Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Provincial Wrestling Results 1996 / 97

Trophy Winners

ACTIVITY

TROPHY

1996-97 WINNER

Aggregate

Alex Romaniuk

Calgary

A/2A Provincial Boys Team

Barry Litun

St. Anthony, Drayton Valley

3A Provincial Boys Team

Renso Castellarin

Leduc Composite

4A Provincial Boys Team

Bill Armstrong

Salisbury

A/2A Provincial Girls Team

High Level Public

3A Provincial Girls Team

Notre Dame, Red Deer

4A Provincial Girls Team

Bishop Grandin, Calgary

Individual Winners

EVENT

PLACE

PARTICIPANT

CATEGORY

SCHOOL

Boys 43 kg

1st

Fraser Bowles

4A

Hunting Hills, Red Deer

2nd

Brad Smith

3A

Jack James, Calgary

3rd

Chris Aziz

4A

Bishop Grandin, Calgary

Boys 46 kg

1st

Oliver Ho

4A

Bishop Carroll, Calgary

2nd

Akil Gulamhusoin

4A

Harry Ainlay

3rd

Dustin Landon

3A

Wetaskiwin Composite

Boys 50 kg

1st

Troy Sheridan

4A

Bishop Grandin, Calgary

2nd

Jesse Hill

4A

Leduc

3rd

Chad Percival

3A

High Wood, High River

Boys 53 kg

1st

Moe Kebali

4A

Ernest Manning, Calgary

2nd

Kris Christianson

4A

Salisbury, Sherwood Park

3rd

Wayne Mah

4A

Crescent Heights, Calgary

Boys 56 kg

1st

Mike Stitt

4A

Salisbury, Sherwood Park

2nd

Justin Brown

3A

Notre Dame, Red Deer

3rd

Laurie Evans

4A

Central Memorial, Calgary

Boys 59 kg

1st

Jesse Nelson

4A

Salisbury, Sherwood Park

2nd

Chris Kulak

3A

Hilltop, Whitecourt

3rd

Logan Stewart

4A

Leduc

Boys 62 kg

1st

Paul Cools

4A

St. Francis, Calgary

2nd

Alex Mackintosh

4A

Salisbury, Sherwood Park

3rd

Jordan Wood

3A

W.R. Myers, Taber

Boys 65 kg

1st

Arthur Stefan

4A

Bishop Grandin, Calgary

2nd

Mike Hallett

4A

Leduc Composite

3rd

Jeff Rhodes

4A

Lindsay Thurber, Red Deer

Boys 68 kg

1st

Jason Cain

4A

Bishop Grandin, Calgary

2nd

Joey Harrington

3A

Innisfail

3rd

Scott Perras

3A

High Wood, High Level

Boys 72 kg

1st

David Kooperberg

4A

James Fowler, Calgary

2nd

Mike O'Sullivan

4A

Ernest Manning, Calgary

3rd

Wilson Burnett

4A

Salisbury, Sherwood Park

Boys 76 kg

1st

David Rae

A/2A

Christ the King, Leduc

2nd

Ryan Andrusky

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

3rd

Ryan Winterton

4A

Jasper Place, Edmonton

Boys 82 kg

1st

Phillippe Emery

4A

St. Francis, Calgary

2nd

Josh Caswell

4A

Harry Ainlay, Edmonton

3rd

Mike Van Hees

4A

Ernest Manning, Calgary

Boys 90 kg

1st

J.P. Andrusky

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

2nd

Mike Lastiwka

4A

Salisbury, Sherwood Park

3rd

John Dusterhoft

3A

Frank Maddock, Drayton Valley

Boys 98 kg

1st

Ian MacIsaac

4A

Salisbury, Sherwood Park

2nd

Tyler Riehs

3A

High Wood, High River

3rd

Jim Chronopoulos

4A

Ross Sheppard, Edmonton

Boys 108 kg

1st

Ken Verheul

A/2A

St. Anthony, Drayton Valley

2nd

Michael Ohly

3A

Innisfail

3rd

Clayton Zelenka

A/2A

St. Anthony, Drayton Valley

Boys 108+ kg

1st

Keith Peterson

3A

Hilltop, Whitecourt

2nd

Ernie Holowachuk

4A

Leduc Composite

3rd

Mo Safadi

4A

Ernest Manning, Calgary

Girls 44 kg

1st

Trena Sola-Dolan

3A

Notre Dame, Red Deer

2nd

Trisha Roberta

4A

Bishop Grandin, Calgary

3rd

Tasha Dery

4A

St. Francis, Calgary

Girls 47 kg

1st

Farah Roberts

4A

Bishop Grandin, Calgary

2nd

Pinky Dhaliwal

4A

Crescent Heights, Calgary

3rd

Jennifer Trew

4A

Crescent Heights, Calgary

Girls 50 kg

1st

Heather Desroches

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

2nd

Julie Solta

4A

Bishop Grandin, Calgary

3rd

Melissa Hillaby

4A

Jasper Place, Edmonton

Girls 53 kg

1st

Breanne Graham

4A

Crescent Heights, Calgary

2nd

Juliana Velasques

4A

Bishop Grandin, Calgary

3rd

Jessica Provenzano

4A

Bishop Grandin, Calgary

Girls 57 kg

1st

Carmen Hage

4A

Paul Kane, St. Albert

2nd

Amy Cervena

4A

Harry Ainlay, Edmonton

3rd

Tatum Louis

4A

Lethbridge Collegiate Institute

Girls 61 kg

1st

Theresa Vladicka

4A

Jasper Place, Edmonton

2nd

Shannon Mathie

4A

Victoria Composite

3rd

Amanda Schmidt

3A

John D. Diefenbaker

Girls 65 kg

1st

Amy Cowperwaite

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

2nd

Andrea Bates

A/2A

High Level Public

3rd

Danielle Benjamin

4A

Bishop McNally, Calgary

Girls 70 kg

1st

Coralie Ching

4A

Grande Prairie Composite

2nd

Amanda Grassick

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

3rd

Erin Dickson

4A

Western Canada, Calgary

Girls 75 kg

1st

Tanya Yaunish

4A

Western Canada, Calgary

2nd

Robin Hansen

4A

Sir Winston Churchill, Calgary

3rd

Heather Tanaka

A/2A

High Level Public

Girls 80 kg

1st

Gillian Speer

3A

High Wood, High River

2nd

Allison Hermary

3A

Notre Dame, Red Deer

Girls 80+ kg

1st

Deanna Wagner

3A

Ponoka Composite

2nd

Tania Lee

3A

Notre Dame, Red Deer

3rd

Leanne Logan

3A

Olds