Alberta Schools' Athletic Association

ASAA Sports - Volleyball Results 2011 / 12

 

CLASSIFICATION

DESIGNATION

TROPHY

WINNER

1A Girls

Champion

Lorne Wood

 Clear Water Academy, Calgary
 

Finalist

Gordon Foster

 Acme High
 

3rd Place

Ernie Sweeney

 Senator Gershaw, Bow Island
 

4th Place

   H.A. Kostash, Smoky Lake
 

Sportsmanship

Marg McCuaig-Boyd

 École Beausejour, Plamondon

2A Girls

Champion

Gordon Prusky

 Spirit River Regional Academy
 

Finalist

John Clyne

 Strathcona Tweedsmuir, Okotoks
 

3rd Place

Dr. Arlene McGinn

 Vauxhall High
 

4th Place

   Peace River High
 

Sportsmanship

David Gregory

Strathcona Christian Academy, 

Sherwood Park

3A Girls

Champion

Gwen Elings

 Holy Trinity, Edmonton
 

Finalist

Shirley Quigg

 Monsignor McCoy, Medicine Hat
 

3rd Place

Roger Nicholson

 Cold Lake High
 

4th Place

Joyce Loucks

 St. Joseph Catholic, Grande Prairie
 

Sportsmanship

Wayne Neilson

 Brooks Composite

4A Girls

Champion

Marg Clark

 Centennial, Calgary
 

Finalist

Ron Zablocki

 Strathcona, Edmonton
 

3rd Place

Hilda Schweitzer

 Western Canada, Calgary
 

4th Place

Wendae Grover

 Paul Kane, St. Albert
 

Consolation

   Catholic Central, Lethbridge
 

Sportsmanship

Marion Irwin

 Catholic Central, Lethbridge

1A Boys

Champion

Dr. Albert E. Hohol

 Acme High
 

Finalist

Ron Brownlee

 Bawlf School
 

3rd Place

Doug Bowie

 New Norway High
 

4th Place

Hugh Nester

 Senator Gershaw, Bow Island
 

Sportsmanship

Fr. Gallagher

 École Beausejour, Plamondon

2A Boys

Champion

Bob Bratton

Prairie Christian Academy,

Three Hills

 

Finalist

Fr. J. Whelihan

 Assumption Jr/Sr High, Cold Lake
 

3rd Place

Larry Wagner

 F.P. Walshe, Fort Macleod
 

4th Place

   St. Joseph High, Whitecourt
 

Sportsmanship

Bert Strain

 Central Alberta Christian, Lacombe

3A Boys

Champion

John Takahashi

 Edmonton Christian
 

Finalist

Rene Champagne

 Crescent Heights, Medicine Hat
 

3rd Place

Rod Soholt

Peace Wapiti Academy,

Grande Prairie

 

4th Place

 Al Brenneis  Barrhead Composite
 

Sportsmanship

Al Lutz

 St. Joseph Catholic, Grande Prairie

4A Boys

Champion

R.H. Routledge

 Dr. EP Scarlett, Calgary
 

Finalist

Tom Clarke

 Bev Facey, Sherwood Park
 

3rd Place

Jim Sawchuk

 Western Canada, Calgary
 

4th Place

 Gane Olsen  Strathcona, Edmonton
 

Consolation

   Harry Ainlay, Edmonton
 

Sportsmanship

John Semkuley

 Catholic Central, Lethbridge