Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Cross Country Results 2004 / 05

CROSS COUNTRY

Trophy Winners

ACTIVITY

TROPHY

WINNER

1A School Team

Tom Humphrey

Foremost

2A School Team

Len Ross

Strathcona Tweedsmuir

3A School Team

Myron Pearman

Wetaskiwin Composite

4A School Team

Rollie Miles

Strathcona Comoposite

Team Standings

CATEGORY

PLACE

SCHOOL

POINTS

1A

1

Foremost

392.78

2

Bentley

360.32

3

Glendon

330.23

4

Ecole Mallaig School

321.39

5

New Norway

270.66

2A

1

Strathcona Tweedsmuir

842.92

2

Boyle

640.59

3

Hugh Sutherland

409.25

4

Central AB Christian

297.71

5

Kanai

276.77

3A

1

Wetaskiwin Composite

1575.23

2

St. Paul Regional

1329.37

3

Westwood

1027.33

4

Cochrane

588.02

5

Bow Valley High

577.23

4A

1

Strathcona Composite

2665.16

2

Bishop Carroll

1137.71

3

Western Canada

886.59

4

Dr. E.P. Scarlett

758.02

5

Bowness

571.89

Individual Winners

EVENT

PLACE

PARTICIPANT 

TIME

SCHOOL

Junior Boys (4000 m)

1st

Jaden Ostapowich

14:57:92

Wetaskiwin Composite

2nd

Peter Corrigan

15:14:75

Bowness

3rd

Deneb Caria

15:19:41

Grimshaw

4th

Curtis Merry

15:28:99

Strathcona Composite

5th

Jevin Monds

15:40:16

Hilltop High

6th

Michael Nishiyama

15:49:88

Louis St. Laurent

7th

Carson Pryde

16:03:08

Lord Beaverbrook

8th

Mike McNeil

16:20:02

Western Canada

9th

Matt Spendiff

16:39:45

Bentley

10th

Craig Ball

16:48:15

Strathcona Tweedsmuir

Junior Girls (3000 m)

1st

Carly Holman

12:12:52

Central Memorial

2nd

Stephanie Babcock

12:24:53

Western Canada

3rd

Faye Stenning

12:30:84

Western Canada

4th

Danika Medinski

12:57:96

Parkland Composite

5th

Debby Querengesser

13:01:61

Yellowhead Christian

6th

Marissa Theriault

13:08:25

Bishop Carroll

7th

Jenna Pattison

13:09:39

David Thompson

8th

Elizabeth Stewart

13:12:18

Cochrane

9th

Katie Hudson

13:16:67

Ross Sheppard

10th

Kathryn Stone

13:41:97

St. Joseph, Grande Prairie

Intermediate Boys (5000m)

1st

Ryan Russell

18:20:65

St. Mary's, Calgary

2nd

Owen deLange

18:21:34

Springbank

3rd

Cody Carver

18:32:31

Strathcona

4th

Joel Lauzon

18:46:38

Archbishop O'Leary

5th

Nathan Sperber

18:56:64

Wetaskiwin Composite

6th

Mackenzie Page

19:07:66

Strathcona Composite

7th

Kyle Wisnoski

19:14:68

Dr. E.P. Scarlett

8th

Wyatt Robinson

19:25:04

Bentley

9th

Madison Theriault

19:25:58

Bishop Carroll

10th

Jarad Strand

19:28:28

Strathcona Tweedsmuir

Intermediate Girls(4000 m)

1st

Caroline Schlosser

17:25:85

Strathcona Composite

2nd

Perri Ford

17:46:82

Bowness

3rd

Allie Goehner

18:11:36

Bishop Carroll

4th

Anna Cole

18:31:68

Hugh Sutherland

5th

Julie Beveridge

18:36:60

Bishop Carroll

6th

Jenna Barron

18:45:63

Strathcona Composite

7th

Kim Vos

18:55:04

Eastglen

8th

Mattie Clough

19:01:60

Hillside High

9th

Jennine Field

19:11:42

St. Paul

10th

Emily Rowed

19:21:75

Foothills

Senior Boys(6000 m)

1st

Matt Sinclair

19:57:54

Ernest Manning

2nd

Tom Fleming

20:49:58

Strathcona

3rd

Brad Orchard

21:09:77

Dr. E.P. Scarlett

4th

David Arial

21:24:91

Camrose

5th

Will Goehner

21:27:20

St. Mary's, Calgary

6th

Josh Sissons

21:29:98

Lindsay Thurber

7th

Tyson Smith

22:05:21

Ernest Manning

8th

Brandon Bennett

22:13:33

Cardston

9th

Travis Epp

22:16:49

Winston Churchill

10th

Javin Sissons

22:19:10

Lindsay Thurber

Senior Girls(4000 m)

1st

Riley McQueen

17:35:93

Bowness

2nd

Janelle Williamson

17:54:06

Wetaskiwin Composite

3rd

Kathryn Tywman

18:11:44

St. Francis Xavier

4th

Raeleen Hunter

18:26:72

Beaumont

5th

Kimberly Ball

18:40:97

Strathcona Tweedsmuir

6th

Ashley Patterson

18:44:36

Louis St. Laurent

7th

Rachel Lauzon

18:48:98

Koinonia Christian

8th

Marissa Jans

19:23:59

New Norway

9th

Lauren Sampson

19:28:32

Canmore

10th

Cathy Jacques

19:28:83

Canmore