Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Provincial Wrestling Results 2006 / 07

Trophy Winners

ACTIVITY

TROPHY

2006-2007 WINNER

Boys 1A/2A Team

Barry Litun

Rundle College, Calgary

Boys 3A Team

Renso Castellarin

Jack James, Calgary

Boys 4A Team

Bill Armstrong

John G. Diefenbaker, Calgary

Girls 1A/2A Team

 

Tie: Millwoods Christian

Hillside High, Valleyview

Girls 3A Team

 

Wetaskiwin Composite

Girls 4A Team

 

William Aberhart, Calgary

 

Individual Winners

EVENT

ENTRIES

PLACE

PARTICIPANT 

CATEGORY

SCHOOL

Boys 44 kg

3

1st

James Lui

4A

Jasper Place, Edmonton

   

2nd

Dillon Steele

4A

Crescent Heights, Calgary

   

3rd

Braedaon Kodoma

4A

Lord Beaverbrook, Calgary

Boys 47 kg

4

1st

Vaughn Gandy

4A

John G. Diefenbaker, Calgary

   

2nd

Evan Jenkins

3A

Olds Jr/Sr High

   

3rd

Chris Tang

4A

Sir Winston Churchill,  Calgary

   

4th

Stephen Shkratoff

4A

Lord Beaverbrook, Calgary

Boys 50 kg

7

1st

Keegan Oliver

4A

John G. Diefenbaker, Calgary

   

2nd

Andrei Mogosanu

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

   

3rd

Kyle Lawrence

4A

Jasper Place, Edmonton

   

4th

Dwight Zenner

3A

St. Joseph, Grande Prairie

   

5th

Cory Airhart

3A

Highwood High, High River

   

6th

Cody Sine

4A

Lethbridge Collegiate Institute

Boys 53 kg

10

1st

Mike Asseltine

4A

McNally, Edmonton

   

2nd

Jake Hegenheim

4A

Bowness, Calgary

   

3rd

Brian Hunter

4A

Lester B. Pearson, Calgary

   

4th

Steve Salenkin

4A

John G. Diefenbaker, Calgary

   

5th

Darren Gee

4A

John G. Diefenbaker, Calgary

   

6th

Daniel Carmichael

3A

Wetaskiwin

Boys 56 kg

8

1st

Jason Wass

4A

Jasper Place

   

2nd

Taylor Stenier

3A

Highwood High, High River

   

3rd

Sean Urquhart

1A/2A

Rundle College, Calgary

   

4th

Eric Norrie

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

   

5th

Josue Hernandez

4A

Crescent Heights, Calgary

   

6th

Logan Ring

4A

John G. Diefenbaker, Calgary

Boys 59 kg

10

1st

Chris House

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

   

2nd

Addel KaderDib

4A

Western Canada

   

3rd

Eric Sharks

4A

Lethbridge Collegiate Institute

   

4th

No placing

   
   

5th

Emmett Kelsey

3A

R.F. Staples, Westlock

   

6th

Dwayne Supernault

4A

Grande Prairie

Boys 62 kg

14

1st

Nick Raimomdo

4A

Salisbury, Sherwood Park

   

2nd

Brian Forrest

1A/2A

Rundle College

   

3rd

Ivan Hubick

4A

Eastglen, Edmonton

   

4th

Jacob Nash

1A/2A

Vimy Ridge, Edmonton

   

5th

Max Koether

3A

Olds Jr/Sr High

 

   

6th

Brett Wells

4A

Jasper Place, Edmonton

Boys 65 kg

14

1st

Michael Crooks

4A

St. Francis Xavier, Edmonton

   

2nd

Coleman Brinker

3A

Parkland Composite, Edson

   

3rd

Logan Burns

4A

W.P. Wagner, Edmonton

   

4th

Jesse Sale

3A

Parkland Composite, Edson

   

5th

Kevin Grieb

3A

Bow Valley, Cochrane

   

6th

 

Kipling Hetchler

4A

W.P. Wagner, Edmonton

Boys 68 kg

11

1st

Luke Huget

4A

W.P. Wagner, Edmonton

   

2nd

Landon Looy

3A

Wetaskiwin

   

3rd

Blake Barnert

4A

Foothills, Okotoks

   

4th

Paul Basra

4A

Lester B. Pearson, Calgary

   

