Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Provincial Wrestling Results 2007 / 08

Trophy Winners

ACTIVITY

TROPHY

2007-2008 WINNER

Boys 1A/2A Team

Barry Litun

Rundle College, Calgary

 

Boys 3A Team

Renso Castellarin

Parkland Composite, Edson

 

Boys 4A Team

Bill Armstrong

John G. Diefenbaker, Calgary

 

Girls 1A/2A Team

 

Tie: J.H. Picard, Edmonton

Hillside, Valleyview

Girls 3A Team

 

Olds

 

Girls 4A Team

 

William Aberhart, Calgary

 

 

Individual Winners

EVENT

ENTRIES

PLACE

PARTICIPANT 

CATEGORY

SCHOOL

Boys 44 kg

3

1st

Dillon Steele

 

4A

 

Crescent Heights, Calgary

 

   

2nd

Kunj Upadahyaya

 

4A

 

John G. Diefenbaker, Calgary

 

   

3rd

Danny Kearl

 

4A

 

Bowness, Calgary

 

Boys 47 kg

4

1st

Janes Luu

 

4A

 

Jasper Place, Edmonton

 

   

2nd

Quinn Graham

 

4A

 

Crescent Heights, Calgary

   

3rd

John Roberts

 

1A/2A

 

Webber Academy, Calgary

 

   

4th

Josh Wityshyn

 

4A

 

Memorial, Stony Plain

 

Boys 50 kg

6

1st

Vaughn Gandy

 

4A

 

John G. Diefenbaker, Calgary

 

   

2nd

Spencer Burk

 

4A

 

William Aberhart, Calgary

 

   

3rd

Kevin Schellenberg

 

4A

 

Sir Winston Churchill, Calgary

 

   

4th

Evan Jenkins

 

3A

 

Olds

 

   

5th

Chris Tang

 

4A

 

Sir Winston Churchill, Calgary

 

   

6th

Stephen Shkurtoff

 

4A

 

Lord Beaverbrook, Calgary

 

Boys 53 kg

5

1st

Alex Koks

 

4A

 

Ernest Manning, Calgary

 

   

2nd

Andrei Mogosanu

 

4A

 

Sir Winston Churchill, Calgary

 

   

3rd

Steven Salekin

 

4A

 

John G. Diefenbaker, Calgary

 

   

4th

Jason Salekin

 

4A

John G. Diefenbaker

 

   

5th

Luc Nguyen

 

4A

Western Canada, Calgary

 

Boys 56 kg

12

1st

Brian Hutton

 

4A

 

Lester B. Pearson, Calgary

 

   

2nd

Jason Wass

 

4A

 

Jasper Place, Edmonton

 

   

3rd

Josue Hernandez

 

4A

 

John G. Diefenbaker, Calgary

 

   

4th

Dan Carmichael

 

3A

 

Wetaskiwin

 

   

5th

Kevin Dalgetty

 

4A

 

John G. Diefenbaker, Calgary

 

   

6th

Cayne Standish

 

3A

 

Hilltop High, Whitecourt

 

Boys 59 kg

9

1st

Jake Hergenheim

 

4A

 

Bowness, Calgary

 

   

2nd

Matt Rauckman

 

4A

 

Central Memorial, Calgary

 

   

3rd

Lane Fairburn

 

4A

 

Crescent Heights, Calgary

 

   

4th

Soga Idowu

 

4A

 

William Aberhart, Calgary

 

   

5th

Zack Sperling

 

1A/2A

 

Hillside, Valleyview

 

   

6th

Steve Ohene

 

4A

 

Lethbridge Collegiate Institute

 

Boys 62 kg

12

1st

Jesse Sale

 

3A

 

Parkland Composite, Edson

 

   

2nd

Shane Hauser

 

4A

 

Lord Beaverbrook, Calgary

 

   

3rd

Matt Bustard

 

4A

 

Bowness, Calgary

 

   

4th

Andrew Lewis

 

3A

 

Highwood High, High River

 

   

5th

Matt Ferguson

 

4A

 

Bowness, Calgary

 

   

6th

Rusty Durocher

 

3A

 

Olds

 

Boys 65 kg

15

1st

Michael Crooks

 

4A

 

St. Francis Xavier, Edmonton

 

 

   

2nd

Max Koether

 

3A

 

Canmore Collegiate

 

   

3rd

Matt Izyk

 

3A

 

Highwood High, High River

 

   

4th

Ben Meszaros

 

3A

 

Highwood High, High River

 

   

5th

Kevin Greib

 

3A

 

Bow Valley, Cochrane

 

   

6th

 

Chris Scott

 

4A

 

Centennial, Calgary

 

Boys 68 kg

14

1st

Coleman Brinker

 

3A

 

Parkland Composite, Edson

 

   

2nd

Paul Basra

 

4A

 

Lester B. Pearson, Calgary

 

   

3rd

Nick Raimondo

 

4A

 

Salisbury, Sherwood Park

 

   

4th

Landon Looy

 

3A

 

Wetaskiwin

 

   

5th

Brian Forrest

 

1A/2A

 

Rundle College, Calgary

 

   

