Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Provincial Wrestling Results 2010 / 11

Trophy Winners

ACTIVITY

TROPHY

2010-2011 WINNER

Boys 1A/2A Team

Barry Litun High Level Public

Boys 3A Team

Renso Castellarin Wetaskiwin Composite

Boys 4A Team

Bill Armstrong Bowness, Calgary

Girls 1A/2A Team

Rundle College, Calgary

Girls 3A Team

Hilltop High, Whitecourt

Girls 4A Team

Tom Inkster Sir Winston Churchill, Calgary

 

Individual Winners

EVENT

PLACE

PARTICIPANT 

CATEGORY

SCHOOL

Boys

44 kg no entries
47 kg 1 Brandon Bustard 3A Parkland Composite
2 Tim Schwaffenberg 4A Strathcona, Edmonton
  3 Ryan Burns 4A Centennial, Calgary
50 kg 1 Colton McDonnell 3A Wetaskiwin Composite
2 Sylis McIntyre 3A Jack James, Calgary
3 Andrew Heng 4A Forest Lawn, Calgary
4 Eric Robertson 4A Lester B. Pearson, Calgary
5 Aaron Daley 4A James Fowler, Calgary
6 Navroop Sidhu 4A Lester B. Pearson, Calgary
53 kg 1 Johnny Vo 4A McNally, Edmonton
2 Connor Smith 4A Bowness, Calgary
3 Brett Wight 4A Bishop Grandin, Calgary
4 Allen Wee 4A Sir Winston Churchill, Calgary
5 Shervin Sabet 4A Sir Winston Churchill, Calgary
6 Billy Jensen 4A Memorial Composite, Stony Plain
56 kg 1 Girma Hailu 4A Western Canada, Calgary
2 Ernesto Leon 4A Jasper Place, Edmonton
3 Andrew Barry 4A Grande Prairie Composite
4 Peter MacKenzie 4A William Aberhart, Calgary
5 Jevin Wutzke 4A James Fowler, Calgary
6 Jon Heninger 4A Medicine Hat High
59 kg 1 Randal Paquette 4A Crescent Heights, Calgary
2 Addis Regassa 4A Lester B. Pearson, Calgary
3 Robby Smeyers 4A Forest Lawn, Calgary
4 Jared Collins 4A Salisbury Composite, Sherwood Park
5 Evan Wagenaar 4A Centennial, Calgary
6 Derek Moore 3A Wetaskiwin Composite
62 kg 1 Nick Griffiths 4A Bowness, Calgary
2 Jay Welsh 3A Wetaskiwin Composite
3 Austin Loeppky 2A St. Timothy's, Cochrane
4 Drew Nicholl 4A Bev Facey, Sherwood Park
5 Eric Gwilliam 4A Memorial Composite, Stony Plain
6 Andrew Kelland 4A Salisbury Composite, Sherwood Park
65 kg 1 Matthew Loeppky 2A St. Timothy's, Cochrane
2 Josh Sather 4A Bowness, Calgary
3 Zack Carter 4A Salisbury Composite, Sherwood Park
4 Connor Clark 3A Cochrane High
5 Brock DuBerger 1A Rundle Academy, Calgary
6 Tyler Kinghorn 3A Highwood, High River
68 kg 1 Curtis Luu 4A Jasper Place, Edmonton
2 Kyle Horvath 4A Bowness, Calgary
3 Connor Hodgins 4A Sir Winston Churchill, Calgary
4 Moe Farhat 4A Lester B. Pearson, Calgary
5 Don Shipton 4A Bishop O'Byrne, Calgary
6 Brad Bathgate 4A Grande Prairie Composite
72 kg 1 Darcy Wall 2A High Level Public
2 Tyler Buchan 4A Sir Winston Chruchill, Calgary
3 Kyle Dubreuil 4A Western Canada, Calgary
4 Nik Matycio 3A Hilltop, Whitecourt
5 Landyn Vick 4A Harry Ainlay, Edmonton
6 Michael Qiu 4A Bowness, Calgary
76 kg 1 Reid Watkins 3A Holy Trinity Academy, Okotoks
  2 Calvin Koether 3A Canmore Collegiate
  3 Dominic Mayhew 4A Bowness, Calgary
  4 Eugene Savaliev 4A Western Canada, Calgary
  5 Keisuke Honda-McNeil 4A Memorial Composite, Stony Plain
  6 Randy Euren 4A Forest Lawn, Calgary
82 kg 1 Anmol Nagra 4A J.Percy Page, Edmonton
  2 Jordan Christianson 2A High Level Public
  3 Trevor Poitras 4A Western Canada, Calgary
4 Dylan Jones 4A Jasper Place, Edmonton
5 Joren Jurkowski 3A Lethbridge Collegiate Institute
6 Eliot Mahood 4A Lindsay Thurber, Red Deer
90 kg 1 Anthony Anderson 4A Medicine Hat High
  2 Mohamed Muheiddine 4A Sir Winston Churchill, Calgary
  3 Stevben Olfert 4A Forest Lawn, Calgary
  4 Chanse Harry 4A Grande Prairie Composite
  5 Ben Pantony 4A Western Canada, Calgary
6 Jose Jaimes 4A Archbishop O'Leary, Edmonton
98 kg 1 Nick Proctor 4A Crescent Heights, Calgary
  2 Lewis Biamonte 4A Bellerose Composite, St. Albert
  3 Brandon Armstrong 3A W.R. Myers, Taber
4 Lucas Nowostead 4A Archbishop O'Leary, Edmonton
  5 John Jacobs 4A William Aberhart, Calgary
6 Braedyn Scott 4A Medicine Hat High
108 kg 1 Chris Lubinkhof 3A West Central, Rocky Mountain House
  2 Jason Orey 4A Bishop O'Byrne, Calgary
  3 Russel Chaulk 3A Roland Michener, Slave Lake
  4 Steve Sheppard 4A Bishop McNally, Calgary
  5 Javad Yusifbayov 4A Western Canada, Calgary
  6 Nathaniel Martin 3A Fort McMurray Composite
120 kg 1 Charles White 4A Lord Beaverbrook, Calgary
  2 John Meenagh 4A St. Mary's, Calgary
  3 Shelby Percheson 4A Jasper Place, Edmonton
  4 Ollie Meloche 4A Bowness, Calgary
  5 Brandon Kim 3A Parkland Composite, Edson
  6 Dylan Erfle 4A Medicine Hat High
120+ kg 1 Connor Emigh 3A Lethbridge Collegiate Institute
  2 Devyn Skinner 4A Forest Lawn, Calgary
3 Brandon Ward 2A High Level Public
  4 Brad Aldridge 4A Lord Beaverbrook, Calgary
  5 Dakota Park 3A Fort McMurray Composite

