Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Provincial Wrestling Results 2004 / 05

Trophy Winners

Activity

Trophy

2004-05 Winner

Aggregate

Alex Romaniuk

Tie:Calgary/Rural

1A/2A Provincial Boys Team

Barry Litun

Rundle College, Calgary

3A Provincial Boys Team

Renso Castellarin

Highwood High, High River

4A Provincial Boys Team

Bill Armstrong

McNally, Edmonton

1A/2A Provincial Girls Team

Millwoods Christian, Edmonton

3A Provincial Girls Team

Wetaskiwin Composite

4A Provincial Girls Team

Salisbury, Sherwood Park

 

Individual Winners

EVENT

PLACE

PARTICIPANT 

CATEGORY

SCHOOL

Boys 44 kg

1st

Mike Asseltine

4A

McNally, Edmonton

2nd

Kegan Oliver

4A

John Diefenbaker, Calgary

3rd

Travis Jones

4A

McNally, Edmonton

4th

Mike Harty

4A

Austin O'Brien, Edmonton

Boys 47 kg

1st

Jourdan Adams

2A

Christ the King, Leduc

2nd

Richard Taylor

3A

Jack James, Calgary

Boys 50 kg

1st

Andy Nishimura

2A

Rundle College, Calgary

2nd

Zack McCormack

4A

Salisbury, Sherwood Park

3rd

Chris Song

4A

John Diefenbaker, Calgary

4th

Ayan Sarker

4A

Harry Ainlay, Edmonton

5th

Jeremy Ngo

4A

William Aberhart, Calgary

6th

Welsey Rivard

4A

Harry Ainlay, Edmonton

Boys 53 kg

1st

Drew Belanger

4A

McNally, Edmonton

2nd

Gaeten Lammovve

2A

Maurice Lavallee

3rd

Taylor Steiner

3A

Highwood High, High River

4th

Levi Crawford

3A

Highwood High, High River

5th

Chris Akkermons

3A

Olds Jr/Sr High

6th

Willie Tran

4A

McNally, Edmonton

Boys 56 kg

1st

Shawn Jones

4A

Crescent Heights, Calgary

2nd

Ryan Lannon

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

3rd

Ryan Smith

4A

Salisbury, Sherwood Park

4th

Russell Toone

3A

Highwood High, High River

5th

Phil Couette

2A

Christ the King, Leduc

6th

Dayton Fisher

2A

High Level

Boys 59 kg

1st

Jason Francis

4A

W.P. Wagner

2nd

Clay Dixon

2A

Christ the King, Leduc

3rd

Tyson Bartel

3A

Highwood High, High River

4th

Jonathon Heinz

4A

William Aberhart

5th

John Goodard

4A

McNally, Edmonton

6th

Jeff Bedry

4A

Grande Prairie

Boys 62 kg

1st

Jack Bond

4A

Salisbury, Sherwood Park

2nd

Vince Sutherland

3A

Fr. P. Mercredi, Ft. McMurray

3rd

Bretton Grant

4A

Bowness, Calgary

4th

Dane Chubak

4A

William Aberhart

5th

Collin Zielke

3A

Will Sinclair

6th

Dustin Pay

4A

McNally, Edmonton

Boys 65 kg

1st

Brandon Gardner

4A

Grande Prairie

2nd

Greg Theroux

3A

Highwood High, High River

3rd

Luke Huget

4A

W.P. Wagner, Edmonton

4th

Nick Wellerman

2A

Rundle College, Calgary

5th

Amer Karfan

3A

Ponoka Composite

6th

Josh Wagler

4A

John Diefenbaker

Boys 68 kg

1st

Wes Barnert

4A

Foothills Composite, Okotoks

2nd

Brandon Copithorne

3A

Wetaskiwin

3rd

Justin Bayra

4A

Lester B. Pearson

4th

Chris Desutters

4A

Bishop Carroll

5th

David Griffiths

4A

William Aberhart

6th

Dylan Vervoot

2A

High Level

Boys 72 kg

1st

Mark Hubic

4A

Eastglen, Edmonton

2nd

Derek Akkermans

3A

Olds Jr/Sr High

3rd

Lloyd Watkins

4A

Foothills Composite, Okotoks

4th

Mike Lamaro

4A

John Diefenbaker, Calgary

5th

Devon Simpson

3A

Highwood High, High River

6th

Dan Forget

3A

Olds Jr/Sr High

Boys 76 kg

1st

Dale Nisbet

4A

McNally, Edmonton

2nd

Alex Burk

4A

William Aberhart, Calgary

3rd

Colton Wasnow

4A

Bowness, Calgary

4th

Dillon Featherstone

4A

Lindsay Thurber, Red Deer

5th

Lance Huget

4A

W.P. Wagner, Edmonton

6th

Charlie Chambers

4A

Ernest Manning, Calgary

Boys 82 kg

1st

Dustin Fisher

2A

St. Michael's, Pincher Creek

2nd

Conrad Jones

3A

Highwood High, High River

3rd

Jon Burley

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

4th

Matt Lowry

4A

Lethbridge Collegiate Institute

5th

Ryan Meidl

4A

Bowness, Calgary

6th

Brian McDonald

2A

Sexsmith

Boys 90 kg

1st

Scott Bailey

2A

Rundle College, Calgary

2nd

Samson Gerbrandt

2A

High Level

3rd

Scott Nelson

3A

Highwood High, High River

4th

Tyrell Reimer

3A

Ponoka

5th

Evan Lester

4A

