Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Rural Wrestling Results 1997 / 98

WRESTLING

Trophy Winners

ACTIVITY

TROPHY

1997-1998 WINNER

Boys 1A/2A Team

Myron Buryn

Christ the King, Leduc - Edmonton

 

Boys 3A Team

Clarence Truckey

Notre Dame, Red Deer - Central

 

Boys 4A Team

Ken McKenna

Lethbridge Collegiate Institute - South

 

Girls 1A/2A Team

 

High Level Public - North West

 

Girls 3A Team

 

Notre Dame, Red Deer - Central

 

Girls 4A Team

 

Hunting Hills, Red Deer - Central

 

Individual Winners

EVENT

PLACE

PARTICIPANT 

CATEGORY

SCHOOL

Boys 46kg

1

Fraser Bowles

4A

Hunting Hills, Red Deer

Boys 50kg

 

1

 

Dan Myck

 

4A

 

Lethbridge Collegiate Institute

 

 

2

 

Bill Norton

 

1A/2A

 

High Level Public

 

Boys 53kg

 

1

 

Josh Brown

 

3A

 

Notre Dame, Red Deer

 

 

2

 

Matt Brouillet

 

3A

 

Canmore

 

 

3

 

Calvin Sekura

 

4A

 

Lindsay Thurber, Red Deer

 

 

4

 

Brett Theriault

 

1A/2A

 

St. Michael's, Pincher Creek

 

Boys 56kg

 

1

 

Justin Brown

 

3A

 

Notre Dame, Red Deer

 

 

2

 

Victor Agapsowicz

 

3A

 

Westwood Community, Ft. McMurray

 

 

3

 

Jordan Rhodes

 

3A

 

Highwood High, High River

 

 

4

 

Greg McKenna

 

3A

 

Notre Dame, Red Deer

 

 

5

 

Dwayne Spracklin

 

1A/2A

 

High Level Public

 

 

6

 

Matt Ferguson

 

3A

 

Innisfail

 

Boys 59kg

 

1

 

Shawn Rae

 

1A/2A

 

Christ the King, Leduc

 

 

2

 

Jon Pentney

 

4A

 

Lethbridge Collegiate Institute

 

 

3

 

Saleh Fares

 

3A

 

Springbank, Calgary

 

 

4

 

Christopher Closs

 

3A

 

Notre Dame, Red Deer

 

 

5

 

Daniel Gerbrandt

 

1A/2A

 

High Level Public

 

 

6

 

Pedro Freitas

 

3A

 

Notre Dame, Red Deer

 

Boys 62kg

 

1

 

Scott Kornelson

 

4A

 

Lethbridge Collegiate Institute

 

 

2

 

Chris Kulak

 

3A

 

Hilltop High, Whitecourt

 

 

3

 

Mike Reid

 

3A

 

Ponoka Composite

 

 

4

 

Chuck Jacobson

 

1A/2A

 

Mayerthorpe

 

 

5

 

Kris Anderson

 

3A

 

Westwood Community, Ft. McMurray

 

 

6

 

Ryan Kjorlein

 

3A

 

Wetaskiwin

 

Boys 65kg

 

1

 

Matt Fletcher

 

3A

 

Highwood High, High River

 

 

2

 

Lukos Deag

 

3A

 

Westwood Community, Ft. McMurray

 

 

3

 

Jason Schrage

 

4A

 

Lethbridge Collegiate Institute

 

 

4

 

Joe Gerbrandt

 

1A/2A

 

High Level Public

 

 

5

 

Ryan Krutsfield

 

3A

 

Wetaskiwin

 

 

6

 

Kelly Farr

 

4A

 

Lethbridge Collegiate Institute

 

Boys 68kg

 

1

 

James Zureski

 

1A/2A

 

Lamont Secondary

 

 

2

 

Real Bouchard

 

3A

 

Wetaskiwin

 

 

3

 

Mike Schaaf

 

