Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Volleyball Results 2007 / 08

 

CLASSIFICATION

DESIGNATION

TROPHY

WINNER

1A Girls

Champion

Lorne Wood

Standard

 

Finalist

 

Gordon Foster

 

H.A. Kostash, Smoky Lake

 

 

3rd Place

 

Ernie Sweeney

 

New Norway

 

 

4th Place

 

 

Parkland Immanuel Christian, Edmonton

 

 

Sportsmanship

 

Marg McCuaig-Boyd

 

H.A. Kostash, Smoky Lake

 

2A Girls

 

Champion

 

Gordon Prusky

 

Senator Gershaw, Bow Island

 

 

Finalist

 

John Clyne

 

Vegreville Composite

 

 

3rd Place

 

Dr. Arlene McGinn

 

Acme

 

 

4th Place

 

 

Central High, Sedgewick

 

 

Sportsmanship

 

David Gregory

 

County Central, Vulcan

 

3A Girls

 

Champion

 

Gwen Elings

 

Camrose Composite

 

 

Finalist

 

Shirley Quigg

 

McCoy High, Medicine Hat

 

 

3rd Place

 

Roger Nicholson

 

Barrhead Composite

 

 

4th Place

 

Joyce Loucks

 

George McDougall, Airdrie

 

 

Sportsmanship

 

Wayne Neilson

 

Camrose Composite

 

4A Girls

 

Champion

 

Marg Clark

 

Grande Prairie Composite

 

 

Finalist

 

Ron Zablocki

 

Lindsay Thurber, Red Deer

 

 

3rd Place

 

Hilda Schweitzer

 

Harry Ainlay, Edmonton

 

 

4th Place

 

Wendae Grover

 

Bev Facey, Sherwood Park

 

 

Sportsmanship

 

Marion Irwin

 

Notre Dame, Red Deer

 

1A Boys

 

Champion

 

Dr. Albert E. Hohol

 

New Norway

 

 

Finalist

 

Ron Brownlee

 

Neerlandia

 

 

3rd Place

 

Doug Bowie

 

Foremost

 

 

4th Place

 

Hugh Nester

 

Ecole Mallaig

 

 

Sportsmanship

 

Fr. Gallagher

 

Ft. Vermilion Public

 

2A Boys

 

Champion

 

Bob Bratton

 

Grand Trunk, Evansburg

 

 

Finalist

 

Fr. J. Whelihan

 

Peace River High

 

 

3rd Place

 

Larry Wagner

 

Bawlf

 

 

4th Place

 

 

Acme

 

 

Sportsmanship

 

Bert Strain

 

Ashmont Secondary

 

3A Boys

 

Champion

 

John Takahashi

 

Calgary Christian

 

 

Finalist

 

Rene Champagne

 

St. Joseph Catholic, Grande Prairie

 

 

3rd Place

 

Rod Soholt

 

Central Alberta Christian, Lacombe

 

 

4th Place

 

 

Barrhead Composite

 

 

Sportsmanship

 

Al Lutz

 

Grand Centre, Cold Lake

 

4A Boys

 

Champion

 

R.H. Routledge

 

Lethbridge Collegiate Institute

 

 

Finalist

 

Tom Clarke

 

St. Francis, Calgary

 

 

3rd Place

 

Jim Sawchuk

 

Harry Ainlay, Edmonton

 

 

4th Place

 

 

Bev Facey, Sherwood Park

 

 

Sportsmanship

 

John Semkuley

 

Sir Winston Churchill, Calgary