Harry Ainlay, Edmonton

6th

Altan Celik

3A

Highwood High, High River

Boys 98 kg

1st

Josh Schug

3A

Highwood High, High River

2nd

Kyle Keating

4A

Austin O'Brien, Edmonton

3rd

James Zubrack

4A

Archbishop O'Leary, Edmonton

4th

Andrew Hayman

4A

Bowness, Calgary

5th

Dustin McKinney

2A

Christ the King, Edmonton

6th

Nathan Wilson

3A

Ponoka

Boys 108 kg

1st

Shamus Aranyk

3A

St. Joseph's, Edmonton

2nd

Mike Karpan

4A

Bowness, Calgary

3rd

Sean Garrett

3A

Ponoka

4th

Ian Margerit

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

5th

Benji Eidelmann

4A

Ross Sheppard, Edmonton

6th

Willy Olson

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

Boys 120 kg

1st

Chris Larson

4A

Paul Kane, St. Albert

2nd

Chevy Judd

4A

Bowness, Calgary

3rd

Jason Manifold

4A

Grande Prairie

4th

Bobby Evason

4A

Bishop Carroll, Calgary

5th

Ricky Hon

4A

John Diefenbaker

Boys 120+ kg

1st

Bart Archdekin

4A

Lord Beaverbrook, Calgary

2nd

Sam Bedard

3A

St. Joseph's, Edmonton

3rd

Chris Jarvis

4A

McNally, Edmonton

4th

Ross Balszyk

4A

Lord Beaverbrook, Calgary

5th

Cody Fagnan

3A

Chestermere

Girls 44 kg

1st

Annie Nguyen

4A

John Diefenbaker, Calgary

2nd

Connie Knight

4A

John Diefenbaker, Calgary

Girls 47 kg

1st

Kalynn Goertz

4A

Salisbury, Sherwood Park

Girls 50 kg

1st

Coralie Dixon

4A

Eastglen, Edmonton

2nd

Emily Chambers

3A

Wetaskiwin

3rd

Shadia Shibbly

4A

Centennial, Calgary

4th

Meghan Klettke

4A

Grande Prairie

5th

Catie Keyser

4A

Western Canada, Calgary

6th

Jenny Chan

4A

William Aberhart, Calgary

Girls 53 kg

1st

Heather Yamashita

4A

William Aberhart, Calgary

2nd

Jennifer Herbert

4A

Bev Facey, Sherwood Park

3rd

Tamsyn Irwin

2A

Onoway

4th

Sarah McDonald

3A

Fr. P. Mercredi, Ft. McMurray

5th

MErielle Terhart

4A

McNally, Edmonton

6th

Olivia Norton

4A

William Aberhart, Calgary

Girls 57 kg

1st

Jamie Chase

4A

Salisbury, Sherwood Park

2nd

Natalie Galan

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

3rd

Kendra Shortt

3A

Wetaskiwin

4th

Esther Bishop

4A

Lethbridge Collegiate

5th

Jacqui Irwin

2A

Onoway

6th

Sheina Fisher

4A

Henry Wisewood, Calgary

Girls 61 kg

1st

Cassidy Freeman

4A

Bishop Carroll, Calgary

2nd

Megan McDonald

2A

Sexsmith

3rd

Lindsey Walker

4A

Salisbury, Sherwood Park

4th

Sarah Tso

4A

McNally, Edmonton

5th

Carmen Heindrich

3A

Parkland, Edson

6th

Nakita Hoekstra

2A

St. Marguerite, S

Girls 65 kg

1st

Bruna Spoljar

4A

Jasper Place, Edmonton

2nd

Brittany Buchan

4A

William Aberhart, Calgary

3rd

Mellissa Reynolds

3A

Wetaskiwin

4th

Kim Gould

4A

Western Canada, Calgary

5th

Crys Lloyd

2A

Oilfields, Black Diamond

6th

Erica Frey

3A

Highwood, High River

Girls 70 kg

1st

Andrea Llewwelyn

4A

Ernest Manning, Calgary

2nd

Natalie Jaborek

3A

Wetaskiwin

3rd

Leeann Schnieder

4A

Bishop Carroll, Calgary

4th

Lasia Kretzell

4A

Western Canada, Calgary

5th

Camille Louis

3A

Ponoka

6th

Laurie Joyce

4A

Grande Prairie

Girls 75 kg

1st

Kate Ellsworth-Clark

4A

Central Memorial, Calgary

2nd

Sarah Weymouth

2A

Millwoods Christian, Edmonton

3rd

Erica Moeska

3A

Highwood High, High River

4th

Kathryn Martin

4A

Grande Prairie

5th

Alex Hill-Monn

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

6th

Robin Hanemaayer

3A

Westwood, Fort McMurray

Girls 80 kg

1st

Kristy Sargent

4A

Salisbury, Sherwood Park

2nd

Lisa Weymouth

2A

Millwoods Christian, Edmonton

3rd

Katrina Dick

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

4th

Jess Hill

4A

William Aberhart, Calgary

5th

Sarah Bjurstorm

4A

Henry Wisewood, Calgary

Girls 80+ kg

1st

Debbie Courchene

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

2nd

Megan Young

3A

Westwood, Fort McMurray

3rd

Liz Fergusson

4A

William Aberhart, Calgary

4th

Sierra Borden

4A

Harry Ainlay, Edmonton

5th

Marita Krejci

4A

Forest Lawn, Calgary

6th

Amberlee Schultz

4A

Jasper Place, Edmonton