4A

 

Lethbridge Collegiate Institute

 

 

4

 

Coleman Jarvis

 

4A

 

Linday Thurber, Red Deer

 

 

5

 

Joel McDonald

 

4A

 

Winston Churchill, Lethbridge

 

 

6

 

Jason Mantei

 

3a

 

Highwood High, High River

 

Boys 72kg

 

1

 

Graeme Mills

 

4A

 

Hunting Hills, Red Deer

 

 

2

 

Drikkie Wolmarans

 

3A

 

Will Sinclair, Rocky Mtn House

 

 

3

 

Carter Bowles

 

4A

 

Hunting Hills, Red Deer

 

 

4

 

Eddie Pigeon

 

1A/2A

 

High Level Public

 

 

5

 

Chris Lavoie

 

3A

 

Harry Collinge, Hinton

 

 

6

 

Dave Jensen

 

3A

 

Wetaskiwin

 

Boys 76kg

 

1

 

Jon Staniforth

 

4A

 

Hunting Hills, Red Deer

 

 

2

 

Dustin Oliver

 

1A/2A

 

High Level Public

 

 

3

 

Christopher Dribusch

 

3A

 

Notre Dame, Red Deer

 

 

4

 

Scott Perras

 

3A

 

Highwood High, High River

 

 

5

 

Ed Crichton

 

4A

 

Hunting Hills, Red Deer

 

 

6

 

Alan Hurst

 

3A

 

Will Sinclair, Rocky Mtn House

 

Boys 82kg

 

1

 

Justin Carroll

 

3A

 

Notre Dame, Red Deer

 

 

2

 

Lonny Martin

 

3A

 

Lorne Jenkin, Barrhead

 

 

3

 

Ryan Mislan

 

3A

 

Notre Dame, Red Deer

 

 

4

 

Dallas Ogilvie

 

3A

 

Ponoka Composite

 

 

5

 

Graydon Tannas

 

3A

 

Highwood High, High River

 

 

6

 

Mike Tait

 

4A

 

Grande Prairie Composite

 

Boys 90kg

 

1

 

Dave Lowry

 

4A

 

Lethbridge Collegiate Institute

 

 

2

 

Jesse Butterfield

 

3A

 

Springbank, Calgary

 

 

3

 

Jason Masters

 

4A

 

Lindsay Thurber, Red Deer

 

 

4

 

Shaun Hook

 

3A

 

Harry Collinge, Hinton

 

 

5

 

Landis Dell

 

3A

 

 

Innisfail

 

 

6

 

Chad Schmaus

 

3A

 

Lorne Jenken, Barrhead

 

Boys 98kg

 

1

 

Tyler Riehs

 

3A

 

Highwood High, High River

 

 

2

 

Dan Harrington

 

3A

 

Innisfail

 

 

3

 

Jason Tait

 

4A

 

Grande Prairie Composite

 

 

4

 

Roger Desrosiers

 

1A/2A

 

Mayerthorpe

 

 

5

 

Ray Getson

 

1A/2A

 

Niton Central

 

 

6

 

Murray Martin

 

3A

 

Ponoka Composite

 

Boys 108kg

 

1

 

Jason Montgomery

 

3A

 

Highwood High, High River

 

 

2

 

Ivan Cornelssen

 

1A/2A

 

Christ the King, Leduc

 

 

3

 

Ryan Marshall

 

3A

 

Will Sinclair, Rocky Mtn House

 

 

4

 

Scott Brandon

 

4A

Hunting Hills, Red Deer

 

Boys 108+kg

 

1

 

Darrell Duncan

 

3A

 

Hilltop, Whitecourt

 

 

2

 

Brendan Ganton

 

1A/2A

 

Christ the King, Leduc

 

 

3

 

Gord Lepine

 

1A/2A

 

Christ the King, Leduc

 

 

4

 

Evan Roberts

 

3a

 

Lorne Jenken, Barrhead

 

