Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Basketball Results 2007 / 08

 

BASKETBALL

CLASSIFICATION

DESIGNATION

TROPHY

WINNER

1A Girls

Championship

Ethel Cuts

Ryley

 

Finalist

Robert Clark

Foremost

 

3rd Place

Mike Marianicz

Coalhurst

 

4th Place

New Norway

 

Consolation

John Charyk

Parkland Immanuel Christian, Edmonton

 

Sportsmanship

Cam & Joan Richardson

Livingstone, Lundbreck

 

2A Girls

Championship

John Evans

Immanuel Christian, Lethbridge

 

Finalist

Ed Lucotch

J.C. Charyk, Hanna

 

3rd Place

Alex McNaught

Daysland

 

4th Place

Kainai

 

Consolation

Max Mastinsek

Rimbey Jr/Sr High

 

Sportsmanship

Roger M. Takaoka

La Crete

 

3A Girls

Championship

Miriam Farrington

Springbank

 

Finalist

Myrna Empey

Holy Trinity Academy, Okotoks

 

3rd Place

Bob Albrecht

St. Albert Catholic

 

4th Place

Eagle Butte, Dunmore

 

Consolation

Maurice Mandrusiak

Magrath

 

Sportsmanship

Ira Bourne

Holy Trinity Academy, Okotoks

 

4A Girls

Championship

J. Percy Page

Harry Ainlay, Edmonton

 

Finalist

Irene Karia

Archbishop Jordan, Sherwood Park

 

3rd Place

Maury Van Vliet

Sir Winston Churchill, Calgary

 

4th Place

Raymond

 

Consolation

Beth Bujea

Lethbridge Collegiate Institute

 

Sportsmanship

Ed Tomick

Grande Prairie

 

1A Boys

Championship

Bob Neufeld

Stirling

 

Finalist

Ben Brooks

Foremost

 

3rd Place

Lee Fairbanks

Livingstone, Lundbreck

 

4th Place

Hay Lakes

 

Consolation

Eugene Katerenchuk

Parkland Immanuel Christian, Edmonton

 

Sportsmanship

Harold Brook

Glendon

 

 

2A Boys

Championship

Jim Whitelaw

Picture Butte

 

Finalist

Bill Hackett

J.R. Robson, Vermilion

 

3rd Place

Gary Gibson

Drumheller

 

4th Place

Bawlf

 

Consolation

Jack Hicken

Peace River

 

Sportsmanship

Rick Patterson

Concordia, Edmonton

 

3A Boys

Championship

Gary DeMan

Chestermere

 

Finalist

Harry Hohol

Holy Trinity Academy, Okotoks

 

3rd Place

Hugh Morrell

McCoy, Medicine Hat

 

4th Place

Morinville

 

Consolation

Yosh Kabayama

Winston Churchill

 

Sportsmanship

Harry Bullen

Edmonton Christian

 

4A Boys

Championship

Lyman Jacobs

Paul Kane, St. Albert

 

Finalist

John Baker

Foothills Composite, Okotoks

 

3rd Place

John McLenahan

Jasper Place, Edmonton

 

4th Place

Wayne Thomas

Sir Winston Churchill, Calgary

 

Consolation

Robin Fry

Harry Ainlay, Edmonton

 

Sportsmanship

Herb McLachlin

Cardston