd

Jared Olsen

Medicine Hat High

South

Derek Berger

4th

Craig MacAlpine

Salisbury, Sherwood Park

Edmonton

Kevin MacAlpine

Int Boys Doubles

1st

Aaron Barclay

Foothills Composite, Okotoks

South Central

Robert Harvey

2nd

Chris Patterson

Salisbury Composite, Sherwood Park

Edmonton

Kris Steinback

3rd

John Nao

Lester B. Pearson

Calgary

Pay Ly

4th

Kristian Nieken

Grande Centre, Cold Lake

North East

Tyler Ryason

Sr Boys Doubles

1st

Jeremy Hilland

William Aberhart

Calgary

Chris Chow

2nd

Alex Columbos

Holy Trinity Academy, Okotoks

South Central

John Schumacher

3rd

Brian Tsang

Ross Sheppard

Edmonton

John Young

4th

Matt Cook

Lethbridge Collegiate

South

Craig Saunders

Jr Girls Doubles

1st

Polly Cunes

St. Mary's

Calgary

Alessia Ronca

2nd

Lindsay Walker

Paul Rowe, Manning

North West

Pearl Mayer

3rd

Kelly Hazlett

Stratford Academy

Edmonton

Darleina Lacroix

4th

Rosanna Lehr

Eagle Butte,Dunsmore

South

Courtney LeChance

Int Girls Doubles

1st

Kaley Lachapelle

Western Canada

Calgary

Lauren Winter

2nd

Carly Bennett

Hunting Hills, Red Deer

Central

Kara Griffiths

3rd

Camile Clark

Medicine Hat High

South

Charmaine Clark

4th

Melissa Park

Salisbury, Sherwood Park

Edmonton

Jessica Day

Sr Girls Doubles

1st

Lindy VanRiper

Strathcona

Edmonton

Tiffani Chan

2nd

Bev Burton

Lethbridge Collegiate

South

Tracy Burton

3rd

Melissa Tesche

Grimshaw High

North West

Jennifer Persson

4th

Carrie Rooke

Berry Creek, Cessford

Central

Brandi Howard

Jr Mixed Doubles

1st

Jodi Rubulak

Foothills Composite, Okotoks

South Central

Mark Troniak

2nd

Lisa Shen

Harry Ainlay

Edmonton

Keith Lee

3rd

Kristen Young

Lloydminster Comprehensive

North East

Lyle Evanisky

4th

Diana Bouma

Calgary Christian

Calgary

Josh Thenle

Int Mixed Doubles

1st

Nadine Bouvette

Spruce View School

Central

Lindsay Thompson

2nd

Jackie Milner

Medicine Hat High

South

Sean Cosby

3rd

Irene Wong

Henry Wisewood

Calgary

Brian Bell

4th

Vanessa Lam

Bellrose, St. Albert

Edmonton

Omar Hague

Sr Mixed Doubles

1st

Janelle Woo

William Aberhart

Calgary

Mark Docksteader

2nd

Trina Percival

Highwood High, High River

South Central

Travis Swallow

3rd

Cindy Lau

Harry Ainlay

Edmonton

Jun-Jun Yamsuan

4th

Kerri Reid

St. Paul Regional

North East

Chris Makokis