 

5

 

Mitchel Getson

 

1A/2A

 

Niton Central

 

 

6

 

Greg Havanka

 

3A

 

Ponoka Composite

 

Girls 47kg

 

1

 

Jessica Semograd

 

4A

 

Lindsay Thurber, Red Deer

 

 

2

 

Misty Lypkie

 

3A

 

Harry Collinge, Hinton

 

 

3

 

Joey Nicholson

 

3A

 

Will Sinclair, Rocky Mtn House

 

Girls 50kg

 

1

 

Jayde Hill

 

3A

 

St. Joseph's, Grande Prairie

 

 

2

 

Misty Durrant

 

3A

 

Ponoka Composite

 

Girls 53kg

 

1

 

Amy Buskas

 

3A

 

Ponoka Composite

 

 

2

 

Jocelyn Metzger

 

3A

 

Notre Dame, Red Deer

 

 

3

 

Sandra Sharp

 

3A

 

Notre Dame, Red Deer

 

 

4

 

Lisa Osler

 

3A

 

Notre Dame, Red Deer

 

Girls 57kg

 

1

 

Heidi Kulak

 

3A

 

Hilltop High, Whitecourt

 

 

2

 

Candice Albach

 

3A

 

Notre Dame, Red Deer

 

 

3

 

Nicole George

 

3A

 

Lorne Jenken, Barrhead

 

 

4

 

Thalia Aspeslete

 

1A/2A

 

High Level Public

 

 

5

 

Vanessa Maisonneuve

 

4A

 

Grande Prairie Composite

 

 

6

 

Chantalle Sauve

 

4A

 

Hunting Hills, Red Deer

 

Girls 61kg

 

1

 

Jenny Rae Lloyd

 

3A

 

Will Sinclair, Rocky Mtn House

 

Girls 65kg

 

1

 

Famille Finneh

 

4A

 

Grande Prairie Composite

 

 

2

 

Shanyn Young

 

4A

 

Hunting Hills, Red Deer

 

 

3

 

Chris Tyerman

 

3A

 

Notre Dame, Red Deer

 

 

4

 

Jessica Klatt

 

4A

 

Hunting Hills, Red Deer

 

 

5

 

Shannon Sotski

 

3A

 

Westwood Community, Ft. McMurray

 

 

6

 

Heather Tanaka

 

1A/2A

 

High Level Public

 

Girls 70kg

 

1

 

Shawna Hunter

 

3A

 

Hilltop High, Whitecourt

 

 

2

 

Lisa Raymer

 

3A

 

Olds

 

 

3

 

Jen Powell

 

4A

 

Hunting Hills, Red Deer

 

Girls 75kg

 

1

 

Jamie Morris

 

1A/2A

 

High Level Public

 

 

2

 

Gillian Speer

 

3A

 

 

Highwood High, High River

 

 

3

 

Jodi Little

 

3A

 

Westwood Community, Ft. McMurray

 

 

4

 

Raegan Kijewski

 

4A

 

Hunting Hills, Red Deer

 

 

5

 

Tia Lopushinsky

 

3A

 

Harry Collinge, Hinton

 

 

6

 

Teresa Welsch

 

1A/2A

 

St. Michael's, Pincher Creek

 

Girls 80kg

 

1

 

Keri Kelly

 

3A

 

Notre Dame, Red Deer

 

 

2

 

Jennifer Howard

 

3A

 

Will Sinclair, Rocky Mtn. House

 

 

3

 

Danielle Tolman

 

3A

 

Harry Collinge, Hinton

 

 

4

 

Chrystal Grimley

 

3A

 

Harry Collinge, Hinton

 

Girls 80+kg

 

1

 

Tania Lee

 

3A

 

Notre Dame, Red Deer

 

 

2

 

Jenny Peters

 

3A

 

 

Will Sinclair, Rocky Mtn House

 

 

3

 

Leanne Logan

 

3A

 

Olds