Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Cross Country Results 2002 / 03

CROSS COUNTRY

Trophy Winners

ACTIVITY

TROPHY 

WINNER

1A School Team

Tom Humphrey

New Norway

2A School Team

Len Ross

Kanai, Blood Reserve

3A School Team

Myron Pearman

Wetaskiwin Composite

4A School Team

Rollie Miles

Strathcona, Edmonton

 

Team Standings

CATEGORY

PLACE

SCHOOL

POINTS

1A

1

New Norway

426.99

2

Foremost

267.56

3

St. Joseph's Collegiate, Brooks

220.22

4

Thorsby

139.03

5

Eaglesham

135.24

2A

1

Kanai, Blood Reserve

664.53

2

Strathcona Tweedsmuir, Okotoks

616.22

3

Boyle

597.95

4

Bentley

447.95

5

Rundle College, Calgary

403.80

3A

1

Wetaskiwin Composite

1771.11

2

Ponoka Composite

923.67

3

St. Paul Regional

748.10

4

Cochrane

726.02

5

Catholic Central, Lethbridge

640.18

4A

1

Strathcona, Edmonton

1901.82

2

Western Canada, Calgary

1572.55

3

Medicine Hat High

596.15

4

Dr. E.P. Scarlett, Calgary

566.50

5

St. Francis, Calgary

531.18

 

Individual Winners

EVENT

PLACE

PARTICIPANT 

TIME

SCHOOL

Junior Boys (4000 m)

1st

Brad Orchard

11:30.5

Dr. E.P Scarlett, Calgary

2nd

Jesse Willms

11:59.6

Salisbury Composite, Sherwood Park

3rd

Matt Sinclair

12:02.3

Rundle College, Calgary

4th

Dan Sperber

12:11.6

Wetaskiwin Composite

5th

Wayne Giles

12:12.6

James Fowler, Calgary

6th

Keith Robinson

12:18.9

Foothills Composite, Okotoks

7th

Lanny McHugh

12:21.8

Strathmore High

8th

Levi Knapp

12:27.6

Lindsay Thurber, Red Deer

9th

Dallin Hardy

12:27.8

Raymond

10th

Daniel Sommerville

12:30.4

Strathcona Composite, Edmonton

Junior Girls (3000 m)

1st

Barbara Reikie

11:31.8

Strathcona Tweedsmuir, Okotoks

2nd

Janelle Williamson

11:35.2

Wetaskiwin Composite

3rd

Kimberly Ball

11:53.0

Strathcona Tweedsmuir, Okotoks

4th

Katie Lodge

11:59.6

John G. Diefenbaker, Calgary

5th

Jennifer Whyte

12:05.4

Cochrane

6th

Berrit Larson

12:06.5

Western Canada, Calgary

7th

Marissa Jans

12:08.7

New Norway

8th

Jennifer D'Andrea

12:10.3

Western Canada, Calgary

9th

Ashley Patterson

12:11.2

Louis St. Laurent, Edmonton

10th

Amy Suggitt

12:19.0

Morinville Community

Intermediate Boys (5000 m)

1st

Aaron Robson

16:32.3

Harry Ainlay, Edmonton

2nd

Dustin Schmidt

17:16.0

Wetaskiwin Composite

3rd

Cam Mang

17:34.8

Salisbury Composite, Sherwood Park

4th

Kyle Reynolds

17:45.5

Grand Prairie Composite

5th

Will Goehner

17:52.9

St. Mary's Calgary

6th

William Wolf Child

18:00.5

Kainai

7th

AJ Esmont

18:01.4

Father P. Mercredi, Ft. McMurray

8th

Patrick Kelly

18:02.9

Cochrane

9th

Alex Harmer

18:04.4

Westwood, Ft. McMurray

10th

Andrew Zawoirucha

18:09.7

Strathcona Composite, Edmonton

Intermediate Girls(4000 m)

1st

Shauna Ritchie

13:41.3

Bellerose Composite, St. Albert

2nd

Stephanie Aitken

13:51.3

Beaumont Composite

3rd

Haley Digel

14:00.4

William Aberhart, Calgary

4th

Adria Snowden

14:23.0

Strathcona Composite, Edmonton

5th

Amanda Ammar

14:27.6

Onoway

6th

Stephanie Toft

14:29.0

St. Francis, Calgary

7th

Janelle Miller

14:30.0

Winston Churchill, Lethbridge

8th

Janelle Watson

14:31.1

Lloydminster Comprehensive

9th

Sarah Caine

14:32.3

Bowness, Calgary

10th

Samantha Brookes

14:34.6

Winston Churchill, Lethbridge

Senior Boys(6000 m)

1st

Travis McKay

18:00.6

Harry Ainlay, Edmonton

2nd

Peter Tyminski

18:29.8

St. Francis, Calgary

3rd

Logan Burke

18:45.2

Catholic Central, Lethbridge

4th

Andre Locker

18:55.0

Harry Ainlay, Edmonton

5th

Dave Burden

19:01.5

Medicine Hat High

6th

Kyle Nishiyama

19:06.4

Louis St. Laurent, Edmonton

7th

Scott Wright

19:08.4

Wetaskiwin Composite

8th

Sean MacDonald

19:23.2

Ross Sheppard, Edmonton

9th

Brian Crying-Head

19:35.9

Kainai

10th

James Harline

19:43.6

McNally Composite, Edmonton

Senior Girls(4000 m)

1st

Heather Sim

13:13.4

John G. Diefenbaker, Calgary

2nd

Kristen Rylance

13:28.8

Buck Mountain, Buck Lake

3rd

Jen Annicchiarico

13:58.6

St. Joseph's Collegiate, Brooks

4th

Meagan Hazelwood

14:04.0

Bellerose Composite, St. Albert

5th

Rachel Romero

14:08.8

St. Francis, Calgary

6th

Mandi Wiersma

14:10.5

Bev Facey, Sherwood Park

7th

Caeley Smith

14:16.9

Boyle

8th

Stacey Schantz

14:19.2

Wetaskiwin Composite

9th

Amy Thorogood

14:23.3

Medicine Hat High

10th

Becky Querengesser

14:34.9

Yellowhead Koinonia Christian