Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Provincial Wrestling Results 2009 / 10

Trophy Winners

ACTIVITY

TROPHY

2009-2010 WINNER

Boys 1A/2A Team

Barry Litun Rundle College, Calgary

Boys 3A Team

Renso Castellarin Parkland Composite, Edson

Boys 4A Team

Bill Armstrong Bowness, Calgary

Girls 1A/2A Team

Rundle College, Calgary

Girls 3A Team

Highwood High, High River

Girls 4A Team

Tom Inkster Sir Winston Churchill, Calgary

 

Individual Winners

EVENT

ENTRIES

PLACE

PARTICIPANT 

CATEGORY

SCHOOL

Boys

44 kg 2 1st Ryan Burns 4A Centennial, Calgary
2nd Danny Kearl 4A Bowness, Calgary
47 kg 1 1st Jordon Wallace 3A Holy Trinity Academy, Okotoks
50 kg 7 1st Nikita Tokmakov 4A Sir Winston Churchill, Calgary
2nd Connor S. Smith 4A Bowness, Calgary
3rd Mychal Merrick 4A Lester B Pearson, Calgary
4th Jevin Wutzke 4A James Fowler, Calgary
5th Andy Hakes 3A Highwood High, High River
6th Sylis McIntyre 3A Jack James, Calgary
53 kg 5 1st Girma Haliu 4A Western Canada, Calgary
2nd Braden Lawrence 1A Rundle Academy, Calgary
3rd Justin So 2A Rundle College, Calgary
4th Brody Trottier 4A Bowness, Calgary
5th Joey McCurdy 4A Forest Lawn, Calgary
56 kg 12 1st Marcus Peterson 3A Brooks Composite
2nd Nick Griffiths 4A Bowness, Calgary
3rd Quinn Graham 4A Crescent Heights, Calgary
4th Austin Loeppky 2A St. Timothy, Cochrane
5th Kalon Baumann 4A Lethbridge Collegiate Institute
6th Emmanuel Santos 4A Archbishop O'Leary, Edmonton
59 kg 14 1st Spenser Burk 4A William Aberhart, Calgary
2nd Jared Collins 4A Salisbury Composite, Sherwood Park
3rd Josh Sather 4A Bowness, Calgary
4th Jory Wutzke 4A James Fowler, Calgary
5th Woong Sup Jung 3A W.R. Myers, Taber
6th Jay Welsh 3A Wetaskiwin Composite
62 kg 10 1st Matt Rauckman 4A Central Memorial, Calgary
2nd Brendon Eliasen 4A Lethbridge Collegiate Institute
3rd Luke Piet 4A Central Memorial, Calgary
4th Sudeepta Auruka 4A Lester B Pearson, Calgary
5th Eric Seifert 4A Foothills Composite, Okotoks
6th Sammy Mustapha 4A Western Canada, Calgary
65 kg 14 1st Addison Shelton 3A Parkland Composite, Edson
2nd Stephen Ohene 4A Lethbridge Collegiate Institute
3rd Dallas Toso 4A Foothills Composite, Okotoks
4th Connor Hodgins 4A Sir Winston Churchill, Calgary
5th Moe Farhat 4A Lester B Pearson, Calgary
6th Kirk Siemens 4A Grande Prairie Composite
68 kg 1st Danny Hernandez 4A John G Diefenbaker, Calgary
2nd Dima Fradkin 4A Henry Wise Wood, Calgary
3rd Curtis Luu 4A Jasper Place, Edmonton
4th Usman Mir 4A Lester B Pearson, Calgary
5th Calvin Koether 3A Canmore Collegiate
6th Lane Fairburn 4A Crescent Heights, Calgary
72 kg 13 1st Reid Watkins 3A Holy Trinity Academy, Okotoks
2nd Omari Kevkhishvli 4A Henry Wise Wood, Calgary
3rd Cyler Clausen 2A Holy Redeemer, Edson
4th Tyler Buchan 4A Sir Winston Churchill, Calgary
5th Michael Qiu 4A Bowness, Calgary
6th Daniel Rodriguez 4A James Fowler, Calgary
76 kg 12 1st Matt Izyk 3A Highwood High, High River
2nd Cole Campbell 4A Jasper Place, Edmonton
3rd Adam Powell 4A Lester B Pearson, Calgary
4th Jack McCaskell 4A Centennial, Calgary
5th Mohammed Muheuddine 4A Sir Winston Churchill, Calgary
6th Dominic Mayhew 4A Bowness, Calgary
82 kg 14 1st Clayton Brinker 3A Parkland Composite, Edson
2nd Ammol Nagra 4A J Percy Page, Edmonton
3rd Sean Robertson 4A Bowness, Calgary
4th Justin Roberts 3A W R Myers, Taber
5th Rollend Scherger 2A Rundle College, Calgary
6th Skyler Johnston 3A W R Myers, Taber
90 kg 12 1st Ben Pantony 4A Western Canada, Calgary
2nd Anthony Anderson 4A Medicine Hat High
3rd Spencer Solonas 4A Hunting Hills, Red Deer
4th Gideon Seeseequon 4A Western Canada, Calgary
5th Sean Allen 4A Bellerose Composite, St. Albert
6th Lewis Biamonte 4A Bellerose Composite, St. Albert
98 kg 11 1st Jamie Hoffman 4A Bowness, Calgary
2nd Nick Proctor 4A Crescent Heights, Calgary
3rd Keaton Yee 4A Centennial, Calgary
4th Steven Olfert 4A Forest Lawn, Calgary
5th Justin Zuffa 2A Notre Dame Collegiate, High River
    6th Richard Kim 3A Parkland Composite, Edson
108 kg 13 1st Smealinho Rama 4A Bishop O'Byrne, Calgary
2nd Karl Bauer 3A Bow Valley, Cochrane
3rd John Meenagh 4A St Mary, Calgary
4th Jordan Dugal 4A Bowness, Calgary
5th Duncan Warltier 2A Rundle College, Calgary
6th Steve Sheppard 4A Bishop McNally, Calgary
120 kg 6 1st Connor Emigh 4A Lethbridge Collegiate Institute
2nd Dan Ivey 4A William Aberhart, Calgary
3rd Shelby Wiltshire 4A Jasper Place, Edmonton
4th Ollie Meloche 4A Bowness, Calgary
5th Brandon Kim 3A Parkland Composite, Edson
6th Philip Budden 3A Fort McMurray Composite
120+ kg 2 1st Curtis Soto 3A Jack James, Calgary
2nd Sandeep Sidhu 3A Jack James, Calgary
           
