Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Volleyball Results 2004 / 05

VOLLEYBALL

CLASSIFICATION

DESIGNATION

TROPHY

WINNER

1A Girls

Championship

Lorne Wood

Standard

Finalist

Gordon Foster

St. Thomas Aquinas, Provost

3rd Place

Ernie Sweeney

St. Thomas More, Fairview

4th Place

E. H. Walter High, Paradise Valley

Sportsmanship

Marg McCuaig-Boyd

St. Thomas Aquinas, Provost

2A Girls

Championship

Gordon Prusky

Vauxhall

Finalist

John Clyne

Strathcona-Tweedsmuir, Okotoks

3rd Place

Arlene McGinn

Glenmary

4th Place

St. Mary's, Taber

Sportsmanship

David Gregory

Three Hills

3A Girls

Championship

Gwen Elings

Beaverlodge

Finalist

Shirley Quigg

Central Alberta Christian, Lacombe

3rd Place

Roger Nicholson

Lacombe Composite

4th Place

Joyce Loucks

St. Joseph Catholic, Grande Prairie

Sportsmanship

Wayne Neilson

Louis St. Laurent, Edmonton

4A Girls

Championship

Marg Clark

Catholic Central, Lethbridge

Finalist

Ron Zablocki

Lindsay Thurber, Red Deer

3rd Place

Hilda Schweitzer

Harry Ainlay, Edmonton

4th Place

Wendae Grover

Salisbury, Sherwood Park

Sportsmanship

Marion Irwin

Bow Valley

1A Boys

Championship

Dr. Albert E. Hohol

St. Thomas More, Fairview

Finalist

Ron Brownlee

Coronation High

3rd Place

Doug Bowie

Ecole Mallaig

4th Place

Foremost

Sportsmanship

Fr. Gallagher

Neerlandia

2A Boys

Championship

Bob Bratton

Calgary Christian

Finalist

Fr. J. Whelihan

John Paul II, Fort Saskatchewan

3rd Place

Larry Wagner

Sexsmith

4th Place

Glenmary, Peace River

Sportsmanship

Bert Strain

Immanuel Christian, Lethbridge

3A Boys

Championship

John Takahashi

George McDougall, Airdrie

Finalist

Rene Champagne

Camrose Composite

3rd Place

Rod Soholt

St. Joseph Catholic, Grande Prairie

4th Place

Central Alberta Christian, Lacombe

Sportsmanship

Al Lutz

Louis St. Laurent, Edmonton

4A Boys

Championship

R.H. Routledge

Grande Prairie Composite

Finalist

Tom Clarke

Lindsay Thurber, Red Deer

3rd Place

Jim Sawchuk

Bev Facey, Sherwood Park

4th Place

Sturgeon Composite, St. Albert

Sportsmanship

John Semkuley

William Aberhart, Calgary