5th

Vince Ellis

4A

James Fowler, Calgary

   

6th

Ty Simmons

3A

R.F. Staples, Westlock

Boys 72 kg

14

1st

Matt Robertson

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

   

2nd

David Forrest

1A/2A

Rundle  College, Calgary

   

3rd

Dallin Kay

4A

Lethbridge Collegiate Institute

   

4th

Jeff Bawdry

4A

Grande Prairie

   

5th

Samson Emmanuel

4A

John G. Diefenbaker, Calgary

   

6th

Bevan Taylor

4A

Strathcona, Edmonton

Boys 76 kg

15

1st

Matt Bagshaw

4A

Crescent Heights, Calgary

   

2nd

Lance Huget

4A

W.P. Wagner, Edmonton

   

3rd

Craig Morris

1A/2A

High Level Public

   

4th

Gavin McCarty

3A

Jack James, Calgary

   

5th

Dustin Ray

4A

McNally, Edmonton

   

6th

Will Quintal

4A

Grande Prairie

Boys 82 kg

11

1st

Brian MacDonald

3A

Sexsmith Secondary

   

2nd

Jordan Ferguson

4A

John G. Diefenbaker, Calgary

   

3rd

Dan Llewellyn

4A

John G. Diefenbaker, Calgary

   

4th

Brandon Morgan

4A

Forest Lawn, Calgary

   

5th

Devin Huggard

1A/2A

Hillside, Valleyview

   

6th

Eric Jensen

4A

Lethbridge Collegiate Institute

Boys 90 kg

12

1st

Noah Olsen

4A

McNally, Edmonton

   

2nd

Lane Semchuk

4A

Bowness, Calgary

   

3rd

Jesse Burghardt

3A

Wetaskiwin

   

4th

Jordan Boa

4A

William Aberhart, Calgary

 

   

5th

Dallas Fisher

1A/2A

St. Michael's, Pincher Creek

   

6th

Ashton Geary

4A

John G. Diefenbaker, Calgary

Boys 98 kg

9

1st

Tyrell Peterson

4A

Winston Churchill, Lethbridge

   

2nd

Sam Carstairs

1A/2A

High Level Public

   

3rd

Chris Huggins

4A

Bowness, Calgary

 

   

4th

Theoron Wood

1A/2A

Third Academy, Calgary

   

5th

Lake Huston

1A/2A

Hilltop High, Whitecourt

   

6th

Martinus McEachern

1A/2A

Rundle College, Calgary

Boys 108 kg

7

1st

Rafique Russell

3A

Jack James, Calgary

   

2nd

Sean Nixon

4A

William Aberhart, Calgary

   

3rd

Justin Henderson

4A

John G. Diefenbaker, Calgary

   

4th

Matt May

4A

Hunting Hills, Red Deer

   

5th

Aaron Renyk

3A

Jack James, Calgary

   

6th

Curtis Garnett

3A

Olds Jr/Sr High

Boys 120 kg

6

1st

Daniel Nwaroudu

4A

John G. Diefenbaker, Calgary

   

2nd

Joey Robichaud

3A

Jack James, Calgary

   

3rd

Brendon Bennett

4A

Foothills, Okotoks

   

4th

Dominic Hill

3A

Highwood High, High River

   

5th

Brent Scherschel

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

   

6th

Carlo Corrado

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

Boys 120+ kg

7

1st

Philip Gizowski

3A

Jack James, Calgary

   

2nd

Joe Campbell

4A

John G. Diefenbaker, Calgary

   

3rd

Josh Rideout

4A

Queen Elizabeth, Edmonton

   

4th

Daniel Lemay

4A

Jasper Place, Edmonton

   

5th

Nathan Klein

3A

Jack James, Calgary

   

6th

Jarvis Katz

4A

Queen Elizabeth, Edmonton

Girls

44 kg

4

1st

Bailey Longmore

1A/2A

Hillside, Valleyview

   

2nd

Kacy Nishimura

1A/2A

Rundle College, Calgary

   

3rd

Ashley Wong

4A

Bowness, Calgary

   

4th

Priya Shah

4A

William Aberhart, Calgary

Girls

47 kg

9

1st

Vanessa Wright

4A

Father Lacombe, Calgary

   

