Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Provincial Wrestling Results 2011 / 12

Trophy Winners

ACTIVITY

TROPHY

WINNER

Boys 1A/2A Team

Barry Litun

Rundle College, Calgary (tie)

St. Timothy, Calgary (tie)

Boys 3A Team

Renso Castellarin  Holy Trinity Academy, Okotoks

Boys 4A Team

Bill Armstrong  Sir Winston Churchill, Calgary

Girls 1A/2A Team

 High Level Public

Girls 3A Team

Olds High (tie)

Parkland Composite, Edson (tie)

Ponoka Composite (tie)

Girls 4A Team

Tom Inkster  Western Canada, Calgary

 

Individual Winners

EVENT

PLACE

PARTICIPANT 

CATEGORY

SCHOOL

Boys

43-47 kg 1 Temuulen Basbinder 4A Western Canada, Calgary
2 Roland Booth 4A John G. Diefenbaker, Calgary
  3 Jason Lee 4A Sir Winston Churchill, Calgary
  4 Jim Liang 4A Crescent Heights, Calgary
50 kg 1 Christian Nori 3A Holy Trinity Academy, Okotoks
2 Ashwin Ram 4A WP Wagner, Edmonton
3 Nicolas Villamil 4A Sir Winston Churchill, Calgary
4 Keiran Hyrcyk 3A Highwood High, High River
5 Freddie Aziz 4A Sir Winston Churchill, Calgary
6 Connor MacLean 1A Rundle Academy, Calgary
53 kg 1 Colton McDonnell 3A Wetaskiwin Composite
2 Connor Smith 4A Bowness, Calgary
3 Sylas McIntyre 3A Jack James, Calgary
4 Eric Robertson 4A Lester B Pearson, Calgary
5 Cole Shanks 3A Chinook High, Lethbridge
6 Bryce Lennie 4A St. Joseph, Edmonton
56 kg 1 Nathan Galan 4A Sir Winston Churchill, Calgary
2 Justin So 2A Rundle College, Calgary
3 Shervin Sabet 4A Sir Winston Churchill, Calgary
4 Raymond Risto 3A Wetaskiwin Composite
5 Mitchell Brinegar 4A Salisbury Composite, Sherwood Park
6 Raleigh Fraser 4A Bishop Grandin, Calgary
59 kg 1 Patrick Tapuska 2A Rundle College, Calgary
2 Peter McKenzie 4A William Aberhart, Calgary
3 Aaron Burton 4A Jasper Place, Edmonton
4 Johnny Dessurealt 3A West Central, Rocky Mtn House
5 Darren Gendre 3A Wm E Hay, Stettler
6 George Euren 4A Father Lacombe, Calgary
62 kg 1 Brendan Seppela 4A Centennial, Calgary
2 Jay Welsh 3A Wetaskiwin Composite
3 Evan Wagenaar 4A Centennial, Calgary
4 Andrew Kelland 4A Salisbury Composite, Sherwood Park
5 Royce Luu 4A Ross Sheppard, Edmonton
6 Ramitpal Lalria 4A Lester B Pearson, Calgary
65 kg 1 Matthew Loeppky 2A St. Timothy, Calgary
2 Austin Tremblay 3A RF Staples, Westlock
3 Dallas Toso 4A Foothills Composite, Okotoks
4 Kaiden Goguen 4A Ross Sheppard, Edmonton
5 Mason Kuilboer 3A Parkland Composite, Edson
6 Dayo Sanni 4A Bowness, Calgary
68 kg 1 Nick Griffith 4A Bowness, Calgary
