Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Volleyball Results 2009 / 10

 

CLASSIFICATION

DESIGNATION

TROPHY

WINNER

1A Girls

Champion

Lorne Wood

Standard School

 

Finalist

Gordon Foster

St Mary's, Taber

 

3rd Place

Ernie Sweeney

St. Thomas Aquinas, Provost

 

4th Place

 

Caroline Community

 

Sportsmanship

Marg McCuaig-Boyd

St Thomas More, Fairview

2A Girls

Champion

Gordon Prusky

Spirit River Reginal Academy

 

Finalist

John Clyne

Strathcona-Tweedsmuir, Okotoks

 

3rd Place

Dr. Arlene McGinn

Vegreville Composite

 

4th Place

 

Immanuel Christian, Lethbridge

 

Sportsmanship

David Gregory

Rundle College, Calgary

3A Girls

Champion

Gwen Elings

St Joseph, Grande Prairie

 

Finalist

Shirley Quigg

Brooks Composite

 

3rd Place

Roger Nicholson

Beaverlodge Regional

 

4th Place

Joyce Loucks

HJ Cody, Sylvan Lake

 

Sportsmanship

Wayne Neilson

HJ Cody, Sylvan Lake

4A Girls

Champion

Marg Clark

Harry Ainlay, Edmonton

 

Finalist

Ron Zablocki

William Aberhart, Calgary

 

3rd Place

Hilda Schweitzer

Dr EP Scarlett, Calgary

 

4th Place

Wendae Grover

Lindsay Thurber, Red Deer

 

Consolation

 

Lethbridge Collegiate Institute

 

Sportsmanship

Marion Irwin

Centennial, Calgary

1A Boys

Champion

Dr. Albert E. Hohol

Foremost School

 

Finalist

Ron Brownlee

Coronation High

 

3rd Place

Doug Bowie

École Mallaig

 

4th Place

Hugh Nester

Olds Koinonia Christian

 

Sportsmanship

Fr. Gallagher

Foremost School

2A Boys

Champion

Bob Bratton

JH Picard, Edmonton

 

Finalist

Fr. J. Whelihan

Senator Gershaw, Bow Island

 

3rd Place

Larry Wagner

Rundle College, Calgary

 

4th Place

 

Notre Dame Collegiate, High River

 

Sportsmanship

Bert Strain

Notre Dame Collegiate, High River

3A Boys

Champion

John Takahashi

Barrhead Composite

 

Finalist

Rene Champagne

St Joseph, Grande Prairie

 

3rd Place

Rod Soholt

St Thomas Aquinas, Spruce Grove

 

4th Place

 

RF Staples, Westlock

 

Sportsmanship

Al Lutz

Peace Wapiti Academy, Grande Prairie

4A Boys

Champion

R.H. Routledge

Grande Prairie Composite

 

Finalist

Tom Clarke

Lethbridge Collegiate Institute

 

3rd Place

Jim Sawchuk

Bev Facey, Sherwood Park

 

4th Place

 

Bishop Carroll, Calgary

 

Consolation

 

McNally, Edmonton

 

Sportsmanship

John Semkuley

Sir Winston Churchill, Calgary