Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Cross Country Results 2001 / 02

CROSS COUNTRY

Trophy Winners

ACTIVITY

TROPHY

WINNER

1A School Team

Tom Humphrey

Boyle

2A School Team

Len Ross

Kanai, Blood Reserve

3A School Team

Myron Pearman

Wetaskiwin Composite

4A School Team

Rollie Miles

Strathcona, Edmonton

 

Team Standings

CATEGORY

PLACE

SCHOOL 

POINTS

1A

1

Boyle

571.11

2

Bentley

546.87

3

New Norway

323.54

4

Foremost

299.16

5

Airdrie Koinonia

206.51

2A

1

Kanai, Blood Reserve

611.22

2

LaCrete Public

416.89

3

Strathcona Tweedsmuir, Okotoks

283.39

4

Oilfields, Black Diamond

274.75

5

Rundle College, Calgary

263.46

3A

1

Wetaskiwin Composite

1485.82

2

Father P. Mercredi, Ft. McMurray

1018.42

3

Cochrane High

1015.62

4

Westwood, Ft. McMurray

703.95

5

Ponoka Composite

650.62

4A

1

Strathcona, Edmonton

2278.92

2

Western Canada, Calgary

1202.01

3

Dr. E.P. Scarlett, Calgary

787.96

4

Jasper Place, Edmonton

704.16

5

St. Francis, Calgary

664.06

 

Individual Winners

EVENT

PLACE

PARTICIPANT 

TIME

SCHOOL

Junior Boys (4000 m)

1st

Aaron Robson

12:54.33

Harry Ainlay, Edmonton

2nd

Ryan Fyfe

13:19.35

Strathcona, Edmonton

3rd

Dustin Schmidt

13:19.86

Wetaskiwin Composite

4th

William Wolfchild

13:48.50

Kainai

5th

Jan Badin

13:57.46

Holy Trinity Academy, Okotoks

6th

Aaron Baynes

13:58.14

Wetaskiwin Composite

7th

Andrew Zawlerucha

14:07.97

Strathcona, Edmonton

8th

Dan Spereber

14:08.90

Wetaskiwin Composite

9th

Eric Sondergaard

14:!4.06

Central Memorial, Calgary

10th

Kyle Reynolds

14:15.88

Grande Prairie Composite

Junior Girls (3000 m)

1st

Janelle Miller

11:10.96

Winston Churchill, Lethbridge

2nd

Eloise Otiniano

11:11.15

Strathcona, Edmonton

3rd

Kristen Rylance

11:38.56

Buck Mountain, Buck Lake

4th

Hayley Digel

11:56.04

William Aberhart, Calgary

5th

Stephanie Aitken

12:02.67

Beaumont Composite

6th

Laura Barclay

12:10.57

Rundle College, Calgary

7th

Shauna Ritchie

12:13.61

Bellerose, St. Albert

8th

Adele Smigelski

12:22.82

South Central High, Oyen

9th

Colleen Speed

12:25.48

William E. Hay, Stettler

10th

Amy Brohman

12:29.47

Strathcona, Edmonton

Intermediate Boys (5000 m)

1st

Ryan McKay

16:38.00

Lord Beaverbrook, Calgary

2nd

Travis McKay

16:55.20

Harry Ainlay, Edmonton

3rd

Greg Zawaski

17:05.55

Strathcona, Edmonton

4th

Brian Crying-Head

17:12.71

Kainai

5th

Kajle Radbourne

17:13.00

Fairview

6th

Alan Whitten

17:22.35

St. Joseph, Edmonton

7th

Dave Burden

17:36.32

Medicine Hat High

8th

Logan Burke

17:40.72

Catholic Central, Lethbridge

9th

John Wrightson

17:47.97

Rundle College, Calgary

10th

Casey Vanderlee

17:48.20

Western Canada, Calgary

Intermediate Girls(4000 m)

1st

Jenna Huber

15:16.74

Grande Prairie Composite

2nd

Wendy Hurdle

15:38.26

Winston Churchill, Lethbridge

3rd

Heather Sim

15:50.04

J.G. Diefenbaker, Calgary

4th

Sarah Craig

16:03.86

Dr. E.P. Scarlett, Calgary

5th

Holly Ratzlaff

16:06.69

William Aberhart, Calgary

6th

Meagan Hazlewood

16:31.06

St. Albert High

7th

Stacey Shantz

16:31.51

Wetaskiwin Composite

8th

Sarah Palmer

16:32.28

Notre Dame, Red Deer

9th

Megan Gould

16:33.49

Western Canada, Calgary

10th

Candace Yanishewski

16:35.20

Savanna, Spirit River

Senior Boys(6000 m)

1st

Geoff Kerr

19:35.56

Dr. E.P. Scarlett, Calgary

2nd

Calum Neff

19:38.61

Lord Beaverbrook, Calgary

3rd

Mark Furlong

19:43.54

Strathmore High School

4th

Charles Longokwo

19:48.51

St. Francis, Calgary

5th

Casey Dyck

21:01.89

Westwood, Ft. McMurray

6th

Ben O'Brien

21:06.57

Strathcona, Edmonton

7th

Camer Prairie-Chicken

21:16.18

Kainai

8th

Jamie Robb

21:20.77

Strathcona, Edmonton

9th

Andrew Lodge

21:24.73

William Aberhart, Calgary

10th

Adrian Lambert

21:30.85

Strathcona, Edmonton

Senior Girls(4000 m)

1st

Natalie Thompson

14:59.34

Henry Wise Wood, Calgary

2nd

Tara Dressler

15:37.10

Bowness, Calgary

3rd

Lindsay Winter

15:37.33

Ross Sheppard, Edmonton

4th

Marcia Birkit

16:07.08

Edwin Parr, Athabasca

5th

Cherdel Stad

16:14.55

Bentley

6th

Natalie Phillipchuk

16:15.89

Bellerose, St. Albert

7th

Megan Blain

16:27.79

Crescent Heights, Calgary

8th

Sara McNally

16:34.18

Strathcona, Edmonton

9th

Melissa Kalyn

16:37.47

St. Francis, Calgary

10th

Sheila Morrison

16:44.85

Notre Dame, Red Deer