Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Provincial Wrestling Results 2003 / 04

Trophy Winners

Activity

Trophy

2003-04 Winner

Aggregate

Alex Romaniuk

Rural

1A/2A Provincial Boys Team

Barry Litun

Christ the King, Leduc

3A Provincial Boys Team

Renso Castellarin

Highwood High, High River

4A Provincial Boys Team

Bill Armstrong

Salisbury, Sherwood Park

1A/2A Provincial Girls Team

Millwoods Christian, Edmonton

3A Provincial Girls Team

Wetaskiwin Composite

4A Provincial Girls Team

Salisbury, Sherwood Park

Individual Entries

EVENT

ENTRIES 

PLACE

PARTICIPANT 

SCORE

SCHOOL

Boys 44 kg

4 entries

1st

Rob Leland

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

 

 

2nd

Jeremy Ngo

4A

William Aberhart, Calgary

 

 

3rd

Steve Foster

4A

McNally Composite, Edmonton

 

 

4th

Richard Martin

4A

Crescent Heights, Calgary

Boys 47 kg

5 entries

1st

Andy Nishimura

2A

Rundle College, Calgary

2nd

Zack McCormick

4A

Salisbury Composite, Sherwood Park

 

 

3rd

Nam Nguyen

4A

McNally Composite, Edmonton

4th

Jonathan Heath-Smith

4A

William Aberhart, Calgary

 

 

5th

Chris Willard

3A

Brooks Composite

Boys 50 kg

9 entries

1st

Adrian Macri

2A

Bow Valley High, Cochrane

2nd

Ryan Smith

4A

Salisbury, Sherwood Park

3rd

Hugo Martell

3A

Louis St. Laurent

 

 

