Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Cross Country Results 2000 / 01

CROSS COUNTRY

Trophy Winners

ACTIVITY

TROPHY

WINNER

1A School Team

Tom Humphrey

Boyle

2A School Team

Len Ross

Kanai, Blood Reserve

3A School Team

Myron Pearman

Ponoka Composite

4A School Team

Rollie Miles

Strathcona, Edmonton

Team Standing

CATEGORY

PLACE

SCHOOL

POINTS

1A

1

Boyle

1079.3491

2

Bentley

933.2704

3

Foremost

452.5222

4

Eckville

173.2318

5

Standard

154.6667

2A

1

Kanai, Blood Reserve

366.1966

2

LaCrete Public

312.9699

3

Crowsnest Consolidated

278.5952

4

Sundre

273.0175

5

Oilfields, Black Diamond

243.8916

3A

1

Ponoka Composite

1333.5706

2

Wetaskiwin

1206.1149

3

Catholic Central

906.6848

4

Westwood, Ft. McMurray

860.5705

5

Fr. Mercredi, Ft. McMurray

763.2716

4A

1

Strathcona, Edmonton

2104.2597

2

Western Canada, Calgary

1701.2114

3

EP Scarlett, Calgary

828.9984

4

Lethbridge Collegiate Institute

693.5020

5

St. Mary's, Calgary

666.4538

Individual Winners

EVENT

PLACE

PARTICIPANT 

SCORE

SCHOOL

Junior Boys (4000 m)

1st

Peter Tyminski

14:39

St. Francis, Calgary

2nd

Ryan Fyfe

14:53

Strathcona, Edmonton

3rd

Kyle Nishiyama

14:59

Louis St. Laurent, Edmonton

4th

Alan Whitten

15:24

St. Joseph, Edmonton

5th

Marc Forestier

15:27

Camrose Composite

6th

Scott Wright

15:28

Wetaskiwin Composite

7th

Greg Zawaski

15:29

Strathcona, Edmonton

8th

Casey Vanderlee

15:42

Western Canada, Calgary

9th

Logan Burke

14:47

Catholic Central, Lethbridge

10th

Kurt Jensen

15:48

Lindsay Thurber, Red Deer

Junior Girls (3000 m)

1st

Holly Retzlaff

12:18

William Aberhart, Calgary

2nd

Heather Sim

12:21

J.G. Diefenbaker, Calgary

3rd

Wendy Hurdle

12:28

Winston Churchill, Lethbridge

4th

Lindsay Winter

12:33

Ross Sheppard, Edmonton

5th

Jenna Huber

12:38

Grande Prairie Composite

6th

Vicki Barcello

12:43

Western Canada, Calgary

7th

Katie Oszip

12:53

Sturgeon, Namao

8th

Sarah Craig

12:58

Dr. E.P. Scarlett, Calgary

9th

Tara Labranche

13:00

St. Joseph, Edmonton

10th

Sarah McNally

13:02

Strathcona, Edmonton

Intermediate Boys (5000 m)

1st

Geoff Kerr

18:45

Dr. E.P. Scarlett, Calgary

2nd

Calem Neff

19:01

Lord Beaverbrook, Calgary

3rd

Sean Vanderlee

19:02

St Mary's, Calgary

4th

Matt Wildcat

19:11

Wetaskiwin Composite

5th

Casey Dyck

19:13

Westwood, Ft. McMurray

6th

David Runner

19:17

Lethbridge Collegiate Institute

7th

Ben O'Brien

19:39

Strathcona, Edmonton

8th

Terry Whitford

19:53

H.J. Cody, Sylvan Lake

9th

Graeme Buffett

19:55

Western Canada, Calgary

10th

Adrian Lambert

19:57

Strathcona, Edmonton

Intermediate Girls(4000 m)

1st

Natalie Thompson

16:55

Henry Wise Wood, Calgary

2nd

Tara Dressler

17:10

Bowness, Calgary

3rd

Meggan Hodge

17:17

Beaumont

4th

Marcia Birkigt

17:27

Edwin Parr, Athabasca

5th

Megan Blaine

17:55

Crescent Heights, Calgary

6th

Abby Kerr

17:59

Ross Sheppard, Edmonton

7th

Natalie Phillipchuk

18:04

Bellerose, St. Albert

8th

Kelly Amundson

18:26

William Aberhart, Calgary

9th

Heidi Pernitsky

18:30

Notre Dame, Red Deer

10th

Aimee McMillan

18:36

Ross Sheppard, Edmonton

Senior Boys(6000 m)

1st

Rob Nissen

21:16

Bev Facey, Sherwood Park

2nd

Charles Longokwo

21:40

St. Francis, Calgary

3rd

Mark Furlong

21:42

Strathmore

4th

Jeffrey Anderson

22:36

Spruce Grove Composite

5th

Andrew Bramm

22:53

Strathcona, Edmonton

6th

Cameron Prairie Chicken

22:59

Kainai

7th

James Reid

23:05

Cochrane

8th

Phil Chugg

23:07

Western Canada, Calgary

9th

Kieran Ward

23:07

Catholic Central, Lethbridge

10th

Jalmer Lien

23:40

Oilfields, Black Diamond

Senior Girls(4000 m)

1st

Madeleine Williams

16:28

St. Joseph, Edmonton

2nd

Devon Plesuk

16:47

Ernest Manning, Calgary

3rd

Jenny Vankempen

16:58

Jasper Place, Edmonton

4th

Jennifer Kemp

17:21

Louis St. Laurent, Edmonton

5th

Amy Woodward

17:32

Sir Winston Churchill, Calgary

6th

Brandi Sidoryk

17:42

Will Sinclair, Rocky Mtn House

7th

Jenalle Ferguson

17:53

Paul Kane, St. Albert

8th

Devon Cunningham

18:03

Strathcona, Edmonton

9th

Emily Bamforth

18:17

Strathcona, Edmonton

10th

Amanda McDonald

18:27

Ponoka Compsosite