Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Cross Country Results 2005 / 06

CROSS COUNTRY

Trophy Winners

ACTIVITY

TROPHY

WINNER

1A School Team

Tom Humphrey

Foremost

2A School Team

Len Ross

Strathcona-Tweedsmuir

3A School Team

Myron Pearman

Wetaskiwin Composite

4A School Team

Rollie Miles

Strathcona Composite

Team Standings

CATEGORY

PLACE

SCHOOL

POINTS

1A

1

Foremost

453.92

2

Maillaig

381.79

3

Rundle College, Calgary

289.44

4

Ecole du Sommet

200.10

5

Kitscoty

195.54

2A

1

Strathcona-Tweedsmuir

951.07

2

Central Alberta Christian, Lacombe

835.78

3

Kainai

558.55

4

Boyle

500.24

5

High Sutherland

458.63

3A

1

Wetaskiwin Composite

1341.32

2

Eagle Butte

1136.23

3

Westwood High, Ft. McMurray

953.94

4

St. Paul Regional

785.61

5

Cochrane High

703.96

4A

1

Strathcona Composite, Edmonton

2705.57

2

Western Canada, Calgary

1166.06

3

William Aberhart, Calgary

987.81

4

Bishop Carroll, Calgary

867.40

5

Ross Sheppard, Edmonton

827.59

Individual Winners

EVENT

PLACE

PARTICIPANT 

TIME

SCHOOL

Junior Boys (4000 m)

1st

Nyial Majock

13:15.4

Jack James, Calgary

2nd

Craig Ball

14:30.8

Strathcona-Tweedsmuir

3rd

Alex Duhault

14:33.4

Bishop Grandin, Calgary

4th

Colin Schlosser

14:34.9

Strathcona, Edmonton

5th

Scott Ford

14:35.5

W.P. Wagner, Edmonton

6th

Josh Badry

14:40.1

Eastglen, Edmonton

7th

Mike Nimitz

14:51.5

Strathcona-Tweedsmuir

8th

James MacNeil

14:52.6

Western Canada, Calgary

9th

Kendall Warawa

14:53.8

Hay Lakes

10th

Ryan Vermillion

14:55.1

Salisbury, Sherwood Park

Junior Girls (3000 m)

1st

Hayley Degaust

12:20.5

Ross Sheppard, Edmonton

2nd

Kelsey Robson

12:35.1

Harry Ainlay, Edmonton

3rd

Michell Moen

12:35.8

Ross Sheppard, Edmonton

4th

Holly Allan

12:53.8

Cochrane

5th

Edith Li

13:11.9

Strathcona, Edmonton

6th

Kyla Coates

13:17.9

Western Canada, Calgary

7th

Alex Coates

13:18.6

Western Canada, Calgary

8th

Alexandra Dillulo

13:19.1

Bowness, Calgary

9th

Alana Soderberg

13:25.4

Harry Ainlay, Edmonton

10th

Elizabeth Stewart

13:31.5

Cochrane

Intermediate Boys (5000m)

1st

Jaden Ostapowich

17:03.6

Wetaskiwin Composite

2nd

Curtis Merry

17:06.2

Strathcona, Edmonton

3rd

Deneb Carias

17:33.1

Grimshaw

4th

Jevin Monds

17:33.3

Hilltop

5th

Matthew Spendiff

17:45.3

Bentley

6th

Nicholas Adamo

17:48.0

Westwood, Ft. McMurray

7th

Shane Hoof

18:05.5

Strathmore

8th

Austin Horn

18:11.0

Bishop Carroll, Calgary

9th

Jamie Weikum

18:20.6

Archbishop Oscar Romero, Edmonton

10th

Leonard Li

18:20.9

Strathcona, Edmonton

Intermediate Girls(4000 m)

1st

Faye Stenning

15:18.9

Western Canada, Calgary

2nd

Paula Findlay

16:14.9

St. Francis Xavier, Edmonton

3rd

Chandra Turner

16:26.4

Westmount Charter, Calgary

4th

Breanna Langley

16:45.5

Dr. E.P. Scarlett, Calgary

5th

Danika Medinski

16:55.4

Parkland Composite

6th

Jessica O'Connell

17:04.2

Western Canada, Calgary

7th

Debby Querengesser

17:05.4

Hunting Hills, Red Deer

8th

Hanna Pierse

17:12.0

Ross Sheppard, Edmonton

9th

Rachel Christianson

17:19.3

South Central, Oyen

10th

Alana McEvoy

17:40.9

William Aberhart, Calgary

Senior Boys(6000 m)

1st

Cody Carver

21:11.8

Strathcona, Edmonton

2nd

Owen DeLang

21:41.1

Springbank, Calgary

3rd

Ryan Russell

21:49.4

St. Mary's, Calgary

4th

Mac Page

21:53.4

Strathcona, Edmonton

5th

Joel Lauzon

21:55.2

Archbishop O'Leary, Edmonton

6th

Roman Storoshchuk

21:59.2

Bishop Grandin

7th

Nathan Eriksson

22:04.0

Camrose Composite

8th

Kyle Wisnoski

22:12.5

Dr. E.P. Scarlett

9th

Dan Robb

22:25.2

Strathcona, Edmonton

10th

Waldo Volshenk

22:34.4

Westwood, Ft. McMurray

Senior Girls(4000 m)

1st

Stephanie Babcock

16:11.1

Rundle College, Calgary

2nd

Caroline Schlosser

16:12.7

Strathcona, Edmonton

3rd

Jill Evens

16:13.8

Bishop Carroll, Calgary

4th

Kim Vos

16:19.0

Eastglen, Edmonton

5th

Aleen Goehner

16:21.2

Bishop Carroll, Calgary

6th

Danielle D'Aleo

16:40.4

William Aberhart, Calgary

7th

Perri Ford

16:50.3

Bowness, Calgary

8th

Katie Anker

17:01.4

Queen Elizabeth, Calgary

9th

Ellori McKnight

17:06.1

William Aberhart, Calgary

10th

Valerie Hurdle

17:12.7

Winston Churchill, Lethbridge