Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Cross Country Results 2003 / 04

CROSS COUNTRY

Trophy Winners

ACTIVITY

TROPHY

WINNER

1A School Team

Tom Humphrey

Boyle High

2A School Team

Len Ross

Strathcona Tweedsmuir, Okotoks

3A School Team

Myron Pearman

Wetaskwin Composite

4A School Team

Rollie Miles

Strathcona Composite, Edmonton

Team Standings

CATEGORY

PLACE

SCHOOL

POINTS

1A

1

Boyle High

590.55

2

Foremost High

431.64

3

New Norway High

387.64

4

Ecole Mallaig

237.97

5

Eaglesham

169.23

2A

1

Strathcona Tweedsmuir, Okotoks

809.17

2

St. Joseph's Collegiate, Brooks

471.77

3

Rundle College, Calgary

320.95

4

Kainai High, Cardston

294.59

5

Holy Redeemer High, Edson

291.24

3A

1

Wetaskwin Composite

1413.03

2

St. Paul Regional

993.32

3

Catholic Central, Lethbridge

769.96

4

Westwood High, Fort McMurray

679.55

5

Canmore Collegiate

633.87

4A

1

Strathcona Composite, Edmonton

2854.74

2

Western Canada, Calgary

1598.14

3

Bowness, Calgary

799.46

4

Bishop Carroll, Calgary

602.83

5

Foothills Composite, Okotoks

588.89

Individual Winners

EVENT

PLACE

PARTICIPANT 

TIME

SCHOOL

Junior Boys (4000 m)

1st

Russell, Ryan

13:46.00

St. Mary's, Calgary

2nd

Theriault, Madison

13:52.00

Bishop Carroll, Calgary

3rd

Colin, Joe

13:57.00

Strathcona Composite, Edmonton

4th

Loshack, Kris

14:01.20

W.P. Wagner, Edmonton

5th

Spiller, Dusty

14:01.80

Central High, Sedgewick

6th

Delange, Owen

14:20.00

Springbank Community

7th

Storoschuk, Roman

14:21.00

Bishop Grandin, Calgary

8th

Page, Mackenzie

14:29.00

Strathcona Composite, Edmonton

9th

Sperber, Nathan

14:35.00

Wetaskwin Composite

10th

Lauzon, Joel

14:37.00

Archbishop O'Leary, Edmonton

Junior Girls (3000 m)

1st

Sawchuk, Courtney

12:49.00

Eastglen High, Edmonton

2nd

Querengesser, Debby

13:05.00

Yellowhead Koinonia Christian, Edson

3rd

Elzinga, Kate

13:15.50

Central Memorial, Calgary

4th

Stenger, Joelle

13:18.30

Beaumont Composite

5th

Ford, Perri

13:20.00

Bowness, Calgary

6th

Beveridge, Julie

13:32.60

Bishop Carroll, Calgary

7th

McKnight, Ellorie

13:46.20

William Aberhart, Calgary

8th

D'Aleo, Danielle

13:46.70

William Aberhart, Calgary

9th

Schlasser, Caroline

13:47.80

Strathcona Composite, Edmonton

10th

Larson, Berrit

13:55.20

Western Canada, Calgary

Intermediate Boys (5000m)

1st

Wilms, Jesse

19:06.00

Salisbury Composite, Sherwood Park

2nd

Orchard, Brad

19:16.00

Dr. E.P. Scarlet, Calgary

3rd

Sinclair, Matt

19:44.00

Rundle College, Calgary

4th

Flemming, Tommy

20:10.00

Strathcona Composite, Edmonton

5th

Kostyk, Luke

20:21.00

Strathcona Composite, Edmonton

6th

Robinson, Keith

20:31.00

Foothills Composite, Okotoks

7th

Sperber, Dan

20:37.00

Wetaskwin Composite

8th

Epp, Travis

20:47.00

Catholic Central, Lethbridge

9th

White Cow, Justin

21:54.00

Mathew Halton, Pincher Creek

10th

Dargie, Andrew

21:02.00

Sir Winston Churchill, Calgary

Intermediate Girls(4000 m)

1st

Reikie, Barbara

15:57.00

Strathcona Tweedsmuir, Okotoks

2nd

Goehner, Allene

16:20.00

St. Mary's, Calgary

3rd

Williamson, Janelle

16:41.00

Wetaskwin Composite

4th

Chase, Renee

16:47.00

St. Joseph's Collegiate, Brooks

5th

McQueen, Riley

16:49.00

Bowness, Calgary

6th

Nagazina, Dawn

16:56.00

Bellerose Composite, St. Albert

7th

VanSoest, Jessica

17:06.00

St.Francis Xavier, Edmonton

8th

Patterson, Ashley

17:18.00

Louis St. Laurent, Edmonton

9th

Hunter, Raeleen

17:30.00

Beaumont Composite

10th

Honess, Faren

17:32.00

Lomond Community

Senior Boys(6000 m)

1st

Robson, Aaron

21:10.00

Harry Ainlay, Edmonton

2nd

Goehner, Will

22:21.00

St. Mary's, Calgary

3rd

Payne, Chris

22:28.00

St. Albert Catholic High

4th

Mang, Cam

22:31.00

Salisbury Composite, Sherwood Park

5th

Hackenbrook, Dylan

22:47.00

Hunting Hills, Red Deer

6th

Burwash, Grant

22:53.00

Airdrie Koinonia Christian

7th

Ngor, Wol

23:05.00

Bishop McNally, Calgary

8th

Milnc, Travis

23:07.00

J.A. Williams - Lac La Biche

9th

Harrner, Alex

23:10.00

Fr. P. Mercredi, Fort McMurray

10th

Reynolds, Kyle

23:20.00

Grande Prairie Composite

Senior Girls(4000 m)

1st

Halvorson, Line

16:29.00

E. H. Walter, Paradise Valley

2nd

Aitken, Stephanie

16:36.00

Beaumont Composite

3rd

Annaicchiarico, Jenni

16:57.00

St. Joseph's Collegiate, Brooks

4th

Miller, Cathy

16:58.00

Ponoka Composite

5th

Kennedy, Raelyn

17:08.00

Strathcona Composite, Edmonton

6th

Brohman, Amy

17:11.00

Strathcona Composite, Edmonton

7th

Wisser, Megan

17:21.00

Wetaskwin Composite

8th

Nellison, Nadine

17:34.00

Bishop Carroll, Calgary

9th

Hockin, Jenny

17:38.00

Bev Facey, Sherwood Park

10th

Whyte, Jennifer

17:39.00

Cochrane High School