Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Golf Results 2008 / 09

Trophy Winners

ACTIVITY

TROPHY

2008-2009 WINNER

Boys Individual

George Hanna

Cole Chele

Harry Ainlay, Edmonton

1A/2A Boys Team

Debbie Yanota

Sundre

3A/4A Boys Team

Mal Clewes

Notre Dame, Red Deer

Girls Individual

Jim McLellan

Jennifer MacKinnon

West Island College, Calgary

1A/2A Girls Team

Marg Derbyshire

West Island College, Calgary

3A/4A Girls Team

Malcolm Hughes

Springbank

 

Individual Winners

EVENT

PLACE

PARTICIPANT 

SCORE

SCHOOL

Boys Individual

1

Cole Chele

139

Harry Ainlay, Edmonton

 

2

Dillon Bastel

147

Medicine Hat High

 

3

Jason Thiels

149

Olds Jr./Sr. High

1A/2A Boys Team

1

Mitch Bach, Dillan Webster, Matt Bach, Royce Rock

470

Sundre

 

2

Jordan Gibson, Dustin Gillies, Gavin Nummi, Lynden Nummi

477

Picture Putte

 

3

Zach Ewing, Alex Gould, Braden Holmes, Kevin Martin

482

Spirit River Regional Academy

3A/4A Boys Team

1

Carson Kallis, Aaron Hakman, Eric deWitt, Andrew Benson

438

Notre Dame, Red Deer

 

2

Evan Cowan, Jason Fritz, Andrew Ritchol, Matt Whitaker

450

Catholic Central, Lethbrigde

 

3

Jason Hoeve, Spencer Dorowicz, Gaige Weseen, Jason Thiels

455

Olds Jr./Sr. High

Girls Individual

1

Jennifer MacKinnon

160

West Island College, Calgary

 

2

Candace Dechant

166

St. Francis Xavier, Edmonton

 

3

Becky Martin

168

McCoy High, Medicine Hat

1A/2A Girls Team

1

Jennifer MacKinnon, Evan Parker, Megan Proud, Laura Mueller

507

West Island College, Calgary

 

2

Siobhan Gallican, Kristol Gallivan, Kellie Gallivan, Sydni Drysdale

632

Hillside, Valleyview

 

3

Lain Reid, Jessie Watson, Kari Schielke, Danielle Toye

685

Hugh Sutherland, Carstairs

3A/4A Girls Team

1

Casara Hong, Jennifer Gee, Staci Dawidowski, Stephanie Schmitz

532

Springbank

 

2

Jessica Wagner, Stephanie Bezooyen, Chantal Bezooyen, Kali Roth

617

Kate Andrews, Coaldale

 

3

Teri-Lynn Adams, Tahnee Bull, Danielle Schuchuk

618

Memorial Composite, Spruce Grove