Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Golf Results 2007 / 08

Trophy Winners

ACTIVITY

TROPHY

2007-2008 WINNER

Boys Individual

George Hanna

 

Carson Kallis

Notre Dame, Red Deer

1A/2A Boys Team

 

Debbie Yanota

 

Sundre High School

 

3A/4A Boys Team

 

Mal Clewes

 

Notre Dame, Red Deer

 

Girls Individual

 

Jim McLellan

 

Kelly Amundrud

Strathcona-Tweedsmuir, Okotoks

 

1A/2A Girls Team

 

Marg Derbyshire

 

West Island College, Calgary

 

3A/4A Girls Team

 

Malcolm Hughes

 

Strathcona-Tweedsmuir, Okotoks

 

 

Individual Winners

EVENT

PLACE

PARTICIPANT 

SCORE

SCHOOL

Boys Individual

1

Carson Kallis

146

Notre Dame, Red Deer

 

2

 

Daniel Thompson

 

152

 

Notre Dame, Red Deer

 

 

 

 

Hogan Short

152

 

Catholic Central, Lethbridge

 

   

Mitch Bach

152

 

Sundre

 

   

Ryan Were

 

152

 

Eagle Butte

 

1A/2A Boys Team

 

1

 

Mitch Bach, Dylan Webster, Royce Rock, Taylor Olsen

462 (229, 233)

 

Sundre

 

 

2

 

Connor Barnett, Parker Dahl, Max Beazer, Mitch Maxwell

 

478 (244, 234)

 

Magrath

 

 

3

 

Carson Ewing, Zach Ewing, Jimmy Nicholson, Braden Holmes

 

494 (257, 237)

 

Spirit River

 

3A/4A Boys Team

 

1

 

Daniel Thompson, Carson Kallis, Aaron Haakman, Eric deWitt

 

432 (216, 216)

 

Notre Dame, Red Deer

 

 

2

 

Evan Cowan, Hogan Short, Shane Pardiac, Andrew Ritchot

 

452 (227, 225)

 

Catholic Central, Lethbridge

 

 

3

 

Austin Anderson, Chris Cooke, Dylan Dalgas, Jamie Cartwright

 

465 (229, 236)

 

Canmore Collegiate

 

Girls Individual

 

1

 

Kelly Amundrud

 

159

 

Strathcona-Tweedsmuir, Okotoks

 

 

2

 

Kaitlin Allen

 

165

 

Louis St. Laurent, Edmonton

 

   

Anisha Chong

 

165

 

Winston Churchill, Lethbridge

 

1A/2A Girls Team

 

1

 

Jen MacKinnon, Alana McIntyre, Alana Brumwell

 

619 (301, 318)

 

West Island College, Calgary

 

 

2

 

Jenn Orcheski, Kelsi Enright, Julie Nelson

 

620 (305, 315)

 

Bawlf

 

 

3

 

Amber Leavitt, Lain Ried, Larissa Cameron, Danielle Toye

 

678 (339, 339)

 

Hugh Sutherland, Carstairs

 

3A/4A Girls Team

 

1

 

Jessica Stevens, Eve Purdy, Elizabeth Pettie, Kelly Amundrud

 

512 (258, 254)

 

Strathcona-Tweedsmuir, Okotoks

 

 

2

 

Amanda Woytenko, Justine Puznak, Bianca Pon, Adrien Funk

 

554 (264, 290)

 

Strathcona, Edmonton

 

 

3

 

Stephanie Beezoyen, Chantel Beezoyen, Jodi Hiebert, Jessica Wagner

 

607 (300, 307)

 

Kate Andrews, Coaldale