Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Basketball Results 2008 / 09

 

BASKETBALL

CLASSIFICATION

DESIGNATION

TROPHY

WINNER

1A Girls

Championship

Ethel Cuts

 

Trochu Valley High

 

Finalist

Robert Clark

Ryley High

3rd Place

Mike Marianicz

Foremost High

4th Place

Coalhurst School

Consolation

John Charyk

Bawlf School

Sportsmanship

Cam & Joan Richardson

Trochu Valley School

2A Girls

Championship

John Evans

Immanuel Christian High

Finalist

Ed Lucotch

La Crete Public School

3rd Place

Alex McNaught

Rimbey Jr/Sr High

4th Place

Willow Creek Composite

Consolation

Max Mastinsek

Strathcona-Tweedsmuir High

Sportsmanship

Roger M. Takaoka

Strathcona-Tweedsmuir High

3A Girls

Championship

Miriam Farrington

Springbank High

Finalist

Myrna Empey

Edmonton Christian

3rd Place

Bob Albrecht

Holy Trinity Academy

4th Place

Wetaskiwin Composite

Consolation

Maurice Mandrusiak

Magrath High

Sportsmanship

Ira Bourne

Edmonton Christian

4A Girls

Championship

J. Percy Page

Raymond High

Finalist

Irene Karia

Ross Sheppard

3rd Place

Maury Van Vliet

Archbishop Jordan

4th Place

St. Mary, Calgary

Consolation

Beth Bujea

Dr. E.P. Scarlett

Sportsmanship

Ed Tomick

Spruce Grove Composite

1A Boys

Championship

Bob Neufeld

Foremost High

Finalist

Ben Brooks

Parkland Immanuel Christian

3rd Place

Lee Fairbanks

Noble Central High

4th Place

Livingstone High School

Consolation

Eugene Katerenchuk

Forestburg High

Sportsmanship

Harold Brook

Youngstown School

2A Boys

Championship

Jim Whitelaw

Picture Butte High

Finalist

Bill Hackett

Drumheller Composite

3rd Place

Gary Gibson

Strathcona Christian

4th Place

J.R. Robson High

Consolation

Jack Hicken

La Crete Public School

Sportsmanship

Rick Patterson

Strathcona Christian Academy

3A Boys

Championship

Gary DeMan

Chestermere High

Finalist

Harry Hohol

Springbank High

3rd Place

Hugh Morrell

Winston Churchill High

4th Place

Crescent Heights High

Consolation

Yosh Kabayama

George McDougall High

Sportsmanship

Harry Bullen

 

St. Joseph Catholic (Grande Prairie)

4A Boys

Championship

Lyman Jacobs

Raymond High

Finalist

John Baker

Cardston High

3rd Place

John McLenahan

Sir Winston Churchill

4th Place

Wayne Thomas

 

Harry Ainlay High

 

Consolation

Robin Fry

Archbishop Jordan

Sportsmanship

Herb McLachlin

Grande Prairie Composite