Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Provincial Wrestling Results 2002 / 03

Trophy Winners

Activity

Trophy

2002-03 Winner

Aggregate

Alex Romaniuk

Rural

1A/2A Provincial Boys Team

Barry Litun

St. Michael's, Pincher Creek

3A Provincial Boys Team

Renso Castellarin

Wetsakiwin Composite

4A Provincial Boys Team

Bill Armstrong

W.P. Wagner, Edmonton

1A/2A Provincial Girls Team

Millwoods Christian, Edmonton

3A Provincial Girls Team

Westwood, Ft. McMurray

4A Provincial Girls Team

Sir Winston Churchill, Calgary

Individual Entries

EVENT

ENTRIES

PLACE

PARTICIPANT 

CATEGORY

SCHOOL

Boys 44 kg

1 Entry

1st

Braydon Bremnor

1A/2A

High Level Public

Boys 47 kg

4 Entries

1st

Ryan Battaglia

3A

Wetaskiwin Composite

2nd

Clay Dixon

4A

Eastglen, Edmonton

 

 

3rd

Johnny Eng

4A

J.G. Diefenbaker, Calgary

4th

Cody Stone

3A

Jack James, Calgary

Boys 50 kg

8 Entries

1st

Adam Hawthorne

4A

Salisbury Composite, Sherwood Park

2nd

Kelvin Linsangan

4A

Bishop Grandin, Calgary

3rd

Shaughn Jones

4A

Crescent Heights, Calgary

 

 

4th

Ryland Coventry

3A

Westwood, Ft. McMurray

5th

Ryan Isherwood

4A

Jasper Place, Edmonton

6th

Chris Song

4A

J.G. Diefenbaker, Calgary

Boys 53 kg

12 Entries

1st

Anthony Kulak

3A

Hilltop High, Whitecourt

2nd

Cole Dixon

4A

Eastglen, Edmonton

3rd

Russell Toone

3A

Highwood High, High River

4th

Phillip Couette

1A/2A

Christ the King, Leduc

5th

Brandon Gardner

4A

Grande Prairie Composite

6th

Kyle Goliss

4A

J.G. Diefenbaker, Calgary

Boys 56 kg

9 Entries

1st

Glengarry McDonald

3A

Sexsmith Secondary

2nd

Chase Wong

4A

W.P. Wagner, Edmonton

3rd

Mark McDonald

4A

Lester B. Pearson, Calgary

4th

Nima Mohajeri

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

5th

Jason Francis

4A

W.P. Wagner, Edmonton

6th

Forfeit

 

 

