Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Badminton Results 1999 / 00

BADMINTON

Trophy Winners

ACTIVITY

TROPHY

1999-00 WINNER

1A School Team

Betty Peters

Neerlandia

2A School Team

Sheila Iversen

E.W. Pratt, High Prairie

3A School Team

Al McDougall

William E. Hay, Stettler

4A School Team

Roy Gouchey

Western Canada, Calgary

Aggregate

President's Trophy

Calgary Zone

Runner Up

Gretta Schwartz

Edmonton Zone

Non-Urban

W. Soprovich

South Central Zone

Junior Aggregate

Leroy Walker Trophy

Calgary Zone

Intermediate Aggregate

Don Gustafson

Calgary Zone

Senior Aggregate

Bev Spencer

Calgary Zone

 

EVENT

PLACE

PARTICIPANT 

SCHOOL

ZONE

Jr Boys Singles (Cat 1)

1st

Charlie Johnson

Western Canada

Calgary

2nd

Joseph Cheung

Harry Ainlay

Edmonton

3rd

Jeff Leong

Lester B. Pearson

Calgary

4th

Michael Stafford

E.W. Pratt, High Prairie

North West

Jr Boys Singles (Cat 2)

1st

Adam Enright

Bawlf

Central

2nd

Rob Lim

Jasper Place

Edmonton

3rd

Marshall Lundell

Lloydminster

North East

4th

Warren Allen

Jasper

North Central

Int Boys Singles (Cat 1)

1st

Chris Lenzin

William Aberhart

Calgary

2nd

Isaac Lee

Westwood, Ft. McMurray

North East

3rd

Chris King

Kitscoty

North East

4th

Keith Lee

Harry Ainlay

Edmonton

Int Boys Singles (Cat 2)

1st

Jamie Abernethy

Sundre

South Central

2nd

Joseph Bartziokas

Jasper

North Central

3rd

Dave Holowaychuk

St. Mary's

Calgary

4th

Nick Kedoin

Winston Churchill, Lethbridge

South

Sr Boys Singles (Cat 1)

1st

Tye Reidie

St. Albert High

Edmonton

2nd

Conrad Sun

Lord Beaverbrook

Calgary

3rd

Jeremy Hilland

Queen Elizabeth

Calgary

4th

Mark Carlson

Bev Facey, Sherwood Park

Edmonton

Sr Boys Singles (Cat 2)

1st

Darrell Hemsing

Lethbridge Collegiate

South

2nd

Mike Doerksen

Prairie High, Three Hills

South Central

3rd

Shaun Connor

Hunting Hills

Central

4th

Jason Thomsen

Barrhead Composite

North Central

Jr Girls Singles (Cat 1)

1st

Megan Stock

Lester B. Pearson

Calgary

2nd

Lisa Campacci

Foothills Composite, Okotoks

South Central

3rd

Anna Columbos

Holy Trinity Academy, Okotoks

South Central

4th

Torri LaRocque

William E. Hay, Stettler

Central

Jr Girls Singles (Cat 2)

1st

Sonia Delhon

Harry Ainlay

Edmonton

2nd

Shannon Pasiuk

Camrose

Central

3rd

Dawn Ziesman

St.Albert High

Edmonton

4th

Twyla Armagost

Savanna, Spirit River

North West

Int Girls Singles (Cat 1)

1st

Frieda Cheung

Dr. E.P. Scarlett

Calgary

2nd

Cara Mazurek

E.W. Pratt, High Prarie

North West

3rd

Andrea Whitlock

West Island College

Calgary

4th

Jill Groves

Sturgeon High

Edmonton

Int Girls Singles (Cat 2)

1st

Lynda Thai

Winston Churchill, Lethbridge

South

2nd

Kennedy Thomson

Boyle

North Central

3rd

Stephanie Potter

Brooks Composite

South Central

4th

Miranda Helkel

St. Joseph's, Grande Prarie

North West

Sr Girls Singles (Cat 1)

