Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Provincial Wrestling Results 2000 / 01

Trophy Winners

ACTIVITY

TROPHY

2000-01 WINNER

Aggregate

Alex Romaniuk

Calgary

A/2A Provincial Boys Team

Barry Litun

Mayerthorpe

3A Provincial Boys Team

Renso Castellarin

Wetsakiwin Composite

4A Provincial Boys Team

Bill Armstrong

Sir Winston Churchill, Calgary

A/2A Provincial Girls Team

Oilfields, Black Diamond

3A Provincial Girls Team

Tie:Foothills Composite, Okotoks;
Will Sinclair, Rocky Mountain House

4A Provincial Girls Team

Sir Winston Churchill, Calgary

 

EVENT

ENTRIES

PLACE

PARTICIPANT 

SCORE

SCHOOL

Boys 47 kg

8 Entries

1st

Anthony Kulak

3A

Hilltop High, Whitecourt

2nd

Ryland Coventry

3A

Westwood, Fort McMurray

 

 

3rd

Kent House

3A

Hilltop High, Whitecourt

4th

Ron Bushfield

4A

J.G. Diefenbaker, Calgary

5th

Tyler Cameron

3A

Highwood, High River

6th

Aaron Murchison

3A

Hilltop High, Whitecourt

Boys 50 kg

12 Entries

1st

Huy Nguyen

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

 

 

2nd

Dustin Trynchy

A/2A

Mayerthorpe

3rd

Chase Wong

4A

W.P. Wagner

4th

Andrew Collins

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

 

 

5th

Dylan Shacker

4A

McNally, Edmonton

6th

Kori Smithson

3A

Highwood, High River

Boys 53 kg

12 Entries

1st

Luis Caudon

4A

Bishop Grandin, Calgary

2nd

Jeremiah Barnert

3A

Foothills Composite, Okotoks

3rd

Brian Llewellyn

4A

Bishop Carroll, Calgary

4th

Derek Loftstrom

4A

Grande Prairie Composite

 

 

5th

KJ Carlson

3A

Wetaskiwin Composite

6th

Calvin Ziganish

4A

Memorial Composite, Stony Plain

Boys 56 kg

15 Entries

1st

Chris Chase

4A

Salisbury, Sherwood Park

2nd

Vic Trong

4A

J.G. Diefenbaker, Calgary

3rd

Cory Horburgh

4A

Crescent Heights, Calgary

4th

Steve Weber

3A

Edwin Parr, Athabasca

 

 

5th

Shane Barnert

3A

Foothills, Okotoks

6th

John Scanlon

3A

Westwood, Ft. McMurray

Boys 59 kg

15 Entries

1st

Josh Smith

4A

Grande Prairie Composite

2nd

Darren Kirkendall

4A

Lord Beaverbrook, Calgary

3rd

Taylor Somerville

3A

Will Sinclair, Rocky Mountain House

4th

Ian Jaques

4A

J.G. Diefenbaker, Calgary

 

 