Boys 59 kg

13 Entries

1st

KJ Carlson

3A

Wetaskiwin Composite

2nd

Jeremiah Joines

4A

Strathcona Composite, Edmonton

3rd

Brad Jensen

4A

W.P. Wagner, Edmonton

4th

Ron Burshfield

4A

J.G. Diefenbaker, Calgary

5th

Wes Barnert

4A

Foothills Composite, Okotoks

6th

Ricardo Chiang

4A

Bishop Carroll, Calgary

Boys 62 kg

13 Entries

1st

Chris Chase

4A

Salisbury Composite, Sherwood Park

2nd

Shane Barnert

4A

Foothills Composite, Okotoks

3rd

Tim Sato

4A

Bishop McNally, Calgary

4th

Greg Theroux

3A

Highwood High, High River

5th

Tyler Sommerville

3A

Will Sinclair, Rocky Mountain House

6th

Adam Rice

1A/2A

Millwoods Christian, Edmonton

Boys 65 kg

14 Entries

1st

Andrew Hope

4A

Western Canada, Calgary

2nd

Mark Hubic

4A

M.E. Lazerte, Edmonton

3rd

CJ Hudson

4A

Central Memorial, Calgary

4th

Cory Jeffrey

4A

Salisbury Composite, Sherwood Park

5th

Matt Lawrence

3A

Westwood, Ft. McMurray

6th

David Crane

4A

Lester B. Pearson, Calgary

Boys 68 kg

13 Entries

1st

Rando Lemaro

4A

J.G. Diefenbaker, Calgary

2nd

Andrew Turner

4A

Lethbridge Collegiate Institute

3rd

Richard Francis

4A

W.P. Wagner, Edmonton

4th

Zac Watkins

4A

Foothills Composite, Okotoks

5th

Travis Lambert

1A/2A

St. Michaels, Pincher Creek

6th

Sam Ghamremani

4A

Ernest Manning, Calgary

Boys 72 kg

14 Entries

1st

Dustyn Fisher

1A/2A

St. Michaels, Pincher Creek

2nd

Matt Riehs

3A

Highwood High, High River

3rd

Conrad Jones

3A

Highwood High, High River

4th

Andrew Whitman

4A

Crescent Heights, Calgary

5th

WIllis Norrie

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

6th

Forfeit

 

 

Boys 76 kg

13 Entries

1st

Roger Alves

4A

Archbishop O'Leary, Edmonton

2nd

Steve Kary

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

3rd

John Newton

4A

Foothills Composite, Okotoks

4th

Cian Brinker

3A

Parkland Composite

5th

James Fulton

1A/2A

Rundle College

6th

Dennis Twaddle

4A

Lord Beaverbrook, Calgary

Boys 82 kg

15 Entries

1st

Ross MacDonald

4A

W.P. Wagner, Edmonton

2nd

Scott Bailey

1A/2A

Rundle College

3rd

Marc Mercier

4A

William Aberhart, Calgary

4th

Scott More

4A

Foothills Composite, Okotoks

5th

Troy Reynolds

3A

Canmore Collegiate

6th

Mitch Bradshaw

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

Boys 90 kg

15 Entries

1st

Nick Edmunds

3A

Westwood, Fort McMurray

2nd

Will Grieve

4A

Western Canada, Calgary

3rd

Darryl Carmichael

4A

Foothills Composite, Okotoks

4th

Graeme Forsyth

4A

Bev Facey, Sherwood Park

5th

Michael McKay

3A

Olds

6th

Taylor Nelson

1A/2A

Oilfields, Black Diamond

Boys 98 kg

12 Entries

1st

Shamus Aronyk-St. Amour

4A

St. Joseph, Edmonton

2nd

Justin Matier

4A

Grande Prairie Composite

3rd

Dean Berger

3A

Will Sinclair, Rocky Mountain House

4th

Chris Pardell

3A

St. Joseph, Grande Prairie

5th

Doug Amos

3A

Jack James, Calgary

6th

Wes Olson

4A

Dr. E.P. Scarlett, Calgary

Boys 108 kg

14 Entries

1st

Travis Cooper

4A

Bev Facey, Sherwood Park

2nd

Alex Wood

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

3rd

Mike Hulbert

4A

St. Francis Xavier, Edmonton

4th

Scott Edwards

4A

Western Canada, Calgary

5th

Cam Grudeski

3A

Olds

6th

Dean Flammond

4A

Crescent Heights, Calgary

Boys 120 kg

11 Entries

1st

Keith Shologan

4A

Spruce Grove Composite

2nd

Caleb Greenwall

3A

Wetaskiwin Composite

3rd

Michael Korpan

4A

Bowness, Calgary

4th

Blake Belding

4A

Foothills Composite, Okotoks

5th

Mike McEachnie

4A

Notre Dame, Red Deer

6th

Keith Lacey

4A

W.P. Wagner, Edmonton

Boys 120+ kg

4 Entries

1st

Sam Bedard

3A

St. Joseph, Grande Prairie

2nd

Ahmed Montasser

4A

Ernest Manning, Calgary

3rd

BJ Ronnback

4A

Father Lacombe, Calgary

4th

Mike Schmid

3A

Austin O'Brien, Edmonton

Girls 44 kg

2 Entries

1st

Lucie Cornish

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

2nd

Annie Nguyen

4A

J.G. Diefenbaker, Calgary

Girls 47 kg

4 Entries

1st

Nicole Webster

4A

William Aberhart, Calgary

2nd

Meghan Klettke

4A

Grande Prairie Composite

 

 

