Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Basketball Results 1996 / 97

BASKETBALL

CLASSIFICATION

DESIGNATION

TROPHY

WINNER

1A Girls

Championship

Ethel Cuts

Foremost

Finalist

Robert Clark

Stirling

3rd Place

Mike Marianicz

Thorsby

Consolation

John Charyk

Carbon

Sportsmanship

Cam & Joan Richardson

Carbon

2A Girls

Championship

John Evans

Kainai, Cardston

Finalist

Ed Lucotch

Erle Rivers, Milk River

3rd Place

Alex McNaught

Edmonton Christian

Consolation

Max Mastinsek

Bawlf

Sportsmanship

Roger M. Takaoka

Erle Rivers, Milk River

3A Girls

Championship

Miriam Farrington

Ardrossan

Finalist

Myrna Empey

Raymond

3rd Place

Bob Albrecht

Cardston

Consolation

Maurice Mandrusiak

Edwin Parr, Athabasca

Sportsmanship

Ira Bourne

Wm E. Hay, Stettler

4A Girls

Championship

J. Percy Page

Medicine Hat

Finalist

Irene Karia

Lethbridge Collegiate Institute

3rd Place

Maury Van Vliet

Dr. E.P. Scarlett, Calgary

Consolation

Beth Bujea

Archbishop O'Leary, Edmonton

Sportsmanship

Ed Tomick

Bishop Grandin, Calgary

1A Boys

Championship

Bob Neufeld

St. Mary's, Vegreville

Finalist

Ben Brooks

Foremost

3rd Place

Lee Fairbanks

Stirling

Consolation

Eugene Katerenchuk

Heritage Christian, Calgary

Sportsmanship

Harold Brook

St. Thomas More, Fairview

2A Boys

Championship

Jim Whitelaw

F.P. Walshe, Ft. Macleod

Finalist

Bill Hackett

Fairview

3rd Place

Gary Gibson

Prairie Bible, Three Hills

Consolation

Jack Hicken

Strathcona Christian, Edmonton

Sportsmanship

Rick Patterson

Strathcona Christian

3A Boys

Championship

Gary DeMan

Ponoka

Finalist

Harry Hohol

St. Albert

3rd Place

Hugh Morrell

Bert Church, Airdrie

Consolation

Yosh Kabayama

Morinville

Sportsmanship

Harry Bullen

Fort McMurray

4A Boys

Championship

Lyman Jacobs

Bishop Grandin, Calgary

Finalist

John Baker

J. Percy Page, Edmonton

3rd Place

John McLenahan

Harry Ainlay, Edmonton

Consolation

Robin Fry

W.R. Myers, Taber

Sportsmanship

Herb McLachlin

Bishop Grandin, Calgary