4th

Gaeten Lamarre

2A

Maurice Lavallee, Edmonton

5th

Tyler Berridge

3A

Jack James, Calgary

6th

Ryan Isherwood

4A

Jasper Place,Edmonton

Boys 53 kg

10 entries

1st

Clay Dixon

1A/2A

Christ the King, Leduc

2nd

Ryan Battaglia

3A

Wetaskiwin Composite

3rd

Shaughn Jones

4A

Crescent Heights, Calgary

4th

Cody Harvel

4A

Grande Prairie Composite

5th

Jon Tan

4A

Bowness, Calgary

6th

Colin Zielke

3A

Will Sinclair, Rocky Mt Hse

Boys 56 kg

12 entries

1st

Jack Bond

4A

Salisbury, Sherwood Park

2nd

Brandon Gardner

4A

Grande Prairie Composite

3rd

Nima Mohajeri

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

4th

Phil Caouette

1A/2A

Christ the King, Leduc

5th

Graham Cox

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

6th

Jonathan Heinz

4A

William Aberhart, Calgary

Boys 59 kg

11 entries

1st

Cody Jeffrey

4A

Salisbury, Sherwood Park

2nd

Glengarry MacDonald

3A

Sexsmith Secondary High

3rd

Ryan Lannan

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

4th

Tyson Bartel

3A

Ponoka Composite

5th

Chris Deering

4A

John G. Diefenbaker, Calgary

6th

Jason Francis

4A

W.P. Wagner, Edmonton

Boys 62 kg

12 entries

1st

CJ Hudson

4A

Central Memorial High School

2nd

Jeremiah Joines

4A

Strathcona Composite, Edmonton

3rd

Cole Dixon

1A/2A

Christ the King, Leduc

4th

Dylan Walton

3A

Parkland Composite, Edson

5th

Ali Nazari

4A

Lord Beaverbrook, Calgary

6th

Mike Mitchell

3A

Jack James, Calgary

Boys 65 kg

15 entries

1st

Wes Barnert

3A

Foothills Composite, Okotoks

2nd

Rick Johns

4A

Crescent Heights, Calgary

3rd

Adam Hawthorne

4A

Salisbury, Sherwood Park

4th

Kurt Reid

4A

Bellerose Composite,St Albert

5th

Adam Rice

1A/2A

Millwoods Christian, Edmonton

6th

Sterling Turner

4A

McNally Composite, Edmonton

Boys 68 kg

14 entries

1st

Marc Hubick

3A

M.E. Lazerte, Edmonton

2nd

Llyod Watkins

4A

Foothills Composite, Okotoks

3rd

Mike Lemaro

4A

John G. Diefenbaker, Calgary

4th

Cody Lowry

3A

Wetaskiwin Composite

5th

Cody Leontowicz

4A

Bishop Carroll, Calgary

6th

Randee Garrett

4A

Victoria School

Boys 72 kg

12 Entries

1st

Zack Watkins

3A

Foothills Composite, Okotoks

2nd

Andrew Turner

4A

Lethbridge Collegiate Institute

3rd

Dale Nisbet

4A

McNally Composite, Edmonton

4th

Armand Ludick

4A

Henry Wise Wood, Calgary

5th

Derek Akkermans

3A

Olds Jr/Sr High

6th

Charlie Chambers

4A

Ernest Manning, Calgary

Boys 76 kg

14 entries

1st

Dustyn Fisher

1A/2A

St. Michael's, Pincher Creek

2nd

Conrad Jones

3A

Highwood High, High River

3rd

Willis Norrie

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

4th

Jarret Coles

3A

Fort McMurray Composite

5th

Dylan Featherstone

4A

Lindsay Thurber, Red Deer

6th

Alex Burk

4A

William Aberhart, Calgary

Boys 82 kg

14 entries

1st

Scott Bailey

2A

Rundle College, Calgary

2nd

Cian Brinker

3A

Parkland Composite, Edson

3rd

Jon Burley

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

4th

Mitch Bradshaw

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

5th

John Knoll

3A

Austin O'Brien, Edmonton

6th

Conor Hart

3A

Bishop O'Byrne, Calgary

Boys 90 kg

13 entries

1st

Michael McKay

3A

Olds Jr/Sr High

2nd

Cooper Paquette

3A

Highwood High, High River

3rd

David Thom

4A

Western Canada, Calgary

4th

Ben Morois

3A

Ponoka Composite

5th

Ryan Semenchuk

4A

Bowness, Calgary

6th

Rogers Lehew

4A

Henry Wise Wood, Calgary

Boys 98 kg

13 entries

1st

Shamus Aronyk-St. Amour

3A

St. Joseph, Edmonton

2nd

Josh Schug

3A

Highwood High, High River

3rd

Chevy Judd-Jensen

4A

Bowness, Calgary

4th

Andrew Provercal

1A/2A

Christ the King, Leduc

5th

Thomas Higgins

4A

Bellerose Composite, St Albert

6th

Aaron Wiebe

3A

Westwood, Fort McMurray

Boys 108 kg

13 entries

1st

Michael Hulbert

4A

St. Francis Xavier, Edmonton

2nd

Dean Berger

3A

Will Sinclair High, Rocky Mtn House

3rd

Michael Korpan

4A

Bowness, Calgary

4th

Jason Manifold

4A

Grande Prairie Composite

5th

Matthew McAleer

1A/2A

Georges P. Vanier High, Donnelly

6th

Chris Turcot

4A

Bellerose Composite,St Albert

Boys 120 kg

8 entries

1st

Mark Dewit

4A

Bishop Carroll, Calgary

2nd

Mike McEachnie

4A

Notre Dame, Red Deer

3rd

Gabriel Dumont

4A

Jasper Place, Edmonton

4th

Dean Flamond

4A

Crescent Heights, Calgary

5th

Keith Lacey

4A

W.P. Wagner, Edmonton

6th

Jordan Cline

3A

Ponoka Composite

Boys 120+ kg

8 entries

1st

Keith Shologan

4A

Spruce Grove Composite

2nd

Caleb Greenwall

3A

Wetaskiwin Composite

3rd

Mike Schmidt

3A

Austin O'Brien, Edmonton

4th

Samuel Bedard

3A

St. Joseph Catholic, Grande Prairie

 

 

5th

Jeff Williamson

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

 

 

