Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Golf Results 2002 / 03

Trophy Winners

ACTIVITY

TROPHY

2002-2003 WINNER

Boys Individual

George Hanna

Darcy MacDonald, Dr. E.P. Scarlett, Calgary

1A/2A Boys Team

Deb Yanota

Master's Academy College, Calgary

3A/4A Boys Team

Mal Clewes

Holy Trinity Academy, Okotoks

Girls Individual

Jim McLellan

Seolin Nam, Louis St. Laurent, Edmonton

1A/2A Girls Team

Marg Derbyshire

Strathcona-Tweedsmuir, Okotoks

3A/4A Girls Team

Malcolm Hughes

Dr. E.P. Scarlett, Calgary

 

Individual Winners

EVENT

PLACE

PARTICIPANT 

SCORE

SCHOOL

Boys Individual

1st

Darcy MacDonald

147 (4 hole playoff)

Dr. E.P. Scarlett, Calgary

2nd

Jessie Galvan

147

Holy Trinity Academy, Okotoks

3rd

Kyle Crawford

152

McNally, Edmonton

1A/2A Boys Team

1st

Chris Edwards, Jack Martyn,
Trevor Edwards, Jordan Irwin

477(231-246)

Master's Academy College, Calgary

2nd

Graham Bagle, Jim Fairbairn, Edwin Marmont, Jon Ryer

488(233-255)

Strathcona-Tweedsmuir, Okotoks

3rd

Dustin Eckstrand, Andrew Martin, Jeff Smitten, Brett Steadman

497(241-256)

Central High, Sedgewick

3A/4A Boys Team

1st

Jessie Galvan, Josh Fleming, Steve Gotch, Dave Quail

466(228-238)

Holy Trinity Academy, Okotoks

2nd

Adrian Ewing, Ryan Grant, Jon Ricciardi, Stephan Sedor

470(232-238)

Bishop Carroll, Calgary

3rd

Matt Kozicky, Braden Nehring, Dan Pelletier, Brayden Richards

472(233-239)

Louis St. Laurent, Edmonton

Girls Individual

1st

Seolin Nam

156(80-76)

Louis St. Laurent, Edmonton

2nd

Elizabeth Reid

159(78-81)

Queen Elizabeth, Calgary

3rd 

Candace Deschamps

161(80-81

Dr. E.P. Scarlett, Calgary

1A/2A Girls Team

1st

Katherine Rawlinson, Rosanna Marmont, Margaux Ullet, Janelle Irvine

552(279-273)

Strathcona-Tweedsmuir, Okotoks

2nd

Marianne Danko, Stacey Bergum
Katie Watkins, Sheena Larson

590(299-291)

Central High, Sedgewick

3rd

Kaylin Orr, Brittany Rock, Erin West

611(311-300)

Sundre

3A/4A Girls Team

1st

Candace Deschamps, Jamie Myck, Tara Rostad, Heather Cronkwright

490(251-239)

Dr. E.P. Scarlett, Calgary

2nd*

Mary Beth McKenna, Marnie Stark, Julie Power, Janet Hatfield

565(290-275)

Father P. Mercredi, Fort McMurray

2nd*

Whitney Cox, Lindsey Betts, Jeneth McElroy, Adaire Molland

565(287-278)

Harry Ainlay, Edmonton

* A Playoff was not held in 3A/4A Girls, so both teams were awarded Silver Medals.