1st

Kitty Wong

Archbishop MacDonald

Edmonton

2nd

Joan Hall

Springbank

Calgary

3rd

Laurissa Hood

Edwin Parr, Athabasca

South Central

4th

Tanya Regner

Thorhild Central

North Central

Sr Girls Singles (Cat 2)

1st

Darleina Lacroix

Jasper Place

Edmonton

2nd

Amanda Marston

E.W. Pratt High Prarie

North West

3rd

Emma Johnston

Holy Trinity Academy, Okotoks

South Central

4th

Brooke Lazzaratte

Lindsay Thurber, Red Deer

Central

Jr Boys Doubles

1st

Brody Hilland

William Aberhart

Calgary

Mike Lenzin

2nd

Dallas Fjeld

E.W. Pratt, High Prarie

North West

Owen Smith

3rd

Micheal Devries

Neerlandia

North Central

Philip Bosma

4th

Derek Berger

Medicine Hat High

South

Jared Olson

Int Boys Doubles

1st

Trevor Gray

Sir Winston Churchill

Calgary

Geoff Sherlock

2nd

Tim Blake

Beaverlodge

North West

Brett MacAlister

3rd

Dustin Leask

W.R. Myers, Taber

South

Stephen Stronge

4th

Craig MacAlpine

Salisbury, Sherwood Park

Edmonton

Kevin MacAlpine

Sr Boys Doubles

1st

Josh Lam

Sir Winston Churchill

Calgary

Gautam Shinde

2nd

Josh Boettcher

Beaverlodge

North West

Mike Mill

3rd

Rahim Mohammed

Camrose Composite

Central

Andrew Ignatiuk

4th

Daniel Requa

Hilltop, Whitecourt

North Central

Brent Trinier

Jr Girls Doubles

1st

Jana Haggins

Western Canada

Calgary

Dana Harris

2nd

Trista Gelderman

Barrhead Composite

North Central

Charlotte Nanninga

3rd

Amanda Lowe

Beaverlodge

North West

Kyla Mitchell

4th

Miranda Chong

M.E. Lazerte

Edmonton

Danielle Ho

Int Girls Doubles

1st

Polly Cunes

St. Mary's

Calgary

Alessia Ronca

2nd

Kelly Hazlett

Jasper Place

Edmonton

Nuong Phan

3rd

Pearl Meyer

Paul Rowe, Manning

North West

Lindsay Walker

4th

Sarah Enright

Bawlf

Central

Lisa Yuba

Sr Girls Doubles

1st

Kaley Lachapelle

Western Canada

Calgary

Lauren Winter

2nd

Camile Clark

Medicine Hat

South

Charmaine Clarke

3rd

Tara Duthie

Strathmore

South Central

Erin Jefferies

4th

Evelyn Cheng

Salisbury, Sherwood Park

Edmonton

Melissa Pack

Jr Mixed Doubles

1st

Gina Barnett

Western Canada

Calgary

Michela Clowes

2nd

Lorna Abel

William E. Hay, Stettler

Central

Jordan Stewart

3rd

Kim Askew

Jasper Place

Edmonton

Adam Mowatt

4th

Jackie Thurston

Strathmore

South Central

Brock Wegener

Int Mixed Doubles

1st

Mark Troniak

Foothills Composite, Okotoks

South Central

Jodi Rubuliak

2nd

Lyle Evanisky

Lloydminster

North East

Kristen Young

3rd

Luke Hanna

Hunting Hills, Red Deer

Central

Jenn Gulleg

4th

Kyle Halland

Medicine Hat High

South

Kristen Thompson

Sr Mixed Doubles

1st

Mark Docksteader

William Aberhart

Calgary

Lindsay Smith

2nd

Jeff Bolton

St. Joseph's, Grande Prarie

North West

Amanda Bolton

3rd

Nigel Arnault

Hunting Hills, Red Deer

Central

Carly Bennett

4th

Taylor Raborn

Bev Facey, Sherwood Park

Edmonton

Lynsey Nault