Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Volleyball Results 2010 / 11

 

CLASSIFICATION

DESIGNATION

TROPHY

WINNER

1A Girls

Champion

Lorne Wood

 St. Mary's, Taber
 

Finalist

Gordon Foster

 Boyle High
 

3rd Place

Ernie Sweeney

 Standard School
 

4th Place

   HA Kostash, Smoky Lake
 

Sportsmanship

Marg McCuaig-Boyd

  HA Kostash, Smoky Lake

2A Girls

Champion

Gordon Prusky

Strathcona-Tweedsmuir, Okotoks

 

Finalist

John Clyne

Spirit River Regional Academy

 

3rd Place

Dr. Arlene McGinn

 Vauxhall High
 

4th Place

 

Prairie Christian Academy,

Three Hills

 

Sportsmanship

David Gregory

 Bawlf School

3A Girls

Champion

Gwen Elings

 Cold Lake High
 

Finalist

Shirley Quigg

 Holy Trinity, Edmonton
 

3rd Place

Roger Nicholson

 Beaverlodge Regional
 

4th Place

Joyce Loucks

 St. Joseph's, Grande Prairie
 

Sportsmanship

Wayne Neilson

 Holy Rosary, Lloydminster

4A Girls

Champion

Marg Clark

 Centennial High, Calgary
 

Finalist

Ron Zablocki

 Western Canada, Calgary
 

3rd Place

Hilda Schweitzer

Strathcona Composite, Edmonton

 

4th Place

Wendae Grover

Catholic Central, Lethbridge

 

Consolation

   Hunting Hills, Red Deer
 

Sportsmanship

Marion Irwin

 Catholic Central, Lethbridge

1A Boys

Champion

Dr. Albert E. Hohol

 Acme High
 

Finalist

Ron Brownlee

 St. Mary's, Westlock
 

3rd Place

Doug Bowie

 St. Mary's, Taber
 

4th Place

Hugh Nester

Senator Gershaw, Bow Island

 

Sportsmanship

Fr. Gallagher

 Senator Gershaw, Bow Island

2A Boys

Champion

Bob Bratton

 Calgary Christian
 

Finalist

Fr. J. Whelihan

 Bawlf School
 

3rd Place

Larry Wagner

Assumption Jr/Sr High, Cold Lake

 

4th Place

   St. Joseph's, Whitecourt
 

Sportsmanship

Bert Strain

 JH Picard, Edmonton

3A Boys

Champion

John Takahashi

 Barrhead Composite
 

Finalist

Rene Champagne

 RF Staples, Westlock
 

3rd Place

Rod Soholt

 Camrose Composite
 

4th Place

 

Louis St. Laurent, Edmonton

 

Sportsmanship

Al Lutz

 Cardston High School

4A Boys

Champion

R.H. Routledge

 Grande Prairie Composite
 

Finalist

Tom Clarke

 Dr. EP Scarlett, Calgary
 

3rd Place

Jim Sawchuk

 Western Canada, Calgary
 

4th Place

   Harry Ainlay, Edmonton
 

Consolation

 

Sir Winston Churchill, Calgary

 

Sportsmanship

John Semkuley

 Dr. EP Scarlett, Calgary