Girls

44kg 1 Sigora Wolff 4A Western Canada, Calgary
  2 Caitlyn Downey 4A William Aberhart
  3 Olivia Pytlik 4A Strathcona, Edmonton
47 kg 1 Rachel Ward 4A Sir Winston Churchill, Calgary
  2 Mikhaila Fitzsimmons 4A St. Mary's, Calgary
  3 Connie Taing 4A Forest Lawn, Calgary
  4 Connie Rediron 4A Western Canada, Calgary
  5 Elsa Wong 4A John G. Diefenbaker, Calgary
  6 Tonia Zenner 3A St. Joseph, Grande Prairie
50 kg 1 Carly Smith 4A Crescent Heights, Calgary
  2 Anna Hu 4A Bowness, Calgary
  3 Payton Gosselin 4A Western Canada, Calgary
  4 Rachel Cheung 4A Dr. E.P. Scarlett, Calgary
  5 Brittany Giacchetta 2A Rundle College, Calgary
  6 Jenna Erickson 4A Memorial Composite, Stony Plain
53 kg 1 Cara Nania 4A Western Canada, Calgary
  2 Danielle Golanowski 4A John G. Diefenbaker, Calgary
  3 Carlie Yeung 4A Western Canada, Calgary
  4 Tia Ostberg 4A William Aberhart, Calgary
  5 Kristin Monnery 4A William Aberhart, Calgary
  6 Aiden Inkster 4A Hunting Hills, Red Deer
57 kg 1 Kayla Thompson 4A Lindsay Thurber, Red Deer
  2 Kate Godfrey 4A Sir Winston Chruchill, Calgary
  3 Amber Maschke 3A Olds High
  4 Marguerite Cawthorpe 4A William Aberhart, Calgary
  5 Natasha Derksen 2A High Level Public
  6 Lindsay Ross 4A Memorial Composite, Stony Plain
61 kg 1 Colleen Thomas 3A Hilltop, Whitecourt
  2 Cassidy Barnert 4A Foothills Composite, Okotoks
  3 Mikayla Hill 4A Sir Winston Churchill, Calgary
  4 Temi Ogunjimi 4A Centennial, Calgary
  5 Monique Boag 4A Sir Winston Churchill, Calgary
  6 Zena Leclerq 3A Wetaskiwin Composite
65 kg 1 Gillian Boag 4A Sir Winston Churchill, Calgary
  2 Brynne Agar 4A Jasper Place, Edmonton
  3 Tonia Ajijola 4A Jasper Place, Edmonton
  4 Samantha Merrick 4A Lester B. Pearson, Calgary
  5 Kaitlyn Liukaitis 4A John G. Diefenbaker, Calgary
  6 Malia Sooaemalelagi 4A Sir Winston Churchill, Calgary
70 kg 1 Kelsey Raab 3A Ponoka Composite
  2 Michila Scherger 2A Rundle College, Calgary
  3 Sydney Crandell 4A Bowness, Calgary
  4 Kelsey Schmidt 4A Bishop Grandin, Calgary
  5 Casandra Herbert 4A Strathcona, Edmonton
  6 Ashley Ferguson 4A John G. Diefenbaker, Calgary
75 kg 1 Amanda Hansford 4A John G. Diefenbaker, Calgary
2 Jordan Morningstar 3A Wetaskiwin Composite
3 Royal Dedora 4A Grande Prairie Composite
  4 Brittney Bateman 1A Rainbow Lake School
  5 Emily Godfrey 4A Sir Winston Churchill, Calgary
  6 Anmol Kapila 4A Lester B. Pearson, Calgary
80 kg 1 Sara Wisk 3A Hilltop, Whitecourt
  2 Coreen Riley 4A Medicine Hat High
  3 Crystal Clark 4A Sir Winston Churchill, Calgary
  4 Laura Tucker 4A John G. Diefenbaker, Calgary
  5 Melissa Demerais 4A John G. Diefenbaker, Calgary
  6 Heidy Jose 4A Jasper Place, Edmonton
80+ kg 1 Emily Byvank 3A Parkland Composite, Edson
  2 Kaylaa Poos 4A Lord Beaverbrook, Calgary
  3 Samantha Jungwirth 4A Memorial Composite, Stony Plain
  4 Alex Sim 4A Lord Beaverbrook, Calgary
  5 Alana Vanderleer 4A Lester B. Pearson, Calgary
6 Jennifer Ajijola 4A Jasper Place, Edmonton