6th

Cody Scott

3A

Bonnyville Centralized

Girls 44 kg

3 entries

1st

Lucie Cornish

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

2nd

Annie Nguyen

4A

John G. Diefenbaker, Calgary

 

 

3rd

Megan Ghadially

4A

Salisbury, Sherwood Park

Girls 47 kg

3 entries

1st

Kalynn Goertz

4A

Salisbury, Sherwood Park

2nd

Vanessa Heron

4A

W.P. Wagner, Edmonton

 

 

3rd

Kara Stelfox

4A

William Aberhart, Calgary

Girls 50 kg

4 entries

1st

Jenna Yamashita

4A

William Aberhart, Calgary

2nd

Ashley Simm

3A

Ponoka Composite

3rd

Liz Martin

4A

Bowness, Calgary

4th

Stephanie Brown

2A

High Level Public

Girls 53 kg

7 entries

1st

Jamie Chase

4A

Salisbury, Sherwood Park

2nd

Natalie Galan

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

3rd

Heather Yamashita

4A

William Aberhart, Calgary

4th

Monet Waddell-Van Vliet

3A

Bishop O'Byrne, Calgary

5th

Sarah MacDonald

3A

FP Mercredi, Fort McMurray

6th

Joyce Friesen

2A

High Level Public

Girls 57 kg

12 entries

1st

Lindsay Collinson

4A

Salisbury, Sherwood Park

2nd

Glynis Frey

3A

Highwood, High River

3rd

Megan McDonald

3A

Sexsmith Secondary

4th

Tamson Irwin

4A

Jasper Place, Edmonton

5th

Kendall Atkins

4A

Crescent Heights, Calgary

6th

Michelle Karambowich

4A

Forest Lawn, Calgary

Girls 61 kg

11 entries

1st

Justine Bouchard

3A

Wetaskiwin Composite

2nd

Bruna Spoljar

4A

Jasper Place, Edmonton

3rd

Jazzie Barker

4A

Western Canada, Calgary

4th

Natalie Fleury

3A

Brooks Composite

5th

Nakita Hoekstra

2A

Ste. Marguerite, St Albert

6th

Cassidy Freeman

4A

Bishop Carroll, Calgary

Girls 65 kg

9 entries

1st

Natalie Jaburek

3A

Wetaskiwin Composite

2nd

Alicia Paling

3A

St. Joseph Catholic, Grande Prairie

3rd

Vanessa Wilson

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

4th

Brittany Herle

4A

Henry Wise Wood, Calgary

5th

Jaclyn Podruzky

4A

Grande Prairie Composite

6th

Megan Wood

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

Girls 70 kg

7 entries

1st

Stephanie Buchan

4A

William Aberhart, Calgary

2nd

Andrea Llewellyn

1A/2A

Rundle College, Calgary

3rd

Katrina Heschel

4A

Harry Ainlay, Edmonton

4th

Camille Louis

3A

Ponoka Composite

5th

Jill Brooks

3A

Westwood, Fort McMurray

6th

Melissa Morris

2A

High Level Public

Girls 75 kg

9 entries

1st

Sarah Weymouth

1A/2A

Millwoods Christian, Edmonton

2nd

Jen Zubrack

4A

Archbishop O'Leary, Edmonton

3rd

Krista Nicholls

4A

Hunting Hills, Red Deer

4th

Brittney Olsen

4A

Memorial, Stony Plain

5th

Lee Ann Schneider

4A

Bishop Carroll, Calgary

6th

Connie Valin

4A

Hunting Hills, Red Deer

Girls 80 kg

9 entries

1st

Kristy Sargent

4A

Salisbury, Sherwood Park

2nd

Kathleen White

4A

Archbishop MacDonald, Edmonton

3rd

Giselle Rothwell

3A

Highwood, High River

4th

Katrina Dick

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

5th

Debbie Courchene

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

 

 

6th

Elizabeth Ferguson

4A

William Aberhart, Calgary

Girls 80+ kg

3 entries

1st

Megan Grudeski

3A

Olds Jr/Sr High

2nd

Tomias Huhn

4A

Ernest Manning, Calgary

 

 

3rd

Ashley Dodman

3A

Brooks Composite