5th

Mark McLelland

4A

Western Canada, Calgary

6th

John Nguyen

4A

Father Lacombe, Calgary

Boys 62 kg

15 Entries

1st

Sheldon Hay

3A

Wetaskiwin Composite

2nd

Justin Reiter

3A

Wetaskiwin Composite

3rd

Matt Fabes

4A

Bishop Carroll, Calgary

4th

Rob Scott

1A/2A

High Level

5th

Casey Haddock

4A

Ernest Manning, Calgary

6th

Tyrell Robertson

4A

William Aberhart, Calgary

Boys 65 kg

14 Entries

1st

Joe Bentley

4A

William Aberhart, Calgary

2nd

Tyler Weaver

3A

Wetaskiwin Composite

3rd

Matthew Riehs

3A

Highwood, High River

4th

Mark Bissett

4A

W.P. Wagner, Edmonton

5th

Richard Francis

4A

W.P. Wagner, Edmonton

6th

Josh Tarnaskey

3A

Wetaskiwin Composite

Boys 68 kg

15 Entries

1st

Brent Calis

4A

Western Canada, Calgary

2nd

Steve Baylis

4A

Bev Facey, Sherwood Park

3rd

Sheldon Wagner

3A

Ponoka Composite

4th

Kyle Corner

4A

Lord Beaverbrook, Calgary

5th

Jason Still

1A/2A

Magrath

6th

Alex Stewart

3A

Wetaskiwin Composite

Boys 72 kg

15 Entries

1st

Nathan Kellet

4A

Henry Wise Wood, Calgary

2nd

Jarret Wall

4A

Salisbury, Sherwood Park

3rd

Kyle Crowell

4A

W.P. Wagner, Edmonton

4th

Roger Alves

4A

Archbishop O'Leary, Edmonton

5th

Tony Stiles

4A

Bellerose Composite, St. Albert

6th

Brian King

3A

Highwood, High River

Boys 76 kg

15 Entries

1st

Josh Vandenbor

1A/2A

Argyll Home Education, Edmonton

2nd

Curtis Gauthier

1A/2A

Mayerthorpe

3rd

Louis Bezuidenhout

4A

Salisbury, Sherwood Park

4th

Matt Lund

4A

William Aberhart, Calgary

5th

Darrin Fajnor

3A

W.R. Myers, Taber

6th

Kyle Arsenault

4A

Harry Ainlay, Edmonton

Boys 82 kg

15 Entries

1st

Rhys Clark

4A

Central Memorial, Calgary

2nd

Bob Gauthier

1A/2A

Mayerthorpe

3rd

Jens Reuthers

4A

Strathcona, Edmonton

4th

Jason Urness

4A

Grande Prairie Composite

5th

Will Grieve

4A

Western Canada, Calgary

6th

Tanner Sloan

4A

Crescent Heights, Calgary

Boys 90 kg

15 Entries

1st

Beamer Comfort

3A

Canmore Collegiate

2nd

Rob Young

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

3rd

Devon Neis

4A

Hunting Hills, Red Deer

4th

Garry Aloisio

4A

Archbishop O'Leary, Edmonton

5th

Shawn Fajnor

3A

W.R. Myers, Taber

6th

Nicolas Edmunds

3A

Westwood, Ft. McMurray

Boys 98 kg

15 Entries

1st

Travis Cooper

4A

Bev Facey, Sherwood Park

2nd

James Cadotte

4A

Forest Lawn, Calgary

3rd

Alex Wood

4A

Sir WInston Churchill, Calgary

4th

Cameron Grudeski

3A

Olds

5th

Steve Starenky

4A

Ernest Manning, Calgary

6th

Cory Landega

4A

McNally, Edmonton

Boys 108 kg

9 Entries

1st

Andrew Gilbert

4A

Bishop Grandin, Calgary

2nd

Ben Hutchins

3A

Canmore Collegiate

3rd

Ken Bell

3A

Foothills Composite, Okotoks

4th

Shawn Boutin

1A/2A

Christ the King, Leduc

5th

Steve Langard

1A/2A

Calgary Academy

6th

Dustin Taylor

4A

Lord Beaverbrook, Calgary

Boys 120 kg

13 Entries

1st

Murray Weber

3A

Edwin Parr, Athabasca

2nd

James Kirkland

4A

Archbishop O'Leary, Edmonton

3rd

Barry Rickett

4A

Strathcona, Edmonton

4th

Sean Newcombe

4A

Eastglen, Edmonton

5th

Ryan Buffalo

3A

Ponoka Composite

6th

Adam Herbert

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

Boys 120+ kg

8 Entries

1st

Bob Ludwig

4A

Lord Beaverbrook, Calgary

2nd

Don Nelson

4A

William Aberhart, Calgary

3rd

Nathan Sheppard

4A

J.G. Diefenbaker, Calgary

4th

Alan Esplin

4A

W.P. Wagner, Edmonton

5th

Ryan Hamilton

4A

J. Percy Page, Edmonton

6th

David Evans

3A

Brooks Composite

EVENT

PLACE

PARTICIPANT

CATEGORY

SCHOOL

Girls 44 kg

3 Entries

1st

Meji Lee

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

 

 

2nd

Crystal Weber

3A

Edwin Parr, Athabasca

3rd

Theresa Litorco

4A

Father Lacombe, Calgary

Girls 47 kg

10 Entries

1st

Brandy Ens

4A

Grande Prairie Composite

2nd

Belynda McGill

4A

William Aberhart, Calgary

 