2 Austin Loeppky 2A St. Timothy, Calgary
3 Eric Ayasse 4A Sir Winston Churchill, Calgary
4 Levi Calihoo 2A Harry Collinge, Hinton
5 Eric Gwilliam 4A Memorial Composite, Spruce Grove
6 Cory Smith 1A Fort Vermilion Public
72 kg 1 Greyson Manning 4A Bishop Grandin, Calgary
2 Ryan Izyk 3A Highwood High, High River
3 Myles Krystolavich 4A Bowness, Calgary
4 Nathaniel Hanaer 4A Queen Elizabeth, Edmonton
5 Corbin Herbert 3A Jack James, Calgary
6 Jake Thorsen 4A Western Canada, Calgary
76 kg 1 Reid Watkins 3A Holy Trinity Academy, Okotoks
  2 Hidde VanderKamp 3A Pigeon Lake Regional
  3 Cody Thompson 4A Foothills Composite, Okotoks
  4 Devon Derkson 2A High Level Public
  5 Cody Mazurak 4A Salisbury Composite, Sherwood Park
  6 Jack Dundas 4A Western Canada, Calgary
82 kg 1 Evgueni Saveliev 4A Western Canada, Calgary
  2 Joren Jurkowski 3A Lethbridge Collegiate Institute
  3 Konan Egoroff 1A Ecole Plamondon
4 Clifton Winkler 4A Sir Winston Churchill, Calgary
5 Eliot Mahood 4A Lindsay Thurber, Red Deer
6 Connor McIntyre 4A Paul Kane, St. Albert
90 kg 1 Caleb Long 1A Rainbow Lake School
  2 Ben Pantony 4A Western Canada, Calgary
  3 Jose Jaimes 4A Bishop Grandin, Calgary
  4 Thomas Joines 4A Bishop Grandin, Calgary
  5 Memo Gomez 4A Notre Dame, Red Deer
6 Alex Amaro 4A Bishop Grandin, Calgary
98 kg 1 Braedyn Scott 4A Medicine Hat High
  2 Lucas Nowosiad 4A Archbishop O'Leary, Edmonton
  3 Chayse Heslehurst 3A Winston Churchill, Lethbridge
4 Brandon Armstrong 3A WR Myers, Taber
  5 Luke Klassen 3A Bow Valley, Cochrane
6 Tristan Masse 3A Bow Valley, Cochrane
108 kg 1 Steven Sheppard 4A Bishop McNally, Calgary
  2 Samuel Pharand 4A Lindsay Thurber, Red Deer
  3 John Jacobs 4A William Aberhart, Calgary
  4 Clayton VanKoughnett 3A Parkland Composite, Edson
  5 Shelby Wiltshire 4A Jasper Place, Edmonton
  6 Selby Forebes 4A Lester B Pearson, Calgary
120 kg 1 Charles White 4A Lord Beaverbrook, Calgary
  2 Temiwa Ogunkye 4A John G Diefenbaker, Calgary
  3 Dylan Starky 3A Highwood High, High River
  4 Brad Aldridge 4A Lord Beaverbrook, Calgary
  5 Clayson Skretting 2A Vauxhall High
  6 Armandeep Dhother 4A McNally Composite, Edmonton
120+ kg 1 Devyn Skinner 4A Forest Lawn, Calgary
  2 Isiah Dick 4A John G Diefenbaker, Calgary
3 Ryan Sceviour 4A Bowness, Calgary
  4 Alex Wiley 2A High Level Public
  5 Dustin Lamarte 4A Lindsay Thurber, Red Deer
  6 Clark Binning 3A Lethbridge Collegiate Institute