2nd

Kerstyn Kanwall

4A

Western Canada, Calgary

   

3rd

Jessica Tang

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

   

4th

Jade Sand

4A

Bowness, Calgary

 

 

5th

Jessica Harper

1A/2A

Rocky Lane, Fort Vermilion

   

6th

Ari Hansen

3A

Chestermere

Girls

50 kg

6

1st

Ella Burk

4A

William Aberhart, Calgary

   

2nd

Lindsay Gould

4A

Western Canada, Calgary

   

3rd

Jocelyn Noyes

4A

William Aberhart, Calgary

   

4th

Ashley Gazley

4A

McNally, Edmonton

   

5th

Lisa Sievsahai

4A

W.P. Wagner, Edmonton

   

6th

Chelsey Watts

4A

W.P. Wagner, Edmonton

Girls

53 kg

11

1st

Emily Chambers

3A

Wetaskiwin

   

2nd

Natalie Brady

4A

Harry Ainlay, Edmonton

   

3rd

Alex Mckay

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

   

4th

Audrey Burley

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

   

5th

Melissa Toso

4A

Foothills, Okotoks

   

6th

Kyla Ronneberg

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

Girls

57 kg

12

1st

Shelby Hoekstra

4A

Paul Kane, St. Albert

   

2nd

Teanna Chase

4A

Salisbury, Sherwood Park

   

3rd

Celeste Nakai

4A

William Aberhart, Calgary

   

4th

Rachel Rottger

3A

Highwood High, High River

   

5th

Sabrina Tatlock

4A

John G. Diefenbaker, Calgary

   

6th

Jasper Gareline

4A

William Aberhart, Calgary

Girls

61 kg

14

1st

Danielle Lappage

3A

Olds Jr/Sr High

   

2nd

Marielle Terhart

4A

McNally, Edmonton

   

3rd

Jessy Sieda

4A

William Aberhart, Calgary

   

4th

Hayley Smith

3A

Olds Jr/Sr High

   

5th

Sara Tso

4A

McNally, Edmonton

   

6th

Jenny Chan

4A

William Aberhart

Girls

65 kg

11

1st

Melissa Reynolds

3A

Wetaskiwin

   

2nd

Lauren Hansen

4A

John G. Diefenbaker, Calgary

   

3rd

Kara Noel

4A

Lord Beaverbrook, Calgary

   

4th

Lasia Kretzel

4A

Western Canada

   

5th

Kelsey Marusak

4A

Salisbury, Sherwood Park

   

6th

Elizabeth Lai

1A/2A

Rundle College, Calgary

Girls

70 kg

10

1st

Theresa Urbanczyk

1A/2A

J.H. Picard, Edmonton

   

2nd

Kathryn Martin

4A

Grande Prairie

   

3rd

Rebecca Gunn

4A

William Aberhart, Calgary

   

4th

Rachel Bauer

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

   

5th

Desirae Ahnassay

1A/2A

High Level Public

   

6th

Coral Taylor

4A

M.E. Lazerte, Edmonton

Girls

75 kg

9

1st

Lisa Weymouth

1A/2A

Millwoods Christian

   

2nd

Kate Ellsworth Clarke

4A

Bowness, Calgary

   

3rd

Melissa Quan

4A

William Aberhart, Calgary

   

4th

Lindsey Walker

4A

Salibury, Sherwood Park

   

5th

Jacqueline Judge

4A

John G. Diefenbaker, Calgary

   

6th

Janelle Batt

1A/2A

Rocky Lane, Fort Vermilion

Girls

80 kg

3

1st

Allison Barlow

4A

John G. Diefenbaker, Calgary

   

2nd

Kathryn Stewart

4A

John G. Diefenbaker, Calgary

   

3rd

Katrina Martinoski

1A/2A

Millwoods Christian, Edmonton

Girls 80+ kg

9

1st

Bailey Carson

4A

John G. Diefenbaker, Calgary

   

2nd

Alex Williams

4A

William Aberhart, Calgary

   

3rd

Rebecca Hanmon

1A/2A

Hillside, Valleyview

   

4th

Sammy Crandell

4A

Bowness, Calgary

   

5th

Katie Walker

4A

W.P. Wagner, Edmonton

   

6th

Kyra Ball

4A

Lord Beaverbrook, Calgary