6th

Derek Heitrich

 

4A

 

Grande Prairie Composite

 

Boys 72 kg

13

1st

Matt Bagshaw

 

4A

 

John G. Diefenbaker, Calgary

 

   

2nd

Adam Gordon

 

1A/2A

 

Rundle College, Calgary

 

   

3rd

Blake Barnert

 

4A

 

Foothills Composite, Okotoks

 

   

4th

Clayton Brinker

 

3A

 

Parkland Composite, Edson

 

   

5th

Kevin Kjenner

 

4A

 

McNally, Edmonton

 

   

6th

Devyn Vick

 

4A

 

Harry Ainlay, Edmonton

 

Boys 76 kg

12

1st

Spencer Watkins

 

3A

 

Holy Trinity Academy, Okotoks

 

   

2nd

Hugh Tunney

 

4A

 

Ross Sheppard, Edmonton

 

   

3rd

Craig Morris

 

1A/2A

 

High Level Public

 

   

4th

Samson Emmanuel

 

4A

 

John G. Diefenbaker, Calgary

 

   

5th

Bevan Taylor

 

4A

 

Strathcona, Edmonton

 

   

6th

Jesse Kirchner

 

3A

 

Ponoka Composite

 

Boys 82 kg

13

1st

Ryan Gillet

 

4A

 

Bishop Carroll, Calgary

 

   

2nd

Colin Paziuk

 

3A

 

Highwood High, High River

 

   

3rd

Gavin McCarthy

 

3A

 

Jack James, Calgary

 

   

4th

Josh Woelfe

 

4A

 

John G. Diefenbaker, Calgary

 

   

5th

Scott Schlief

 

4A

 

Hunting Hills, Red Deer

 

   

6th

Derek Moore

 

1A/2A

 

Rundle College, Calgary

 

Boys 90 kg

9

1st

Jordan Ferguson

 

4A

 

John G. Diefenbaker, Calgary

 

   

2nd

Zach Skibin

 

4A

 

Jasper Place, Edmonton

 

   

3rd

George Wan

 

4A

 

Sir Winston Churchill, Calgary

 

   

4th

Lorne Davidson

 

4A

 

Lloydminster

 

   

5th

Dustin Clark

 

4A

 

Memorial, Stony Plain

 

Boys 98 kg

11

1st

Tyrell Peterson

 

3A

 

Winston Churchill, Lethbridge

 

   

2nd

Darby Soop

 

3A

 

Wetaskiwin

 

   

3rd

Carlo Corrado

 

4A

 

Sir Winston Churchill, Calgary

 

   

4th

Quinton Brust

 

4A

 

John G. Diefenbaker, Calgary

 

   

5th

Brandon Batty

 

4A

 

Bishop O'Byrne, Calgary

 

   

6th

Joe Lawrence

 

4A

 

Memorial, Stony Plain

 

Boys 108 kg

6

1st

Kyle Daechsel

 

4A

 

Memorial, Stony Plain

 

   

2nd

Daniel Nwaerondu

 

4A

 

John G. Diefenbaker, Calgary

 

   

3rd

Karl Bauer

 

3A

 

Bow Valley, Cochrane

 

   

4th

Justin Henderson

 

4A

 

John G. Diefenbaker, Calgary

 

   

5th

Daniel Ivey

 

4A

 

William Aberhart, Calgary

 

   

6th

Kelly Burns

 

4A

 

Queen Elizabeth, Edmonton

 

Boys 120 kg

5

1st

Tanner Tolman

 

4A

 

Lethbridge Collegiate Institute

 

   

2nd

Max Jackson

 

4A

 

James Fowler, Calgary

 

   

3rd

Dominic Hill

 

3A

 

Highwood High, High River

 

   

4th

Ryan Clark

 

4A

 

Western Canada, Calgary

 

   

5th

Graeme Copland

 

4A

 

Foothills Composite, Okotoks

 

Boys 120+ kg

4

1st

Brad Robichaud

 

4A

 

Memorial, Stony Plain

 

   

2nd

Curtis Seiben

 

4A

 

Centennial, Calgary

 

   

3rd

Kyle Lacoste

 

4A

 

Queen Elizabeth, Edmonton

 

   

4th

Halen Kooper

 

4A

 

Ernest Manning, Calgary

 

Girls

44 kg

5

1st

Kacy Nishimura

 

1A/2A

 

Rundle College, Calgary

 

   

2nd

Ashley Wong

 

4A

 

Bowness, Calgary

 

   

3rd

Patricia Groves

 

4A

 

William Aberhart, Calgary

 

   

4th

Alana Brunka

 

4A

 

Bowness, Calgary

 

Girls

47 kg

6

1st

Kirsten Kanwal

 

4A

 

Western Canada, Calgary

 

   

2nd

Shelby Hammond

 

4A

 

John G. Diefenbaker, Calgary

 

   

3rd

Jessica Tang

 

4A

 

Sir Winston Churchill, Calgary

 

   

4th

Amy Martin

 

4A

 

Memorial, Stony Plain

 

 

 

5th

Nicky Bell

 

4A

 

J. Percy Page, Edmonton

 

