Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Basketball Results 1999 / 00

BASKETBALL

CLASSIFICATION

DESIGNATION

TROPHY

WINNER

1A Girls

Championship

Ethel Cuts

Carbon

Finalist

Robert Clark

Stirling

3rd Place

Mike Marianicz

Ryley

Consolation

John Charyk

Bentley

Sportsmanship

Cam & Joan Richardson

St. Thomas More, Fairview

2A Girls

Championship

John Evans

Senator Gershaw, Bow Island

Finalist

Ed Lucotch

FP Wlashe, Fort Macleod

3rd Place

Alex McNaught

J.C. Charyk, Hanna

Consolation

Max Mastinsek

Bawlf

Sportsmanship

Roger M. Takaoka

New Norway

3A Girls

Championship

Miriam Farrington

Bert Church, Airdrie

Finalist

Myrna Empey

Foothills Composite, Okotoks

3rd Place

Bob Albrecht

Beaumont

Consolation

Maurice Mandrusiak

Edwin Parr, Athabasca

Sportsmanship

Ira Bourne

Cardston

4A Girls

Championship

J. Percy Page

Dr. E.P. Scarlett, Calgary

Finalist

Irene Karia

Sir Winston Churchill, Calgary

3rd Place

Maury Van Vliet

Archbishop O'Leary, Edmonton

Consolation

Beth Bujea

Salisbury, Sherwood Park

Sportsmanship

Ed Tomick

Sir Winston Churchill, Calgary

1A Boys

Championship

Bob Neufeld

Rosemary

Finalist

Ben Brooks

Foremost

3rd Place

Lee Fairbanks

St. Thomas More, Fairview

Consolation

Eugene Katerenchuk

Stirling

Sportsmanship

Harold Brook

Marwayne Jubilee

2A Boys

Championship

Jim Whitelaw

Senator Gershaw, Bow Island

Finalist

Bill Hackett

Fairview

3rd Place

Gary Gibson

Bawlf

Consolation

Jack Hicken

Edmonton Christian

Sportsmanship

Rick Patterson

Fairview

3A Boys

Championship

Gary DeMan

Springbank

Finalist

Harry Hohol

Chestermere

3rd Place

Hugh Morrell

Ponoka

Consolation

Yosh Kabayama

Archbishop MacDoanlad, Edmonton

Sportsmanship

Harry Bullen

John Maland, Devon

4A Boys

Championship

Lyman Jacobs

Ross Sheppard, Edmonton

Finalist

John Baker

Harry Ainlay, Edmonton

3rd Place

John McLenahan

Jasper Place, Edmonton

Consolation

Robin Fry

William Aberhart, Calgary

Sportsmanship

Herb McLachlin

Magrath