Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Cross Country Results 1998 / 99

CROSS COUNTRY

Trophy Winners

ACTIVITY

TROPHY

SCHOOL

1A School Team

Tom Humphrey

Boyle High School

2A School Team

Len Ross

Kainai, Blood Reserve

3A School Team

Myron Pearman

Father P. Mercredi, Fort McMurray

4A School Team

Rollie Miles

Strathcona, Edmonton

 

Team Standings

CATEGORAY

PLACE

SCHOOL

POINTS

1A

1

Boyle

630.1

2

Foremost

593.0

3

New Norway

158.6

4

Bentley

146.5

5

Eckville

132.7

2A

1

Kainai, Blood Reserve

362.7

2

LaCrete Public

280.3

3

Strathcona Tweedsmuir, Okotoks

276.0

4

Raymond

192.0

5

St. Marguerite, St. Albert

156.1

3A

1

Father P. Mercredi, Fort McMurray

1087.5

2

Ponoka Composite

983.6

3

Canmore

555

4

Westwood Community, Fort McMurray

480.7

5

Cochrane

394.7

4A

1

Strathcona, Edmonton

1469.0

2

Dr. E.P. Scarlett, Calgary

952.8

3

Western Canada, Calgary

678.7

4

Lethbridge Collegiate Institute

666.0

5

Jasper Place, Edmonton

483.5

 

Individual Winners

EVENT

PLACE

PARTICIPANT 

TIME

SCHOOL

Junior Boys (4000 m)

1st

Rob Nissen

14:16

Bev Facey, Sherwood Park

2nd

Phil Chugg

14:24

Western Canada, Calgary

3rd

Connal Robertson-More

14:25

Sir Winston Churchill, Calgary

4th

Jeff Anderson

14:50

Ponoka Composite

5th

Dugald Thompson

14:52

Henry Wise Wood, Calgary

6th

Mark Wilbert

14:52

Archbishop McDonald, Edmonton

7th

Matt Greenway

14:53

Lethbridge Collegiate Institute

8th

Troy Golden

15:01

Father P. Mercredi, Fort McMurray

9th

Stewart Wilson

15:07

Harry Ainlay, Edmonton

10th

Jaon VanderLea

15:14

St. Mary's, Calgary

Junior Girls (3000 m)

1st

Emily Kroshus

13:09

Western Canada, Calgary

2nd

Jennifer Kemp

13:29

Louis St. Laurent, Edmonton

3rd

Jamie Johnsen

14:06

Beaumont Composite

4th

Chandra Crawford

14:13

Canmore

5th

Jenanne Ferguson

14:25

Paul Kane, St. Albert

6th

Madeline Williams

14:38

St. Joseph, Edmonton

7th

Laura Dransen

15:09

Dr. E.P.Scarlett, Calgary

8th

Meggan Hodge

15:11

Beaumont Composite

9th

Laurie Mills

15:12

County Central, Vulcan

10th

Becky Rosendahl

15:19

Harry Collinge, Hinton

Intermediate Boys (5000 m)

1st

Andrew Allen

15:56

Dr. E.P.Scarlett, Calgary

2nd

Grant Laird

16:01

John Maland, Devon

3rd

Dallas Raudebaugh

16:01

Lacombe Composite

4th

Gordie Plesman

16:17

Eastglen, Edmonton

5th

Dev Shorna

16:34

John G. Diefenbaker, Calgary

6th

Aaron Swanson

16:35

Foothills Composite, Okotoks

7th

Nick Steinke

16:51

Paul Kane, St. Albert

8th

Burke Hill

16:57

Medicine Hat High

9th

Clayton Hall

17:01

Strathmore

10th

Nick Larsen

17:14

Raymond

Intermediate Girls(4000 m)

1st

Megan Metcalfe

15:50

Strathcona, Edmonton

2nd

Michelle DeBoer

16:42

Catholic Central, Lethbridge

3rd

Kira Lawrence

16:47

Dr. E.P. Scarlett, Calgary

4th

Kali Parr

16:58

Stratcona-Tweedsmuir, Okotoks

5th

Sarah Carey-Barnard

17:06

Bellerose Composite, St. Albert

6th

Amy Golumbia

17:14

Canmore

7th

Kristen Haembrack

17:42

Bishop Carroll, Calgary

8th

Nicole Hawkins

17:51

Dr. E.P. Scarlett, Calgary

9th

Lois Wright

17:54

Wetaskiwin Composite

10th

Megan Czatkouski

18:18

Hunting Hill, Red Deer

Senior Boys(6000 m)

1st

Lorris Williams

17:38

Strathcona Composite, Edmonton

2nd

Chris Thomsen

18:53

Edmonton Christian

3rd

Kelsey Keleman

18:58

Louis St. Laurent, Edmonton

4th

Drew Goldsack

19:13

Lindsay Thurber

Red Deer

5th

Steven Gabrielle

19:31

John Maland, Devon

6th

Stewart Aune

19:34

Cochrane

7th

Patrick Black Plume

19:38

Kainai School, Blood Reserve

8th

Cory Seward

19:40

Foremost

9th

Conor McKaigney

19:40

Strathcona, Edmonton

10th

Trent Arts

19:41

Innisfail

Senior Girls(4000 m)

1st

Tara Struyk

15:54

Jasper Place, Edmonton

2nd

Heather Lee

16:08

Dr. E.P. Scarlett, Calgary

3rd

Tanya Wright

16:45

Beaumont High

4th

Signy Sheldon

17:13

Old Scona, Edmonton

5th

Claire Critchley

17:19

Strathcona, Edmonton

6th

Tiffany Booth

17:31

Father P. Mercredi, Fort McMurray

7th

Angela Cassidy

17:33

Jasper Place, Edmonton

8th

Melissa Cornelius

17:44

Boyle High School

9th

Keely Milna

17:55

Dr. E. P. Scarlett, Calgary

10th

Deanna Vogel

18:01

Foremost