Girls

50 kg

8

1st

Celeste Nakai

 

4A

 

William Aberhart, Calgary

 

   

2nd

Vanessa Wright

 

4A

 

Father Lacombe, Calgary

 

   

3rd

Nicole Aube

 

4A

 

Bowness, Calgary

 

   

4th

Jade Sand

 

4A

Bowness, Calgary

 

   

5th

Kim Padfield

 

4A

 

John G. Diefenbaker, Calgary

 

   

6th

Twyla Gibson

 

4A

 

McNally, Edmonton

 

Girls

53 kg

11

1st

Tommi Seida

 

4A

 

William Aberhart, Calgary

 

   

2nd

Alex McKay

 

4A

 

Sir Winston Churchill, Calgary

 

   

3rd

Kyla Ronneberg

 

4A

 

Sir Winston Churchill, Calgary

 

   

4th

Ari Hansen

 

3A

 

Chestermere

 

   

5th

Haley Thomas

 

3A

 

Hilltop, Whitecourt

 

   

6th

Becky Taylor

 

4A

 

Centennial, Calgary

 

Girls

57 kg

6

1st

Teanna Chase

 

4A

 

Salisbury, Sherwood Park

 

   

2nd

Carly Raslak

 

4A

 

Lethbridge Collegiate Institute

 

   

3rd

Jennifer Kennett

 

4A

 

Paul Kane, St. Albert

 

   

4th

Ella Burk

 

4A

 

William Aberhart, Calgary

 

   

5th

Natalie Brady

 

4A

 

Harry Ainaly, Edmonton

 

   

6th

Sabrina Tatlock

 

4A

 

John G. Diefenbaker, Calgary

 

Girls

61 kg

13

1st

Hayley Smith

 

3A

 

Olds

 

   

2nd

Leanne Moores

 

4A

 

McNally, Edmonton

 

 

   

3rd

Taylor Robertson

 

4A

 

Sir Winston Churchill, Calgary

 

   

4th

Caroline Lavasseur

 

4A

William Aberhart, Calgary

 

   

5th

Sandra Greven

 

3A

 

Willow Creek, Claresholm

 

   

6th

Amanda Franklin

 

3A

 

Wetaskiwin

 

Girls

65 kg

9

1st

Danielle Lappage

 

3A

 

Olds

 

   

2nd

Kyla McDowell

 

4A

 

Sir Winston Churchill, Calgary

 

   

3rd

Megan McDonald

 

3A

 

Willow Creek, Claresholm

 

   

4th

Ashley Lang

 

4A

 

Harry Ainlay, Edmonton

 

   

5th

Samantha Trennery

 

4A

 

Lethbridge Collegiate Institute

 

   

6th

Jenna Hansen

 

4A

 

John G. Diefenbaker, Calgary

 

Girls

70 kg

14

1st

Theresa Urbanczyk

 

1A/2A

 

J.H. Picard, Edmonton

 

   

2nd

Sabrina Kelly

 

4A

 

Paul Kane, St. Albert

 

   

3rd

Caitlyn Bodewicz

 

4A

 

Bowness, Calgary

 

   

4th

Jocelyn Baker

 

3A

 

West Central, Rocky Mtn. House

 

   

5th

Bethany Buxcey

 

4A

 

Hunting Hills, Red Deer

 

   

6th

Joy Mgbugwa

 

4A

 

Sir Winston Churchill, Calgary

 

Girls

75 kg

7

1st

Rebecca Gunn

 

4A

 

William Aberhart, Calgary

 

   

2nd

Holly Ellsworth-Clark

 

4A

 

Bowness, Calgary

 

   

3rd

Maggie Rashleigh

 

4A

 

Lethbridge Collegiate Institute

 

   

4th

Kim Young

 

4A

 

Memorial, Stony Plain

 

   

5th

Miranda Flamant

 

4A

 

John G. Diefenbaker, Calgary

 

   

6th

Steph Anderson

 

4A

 

Sir Winston Churchill, Calgary

 

Girls

80 kg

7

1st

Katie Ann Kirchner

 

3A

 

Ponoka Composite

 

   

2nd

Molly Bouchard

 

3A

 

Peace Wapiti Academy, Grande Prairie

 

   

3rd

Jen Wickwire

 

3A

 

Olds

 

   

4th

 

Tasha Harman

 

4A

 

John G. Diefenbaker, Calgary

 

   

5th

 

Spirit Trump

 

4A

 

Grande Prairie Composite

 

   

6th

 

Lesley McKinnon

 

4A

 

Williama Aberhart, Calgary

 

Girls 80+ kg

8

1st

Rebecca Hammond

 

2A

 

Hillside, Valleyview

 

   

2nd

Sammy Crandall

 

4A

 

Bowness, Calgary

 

   

3rd

Breanne Pare

 

4A

 

Paul Kane, St. Albert

 

   

4th

Anna Koroi

 

1A/2A

 

Rocky Lane, Ft. Vermilion

 

   

5th

Kat Stuart

 

4A

 

John G. Diefenbaker, Calgary

 

   

6th

Courtney Holmes

 

4A

 

Queen Elizabeth, Edmonton