 

3rd

Ashleigh Goertz

4A

Salisbury, Sherwood Park

4th

Jessie Griffiths

1A/2A

High Level

5th

Melissa Gamble

4A

Lord Beaverbrook, Calgary

6th

Nicole Webster

4A

William Aberhart, Calgary

Girls 50 kg

10 Entries

1st

Janice Nguyen

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

2nd

Allison Riben

A/2A

Calgary Academy

3rd

Erin Yamashita

4A

William Aberhart, Calgary

4th

Stacey Anderson

3A

Westwood, Ft. McMurray

5th

Angie Chain

4A

J.G. Diefenbaker, Calgary

6th

Renae Roussell

3A

Ardrossan

Girls 53 kg

11 Entries

1st

Jenelle McDougall

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

2nd

Monique Simard

4A

Western Canada, Calgary

3rd

Niki Henderson

3A

Ponoka Composite

4th

Carmen Woolard

3A

Edwin Parr, Athabasca

5th

Erin Rainville

3A

Westwood, Ft. McMurray

6th

Heather Kanda

4A

W.P. Wagner, Edmonton

Girls 57 kg

11 Entries

1st

Laura McDougall

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

2nd

JC Adams

4A

W.P. Wagner, Edmonton

3rd

Shannon Perras

3A

Highwood, High River

4th

Jina Wilson

4A

Bishop Carroll, Calgary

5th

Mychao Cao

4A

Forest Lawn, Calgary

6th

Chantel Iceton

4A

Jasper Place, Edmonton

Girls 61 kg

12 Entries

1st

Liz Kert-Kravitz

3A

Foothills Composite, Okotoks

2nd

Elisha Beckie

4A

Bishop Carroll, Calgary

3rd

Elizabeth McClintock

3A

Will Sinclair, Rocky Mountain House

4th

Laura Vogt

4A

Jasper Place, Edmonton

5th

Holly Battig

4A

Grande Prairie Composite

6th

Jessica Caswell

4A

Harry Ainlay, Edmonton

Girls 65 kg

11 Entries

1st

Kaity Mendes

4A

Bishop Carroll, Calgary

2nd

Kathryn Petersen

4A

Grande Prairie Composite

3rd

Germain Watkins

3A

Foothills Composite, Okotoks

4th

Lindsay Steele

4A

Hunting Hills, Red Deer

5th

Angela Benstead

4A

Crescent Heights, Calgary

6th

Kristine Kermode

4A

Jasper Place, Edmonton

Girls 70 kg

10 Entries

1st

Mariza Wolmarans

3A

Will Sinclair, Rocky Mountain House

2nd

Katelyn Braidberg

4A

Lester B. Pearson, Calgary

3rd

Trisha Condon

4A

Lord Beaverbrook, Calgary

4th

Melissa Johnston

1A/2A

High Level

5th

Elisha Neufeld

4A

Memorial Composite, Stony Plain

6th

Leslie Parras

3A

Highwood, High River

Girls 75 kg

9 Entries

1st

Christina Waters

4A

Sir WInston Churchill, Calgary

2nd

Amanda Brade

3A

Barrhead Composite

3rd

Michelle Skeels

4A

Jasper Place, Edmonton

4th

Katherine Glover

3A

Westwood, Ft. McMurray

5th

Melody Duffy

4A

Lethbridge Collegiate

6th

Gillessa Savard

4A

Bishop Carroll, Calgary

Girls 80 kg

5 Entries

1st

Nancy Ostrom

4A

Grande Prairie Composite

2nd

Eva Wright

3A

Jack James, Calgary

3rd

Michelle Paradis

4A

Notre Dame, Red Deer

4th

Natalie Derewianka

3A

St. Jospeh, Grande Prairie

5th

Jessica Hodgeson

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

Girls 80+ kg

9 Entries

1st

Shannon McKeage

1A/2A

Oilfields, Black Diamond

 

 

2nd

Angela Gold

4A

Hunting Hills, Red Deer

3rd

Kim Carr

4A

Ernest Manning, Calgary

4th

Amy Cucchin

4A

J. Percy Page, Edmonton

5th

Sarah O'Brien

4A

Ross Sheppard, Edmonton

6th

Jenny Ellington

3A

Innisfail