Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Volleyball Results 2000/01

VOLLEYBALL

CLASSIFICATION

DESIGNATION

TROPHY

WINNER

1A Girls

Championship

Lorne Wood

St. Thomas More, Fairview

Finalist

Gordon Foster

St.Mary's, Taber

3rd Place

Ernie Sweeney

Spruce View 

4th Place

Marwayne

Sportsmanship

Marg McCuaig-Boyd

New Norway

2A Girls

Championship

Gordon Prusky

F.P. Walshe,

Fort Macleod

Finalist

John Clyne

Strathcona-Tweedsmuir Okotoks

3rd Place

Arlene McGinn

Vegreville 

4th Place

Bawlf 

Sportsmanship

David Gregory

Vegreville 

3A Girls

Championship

Gwen Elings

Sexsmith 

Finalist

Shirley Quigg

Catholic Central, Lethbridge

3rd Place

Roger Nicholson

W.R. Myers, Taber

4th Place

George McDougall, Airdrie

Sportsmanship

Wayne Neilson

Bellerose, St. Albert

4A Girls

Championship

Marg Clark

Harry Ainlay, Edmonton

Finalist

Ron Zablocki

Archbishop O'Leary, Edmonton

3rd Place

Hilda Schweitzer

Lindsay Thurber,

Red Deer

4th Place

Grande Prairie Composite

Sportsmanship

Marion Irwin

Lord Beaverbrook, Calgary

1A Boys

Championship

Dr. Albert E. Hohol

Foremost 

Finalist

Ron Brownlee

Coronation 

3rd Place

Doug Bowie

Boyle 

4th Place

Spruceview 

Sportsmanship

Fr. Gallagher

Youngstown

2A Boys

Championship

Bob Bratton

Calgary Christian  

Finalist

Fr. J. Whelihan

Bawlf 

3rd Place

Larry Wagner

Picture Butte

4th Place

South Central (Oyen)

Sportsmanship

Bert Strain

Stathcona-Tweedsmuir, Okotoks

3A Boys

Championship

John Takahashi

Archbishop Jordan, Sherwood Park

Finalist

Rene Champagne

Westwood Community, Fort McMurray

3rd Place

Rod Soholt

Catholic Central, Lethbridge 

4th Place

St. Joseph's Catholic, Grande Prairie

Sportsmanship

Al Lutz

Ponoka

4A Boys

Championship

R.H. Routledge

Harry Ainlay, Edmonton

Finalist

Tom Clarke

Brooks Composite

3rd Place

Jim Sawchuk

Central Alberta Christian High, Lacombe

4th Place

Salisbury,

Sherwood Park

Sportsmanship

John Semkuley

Central Alberta Christian, Lacombe