Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Basketball Results 2005 / 06

BASKETBALL

CLASSIFICATION

DESIGNATION

TROPHY

WINNER

1A Girls

Championship

Ethel Cuts

Foremost

Finalist

Robert Clark

Marwayne Jubilee

3rd Place

Mike Marianicz

St. Jerome, Vermilion

4th Place

Parkland Immanuel Christian

Consolation

John Charyk

Livingstone, Lundbreck

Sportsmanship

Cam & Joan Richardson

Parkland Immanuel Christian

2A Girls

Championship

John Evans

Rimbey

Finalist

Ed Lucotch

Calgary Christian

3rd Place

Alex McNaught

J.C. Charyk, Hanna

4th Place

Senator Gershaw

Consolation

Max Mastinsek

Prairie Christian Academy, Three Hills

Sportsmanship

Roger M. Takaoka

Ecole Notre Dame, Bonnyville

3A Girls

Championship

Miriam Farrington

Louis St. Laurent, Edmonton

Finalist

Myrna Empey

Springbank

3rd Place

Bob Albrecht

W.R. Myers, Taber

4th Place

Magrath

Consolation

Maurice Mandrusiak

Brooks

Sportsmanship

Ira Bourne

St. Albert Catholic

4A Girls

Championship

J. Percy Page

Dr. E.P. Scarlett, Calgary

Finalist

Irene Karia

Archbishop O'Leary, Edmonton

3rd Place

Maury Van Vliet

Ross Sheppard, Edmonton

4th Place

Bert Church, Airdrie

Consolation

Beth Bujea

St. Francis, Calgary

Sportsmanship

Ed Tomick

Bishop O'Byrne

1A Boys

Championship

Bob Neufeld

Stirling

Finalist

Ben Brooks

Youngstown

3rd Place

Lee Fairbanks

Foremost

4th Place

Parkland Immanuel Christian

Consolation

Eugene Katerenchuk

Ridgevalley, Crooked Creek

Sportsmanship

Harold Brook

St. Thomas More, Fairview

2A Boys

Championship

Jim Whitelaw

Calgary Christian

Finalist

Bill Hackett

Immanuel Christian, Lethbridge

3rd Place

Gary Gibson

Foundations for the Future, Calgary

4th Place

Grand Trunk, Evansburg

Consolation

Jack Hicken

Vauxhall

Sportsmanship

Rick Patterson

High Level Public

3A Boys

Championship

Gary DeMan

Holy Trinity Academy, Okotoks

Finalist

Harry Hohol

Springbank

3rd Place

Hugh Morrell

West Central, Rocky Mtn. House

4th Place

Kate Andrews, Coaldale

Consolation

Yosh Kabayama

Louis St. Laurent, Edmonton

Sportsmanship

Harry Bullen

Morinville

4A Boys

Championship

Lyman Jacobs

Harry Ainlay, Edmonton

Finalist

John Baker

Medicine Hat High

3rd Place

John McLenahan

Raymond

4th Place

Bert Church, Airdrie

Consolation

Robin Fry

Austin O'Brien

Sportsmanship

Herb McLachlin

Austin O'Brien