Girls

     
44kg 1 Vivian Mark 4A Bishop Carroll, Calgary
  2 Daya Ward 4A Crescent Heights, Calgary
  3 Stephanie Osbourne 4A St. Joseph, Edmonton
  4 Georgia Caldwell 4A Western Canada, Calgary
  5 Jenny Deng 4A Lester B Pearson, Calgary
  6 Jaymee Don 4A Lester B Pearson, Calgary
47 kg 1 Allison Taing 4A Forest Lawn, Calgary
  2 Sigora Wolff 4A Western Canada, Calgary
  3 Sharen Sandhu 4A Lester B Pearson, Calgary
  4 Jade Cadenbrink 4A Sir Winston Churchill, Calgary
  5 Amber Sims 4A ME LaZerte, Edmonton
  6 Hiem Pham 3A Hilltop High, Whitecourt
50 kg 1 Mikhaila Fitzsimmons 4A St. Mary, Calgary
  2 Payton Glagon 4A Western Canada
  3 Connie Taing 4A Forest Lawn, Calgary
  4 Conie Rediron 4A Western Canada, Calgary
  5 Melissa Widemire 4A Lester B Pearson, Calgary
  6 Kathy Tea 4A Lester B Pearson, Calgary
53 kg 1 Cara Nania 4A Western Canada, Calgary
  2 Kayla Thompson 4A Lindsay Thurber, Red Deer
  3 Madison Payette 4A Harry Ainlay, Edmonton
  4 Kristin Monnery 4A William Aberhart, Calgary
  5 Nowal Vajeed 4A Bowness, Calgary
  6 Shelby Lewis 3A Highwood High, High River
57 kg 1 Amber Masche 3A Olds High
  2 Miranda Grotski 2A JH Picard, Edmonton
  3 Abi Watkins 3A Holy Trinity Academy, Okotoks
  4 Ashleigh Burns 4A Centennial, Calgary
  5 Lindsay Ross 4A Memorial Composite, Spruce Grove
61 kg 1 Cassidy Barnert 4A Foothills Composite, Okotoks
  2 Brynne Agar 4A Jasper Place, Edmonton
  3 Shannon Dinsdale 4A Lester B Pearson, Calgary
  4 D'Arcy Dickson 4A Bowness, Calgary
  5 Kate Godfrey 4A Sir Winston Churchill, Calgary
  6 Katrina Augustyn 4A Bellerose Composite, St. Albert
65 kg 1 Gillian Boag 4A Sir Winston Churchill, Calgary
  2 Tempitope Ogonjimi 4A Centennial, Calgary
  3 Kelsey McAuliffe 4A Bowness, Calgary
  4 Kayla Trautman 4A Memorial Composite, Spruce Grove
  5 Marissa Argue 3A Highwood High, High River
  6 Alexandra Grant 3A Bow Valley, Cochrane
70 kg 1 Kelsey Raab 3A Ponoka Composite
  2 Ashlynne Scovoranski 3A Highwood High, High River
  3 Emily Godfrey 4A Sir Winston Churchill, Calgary
  4 Cassidy Jones 4A Lester B Pearson, Calgary
  5 Taylor Oodyhuizen 4A Medicine Hat High
  6 Patience Carter 4A Archbishop O'Leary, Edmonton
75 kg 1 Jayme Batt 2A High Level Public
2 Skyler Anderson 4A Bowness, Calgary
3 Crystal Clark 4A Sir Winston Churchill, Calgary
  4 Jordan Morningstar 3A Wetaskiwin Composite
  5 Jacquie Sparks 4A Western Canada, Calgary
  6 Emily Jackson 4A Western Canada, Calgary
80 kg 1 Coreen Riley 4A Medicine Hat High
  2 Mataya Gilespie 3A WR Myers, Taber
  3 Alex Snow 4A Crescent Heights, Calgary
  4 Anmol Kaplia 4A Lester B Pearson, Calgary
90 kg 1 Alana Der Leer 4A Lester B Pearson, Calgary
  2 Emily Burk 3A WR Myers, Taber
  3 Chatea Moore 4A ME LaZerte, Edmonton
  4 Erikkca Ladoucer 4A ME LaZerte, Edmonton
90+ kg 1 Jamie Smith 3A Parkland Composite, Edson
  2 Kayla Poos 4A Lord Beaverbrook, Calgary
  3 Cheyene Medland 4A Jasper Place, Edmonton
  4 Marlynn Lawlor 4A Forest Lawn, Calgary
  5 Elexandra Greaves 4A Lester B Pearson, Calgary
6 Paige Ashcroft-Ball 4A John G Diefenbaker, Calgary