3rd

Kara Stelfox

4A

William Aberhart, Calgary

4th

Carolyn McGillivray

3A

Louis St. Laurent, Edmonton

Girls 50 kg

9 Entries

1st

Jamie Chase

4A

Salisbury Composite, Edmonton

2nd

Vanessa Brown

4A

Crescent Heights, Calgary

3rd

Jenna Yamishita

4A

William Aberhart, Calgary

4th

Monet Waddell-Van Vliet

4A

Bishop Grandin, Calgary

5th

Meredith Watkins

4A

Foothills Composite, Okotoks

6th

Vanessa Heron

4A

W.P. Wagner, Edmonton

Girls 53 kg

11 Entries

1st

Erin Rainville

3A

Westwood, Fort McMurray

2nd

Lindsay Collinson

4A

Salisbury Composite, Edmonton

3rd

Chelsey Benna

4A

Foothills Composite, Okotoks

4th

Tamsyn Irwin

4A

Jasper Place, Edmonton

5th

Alex Marr

1A/2A

Rundle College, Calgary

6th

Amber Hvizdos

3A

Ponoka Composite

Girls 57 kg

9 Entries

1st

Jenelle McDougall

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

2nd

Bobbie McLeod

3A

Highwood High, High River

3rd

Kendall Atkins

4A

Crescent Heights, Calgary

4th

Megan MacDonald

3A

Sexsmith Secondary

5th

Tamara Barnbrook

4A

Lord Beaverbrook, Calgary

6th

Renee Selin

3A

Highwood High, High River

Girls 61 kg

12 Entries

1st

Laura McDougall

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

2nd

Justine Bouchard

3A

Wetaskiwin Composite

3rd

Holly Battig

4A

Grande Prairie Composite

4th

Jazzie Barker

4A

Western Canada, Calgary

5th

Allison Riben

1A/2A

Calgary Academy

6th

Nikita Hoekstra

1A/2A

Ste. Marguerite d'Youville, St. Albert

Girls 65 kg

11 Entries

1st

Jess Caswell

4A

Harry Ainlay, Edmonton

2nd

Elisha Beckie

4A

Bishop Carroll, Calgary

3rd

Natalie Jaburek

3A

Wetaskiwin Composite

4th

Naomi Brown

4A

Bowness, Calgary

5th

Shelley Hambelton

4A

Memorial Composite, Stony Plain

6th

Desiree Emery

4A

William Aberhart, Calgary

Girls 70 kg

11 Entries

1st

Stephanie Buchan

4A

William Aberhart, Calgary

2nd

Lindsay Steele

4A

Hunting Hills, Red Deer

3rd

Vanessa Wilson

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

4th

Katrina Heschel

4A

Harry Ainlay, Edmonton

5th

Andrea Llewellyn

1A/2A

Rundle College, Calgary

6th

Erica Frey

3A

Highwood High, High River

Girls 75 kg

8 Entries

1st

Jennifer Zubrack

4A

Archbishop O'Leary, Edmonton

2nd

Sarah Weymouth

1A/2A

Millwoods Christian, Edmonton

3rd

Ashley Bradley

4A

Lord Beaverbrook, Calgary

4th

Nancy Kudelik

3A

Chestermere

5th

Daphne Gatz

4A

Jasper Place, Edmonton

6th

Jessica Armand

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

Girls 80 kg

7 Entries

1st

Kristy Sergeant

4A

Salisbury Composite, Sherwood Park

2nd

Giselle Rothwell

3A

Highwood High, High River

3rd

Kathleen White

4A

Archbishop MacDonald, Edmonton

4th

Debbie Courchene

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

5th

Katrina Dick

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

 

 

6th

Mellissa Netterfield

4A

Ross Sheppard, Edmonton

Girls 80+ kg

6 Entries

1st

Meaghan Young

3A

Westwood, Ft. McMurray

2nd

Megan Grudeski

3A

Olds

 

 

3rd

Anne Farineau

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

4th

Thomias Huhn

4A

Ernest Manning, Calgary

 

 

5th

Elizabeth Ferguson

4A

William Aberhart, Calgary

6th

Lacina Desjarlais

3A

Ponoka Composite