Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Basketball Results 2011 / 12

BASKETBALL

CLASSIFICATION

DESIGNATION

TROPHY

WINNER

1A Girls

Championship

Ethel Cuts Ryley High

Finalist

Robert Clark Livingstone High, Lundbreck

3rd Place

Mike Marianicz Stirling School

4th Place

Foremost High

Consolation

John Charyk Acme High

Sportsmanship

Cam & Joan Richardson Worsley Central High

2A Girls

Championship

John Evan Immanuel Christian, Lethbridge

Finalist

Ed Lucotch FP Walshe, Fort Macleod

3rd Place

Alex McNaught Picture Butte High

4th Place

Gary Frost Strathcona Christian Academy, Sherwood Park

Consolation

Max Mastinsek West Island College, Calgary

Sportsmanship

Roger M. Takaoka Strathcona Christian Academy, Sherwood Park

3A Girls

Championship

Miriam Farrington St. Albert Catholic High School

Finalist

Myrna Empey Monsignor McCoy, Medicine Hat

3rd Place

Bob Albrecht Edmonton Christian

4th Place

Holy Trinity Academy, Okotoks

Consolation

Maurice Mandrusiak WR Myers, Taber

Sportsmanship

Ira Bourne St. Joseph, Grande Prairie

4A Girls

Championship

J. Percy Page Western Canada, Calgary

Finalist

Irene Karia Centennial High, Calgary

3rd Place

Maury Van Vliet Raymond High

4th Place

Spruce Grove Composite

Consolation

Beth Bujea Cardston High

Sportsmanship

Ed Tomick Foothills Composite, Okotoks

1A Boys

Championship

Bob Neufeld Acme High

Finalist

Ben Brooks Coaldale Christian

3rd Place

Lee Fairbanks Heritage Christian, Calgary

4th Place

Concordia High, Edmonton

Consolation

Eugene Katerenchuk Kainai High School

Sportsmanship

Harold Brook Rosemary School

2A Boys

Championship

Jim Whitelaw West Island College, Calgary

Finalist

Bill Hackett Drumheller Valley Secondary

3rd Place

Gary Gibson Picture Butte High

4th Place

Strathcona Christian Academy

Consolation

Jack Hicken Prairie Christian Academy

Sportsmanship

Rick Patterson Webber Academy, Calgary

3A Boys

Championship

Gary DeMan Camrose Composite

Finalist

Harry Hohol Cochrane High

3rd Place

Hugh Morrell Edmonton Christian

4th Place

Terry Hanna Chestermere High

Consolation

Yosh Kabayama St. Albert Catholic High School

Sportsmanship

Harry Bullen Edmonton Christian

4A Boys

Championship

Lyman Jacobs Cardston High

Finalist

John Baker Bishop O'Byrne, Calgary

3rd Place

John McLenahan Harry Ainlay, Edmonton

4th Place

Wayne Thomas Jasper Place, Edmonton

Consolation

Robin Fry Strathcona High, Edmonton

Sportsmanship

Herb McLachlin Jasper Place, Edmonton