Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Volleyball Results 2008 / 09

 

CLASSIFICATION

DESIGNATION

TROPHY

WINNER

1A Girls

Champion

Lorne Wood

Standard

 

Finalist

Gordon Foster

St. Mary's, Taber

 

3rd Place

Ernie Sweeney

Trochu Valley

 

4th Place

 

St. Thomas Aquinas, Provost

 

Sportsmanship

Marg McCuaig-Boyd

Provost Public

2A Girls

Champion

Gordon Prusky

Vegreville Composite

 

Finalist

John Clyne

Rundle College, Calgary

 

3rd Place

Dr. Arlene McGinn

Central High, Sedgewick

 

4th Place

 

Strathcona-Tweedsmuir, Okotoks

 

Sportsmanship

David Gregory

Peace River High

3A Girls

Champion

Gwen Elings

Brooks

 

Finalist

Shirley Quigg

Beaverlodge

 

3rd Place

Roger Nicholson

McCoy High, Medicine Hat

 

4th Place

Joyce Loucks

Peace Wapiti Academy, Grande Prairie

 

Sportsmanship

Wayne Neilson

Edmonton Chrsitian

4A Girls

Champion

Marg Clark

William Aberhart,

Calgary

 

Finalist

Ron Zablocki

Grande Prairie Composite

 

3rd Place

Hilda Schweitzer

Notre Dame, Red Deer

 

4th Place

Wendae Grover

Western Canada, Calgary

 

Consolation

 

W.P. Wagner, Edmonton

 

Sportsmanship

Marion Irwin

Notre Dame, Red Deer

1A Boys

Champion

Dr. Albert E. Hohol

École Mallaig School

 

Finalist

Ron Brownlee

New Norway

 

3rd Place

Doug Bowie

Consort

 

4th Place

Hugh Nester

Parkland

 

Sportsmanship

Fr. Gallagher

Olds Koinonia

2A Boys

Champion

Bob Bratton

Picture Butte

 

Finalist

Fr. J. Whelihan

John Paul II,

Fort Saskatchewan

 

3rd Place

Larry Wagner

Strathcona Christian Academy, Sherwood Park

 

4th Place

 

South Central High, Oyen

 

Sportsmanship

Bert Strain

John Paul II,

Fort Saskatchewan

3A Boys

Champion

John Takahashi

Barrhead

 

Finalist

Rene Champagne

Calgary Christian

 

3rd Place

Rod Soholt

St. Joseph's, Grande Priarie

 

4th Place

 

Peace Wapiti Academy,

Grande Prairie

 

Sportsmanship

Al Lutz

Canmore Collegiate

4A Boys

Champion

R.H. Routledge

Harry Ainlay, Edmonton

 

Finalist

Tom Clarke

Lethbridge Collegiate Institute

 

3rd Place

Jim Sawchuk

Spruce Grove Composite

 

4th Place

 

Grande Prairie Composite

 

Consolation

 

Lindsay Thurber, Red Deer

 

Sportsmanship

John Semkuley

Spruce Grove Composite