Girls
44kg 5 1st Rachel Ward 4A Sir Winston Churchill, Calgary
2nd Pamela Anderson 4A Grande Prairie Composite
3rd Sigora Wolff 4A Western Canada, Calgary
4th Tonia Zenner 3A St Joseph (Grande Prairie)
5th Karissa Robertson 4A Memorial Composite, Stony Plain
47 kg 6 1st Cara Nania 4A Western Canada, Calgary
2nd Mirandalee Redpath 4A Centennial, Calgary
3rd Connie Taing 4A Forest Lawn, Calgary
4th Patricia Groves 4A William Aberhart, Calgary
5th Elsa Wong 4A John G. Diefenbaker
6th Nicole Bell 4A J. Percy Page, Edmonton
50 kg 8 1st Carly Smith 4A Crescent Heights, Calgary
2nd Michelle Ballantyne 4A James Fowler, Calgary
3rd Emma Bibault 3A Highwood High, High River
4th Payton Gosselin 4A Western Canada, Calgary
5th Carlie Yeung 4A Western Canada, Calgary
6th Carolyn Ly 4A Forest Lawn, Calgary
53 kg 9 1st Shani Frugtniet 4A Lester B. Pearson, Calgary
2nd Tia Ostberg 4A William Aberhart, Calgary
3rd Erin Tang 4A Sir Winston Churchill, Calgary
4th Danielle Gowlanowski 4A John G. Diefenbaker, Calgary
5th Joanne Smith 4A Harry Ainlay, Edmonton
6th Annica Phu 4A Sir Winston Churchill, Calgary
57 kg 13 1st Colleen Thomas 3A Hilltop High, Whitecourt
2nd Mikayla Hill  4A Sir Winston Churchill, Calgary
3rd Drew Kuhn 4A Bishop Grandin, Calgary
4th Melissa Clarke 4A Lethbridge Collegiate Institute
5th Carmen Britton 2A Rundle College, Calgary
6th Jessica Zaboroski 4A Archbishop O'Leary, Edmonton
61 kg 13 1st Tommi Seida 4A Sir Winston Churchill, Calgary
2nd Brianne Egloff 4A M.E. Lazerte, Edmonton
3rd Alice Main 1A St Michael, Pincher Creek
4th Shannan Dinsdale 4A Lester B. Pearson, Calgary
5th Jaime Bergenstrom 4A Spruce Grove Composite
6th Emma Tetley 4A Memorial Composite, Stony Plain
65 kg 11 1st Taylor Robertson 4A Sir Winston Churchill, Calgary
2nd Rayla Yanchuk 4A W.P. Wagner, Edmonton
3rd Kennedy Clifton 4A Catholic Central, Lethbridge
4th Marissa Argue 3A Highwood High, High River
5th Brynne Agar 4A Jasper Place, Edmonton
6th Gillian Boag 4A Sir Winston Churchill, Calgary
70 kg 12 1st Sabrina Kelly 4A Paul Kane, St Albert
2nd Michila Scherger 2A Rundle College, Calgary
3rd Molly Bouchard 3A Peace Wapiti Academy, Grande Prairie
4th Lisa He 4A Sir Winston Churchill, Calgary
5th Emma Lowry 1A St Michael, Pincher Creek
6th Megan Fajnor 3A W.R. Myers, Taber
 
75 kg 2 1st Amanda Hansford 4A John G. Diefenbaker, Calgary
    2nd Michelle Selin 3A Highwood High, High River
           
80 kg 6 1st Holly Ellsworth-Clark 4A Bowness, Calgary
2nd Devan Deans 3A Highwood High, High River
3rd Emily Byvank 3A Parkland Composite, Edson
4th Shea Mildenberger 3A Peace Wapiti Academy, Grande Prairie
5th Laura Tucker 4A John G. Diefenbaker, Calgary
6th Ashleigh Senior 4A Bowness, Calgary
80+ kg 8 1st Breanne Pare 4A Paul Kane, St Albert
2nd Alex Sim 4A Lord Beaverbrook, Calgary
3rd Samantha Jungworth 4A Memorial Composite, Stony Plain
4th Mary-Lou Robertson 4A John G. Diefenbaker, Calgary
5th Tatum Mitra 4A Sir Winston Churchill, Calgary
    6th Alessandra Gavora 4A Lester B. Pearson, Calgary