Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Basketball Results 2009 / 10

BASKETBALL

CLASSIFICATION

DESIGNATION

TROPHY

WINNER

1A Girls

Championship

Ethel Cuts Acme High

Finalist

Robert Clark Trochu Valley High

3rd Place

Mike Marianicz St. Michael's, Pincher Creek

4th Place

Ryley High

Consolation

John Charyk Worsley Central High

Sportsmanship

Cam & Joan Richardson E.H. Walter, Paradise Valley

2A Girls

Championship

John Evan Immanuel Christian, Lethbridge

Finalist

Ed Lucotch Edmonton Christian

3rd Place

Alex McNaught Picture Butte High

4th Place

Christ the King, Leduc

Consolation

Max Mastinsek J.C. Charyk, Hanna

Sportsmanship

Roger M. Takaoka Redwater High

3A Girls

Championship

Miriam Farrington St. Albert Catholic High

Finalist

Myrna Empey Magrath School

3rd Place

Bob Albrecht McCoy High

4th Place

Camrose Composite

Consolation

Maurice Mandrusiak Springbank High, Calgary

Sportsmanship

Ira Bourne Bishop Carroll, Calgary

4A Girls

Championship

J. Percy Page Harry Ainlay, Edmonton

Finalist

Irene Karia Spruce Grove Composite

3rd Place

Maury Van Vliet Raymond High

4th Place

Cardston High

Consolation

Beth Bujea Jasper Place, Edmonton

Sportsmanship

Ed Tomick Lethbridge Collegiate Institute

1A Boys

Championship

Bob Neufeld Livingstone High, Lundbreck

Finalist

Ben Brooks Foremost High

3rd Place

Lee Fairbanks Parkland Immanuel Christian, Edmonton

4th Place

Bentley High

Consolation

Eugene Katerenchuk Glendon School

Sportsmanship

Harold Brook St. Thomas More, Fairview

2A Boys

Championship

Jim Whitelaw Strathcona Christian Academy, Sherwood Park

Finalist

Bill Hackett St. Joseph Collegiate, Brooks

3rd Place

Gary Gibson Daysland High

4th Place

La Crete Public School

Consolation

Jack Hicken West Island College, Calgary

Sportsmanship

Rick Patterson Peace River High

3A Boys

Championship

Gary DeMan Crescent Heights, Medicine Hat

Finalist

Harry Hohol Wetaskiwin Composite

3rd Place

Hugh Morrell Canmore Collegiate

4th Place

Holy Trinity, Edmonton

Consolation

Yosh Kabayama Morinville Community High

Sportsmanship

Harry Bullen Wetaskiwin Composite

4A Boys

Championship

Lyman Jacobs Western Canada, Calgary

Finalist

John Baker Bishop Grandin, Calgary

3rd Place

John McLenahan St. Francis Xavier, Edmonton

4th Place

Wayne Thomas Jasper Place, Edmonton

Consolation

Robin Fry Harry Ainlay, Edmonton

Sportsmanship

Herb McLachlin Sir Winston Churchill, Calgary