Alberta Schools' Athletic Association

Zone Award of Merit

In 2002, the first Zone Awards of Merit were presented to six recipients from five zones for outstanding contributions to their zone. Zone secretaries, in consultation with members of the zones, nominate deserving individuals for this award. A presentation is made to each recipient during the evening banquet held in conjunction with the Annual Planning Meeting in December each year.

Application Deadline: October 1, Annually

Download the application form here

Congratulations to the 2014 winners

Zone

Recipient

 Calgary Independent Joel Chalifoux

Calgary

Romel Raffin

North East

Jim Salsbury

North Central

Daniel Hein

North West

Brad Harrop

South

Pat Pyne

Toby Boulet

South Central

 Not Awarded

Central

Andy Lyster
  Edmonton Craig Harle

 

Previous Winners

Calgary

North East

North Central

North West

South

South Central

Central

Edmonton

 2013 Paul D'Angelo Daryn Galatiuk Daniel Leis Perry Schofield Mike Myndio Melvyn Wade Stephen Lush Not Awarded

2012

Bill Bobenic

Viv Tofollo

Terry King

Kelle Hansen

Erin Martin

Karl Hiebert

Leslie Larson

Brent Anderson

Angela Cochrane

George Hoyt

2011

Lance Humeniuk

Tom Parker

Kim Boehme Tim Schultz Not awarded Ross Blackmer Nathan Hodgson Larry Sorensen

Mark Rose

Hal Souster

 2010 Dean Sawatzky Hank Smid Darcy Romanuik Darcy Younghans Ritch Braun Kent Drever Kevin Assenheimer

Brian Buchynski

Ron Kutney

2009

Kevin Pelehos

Maurice Richard

Don Zimmer

Jackie Ristesund

Gord Ivey

Dallen Leavitt

Darryl Christensen

Bill Young

Dawn McKay

Not Awarded

 2008 Myron Masterson Parrish Tung

Gary Thomson

Myron Buryn

Irene Friesz Ken Gabruck Not Awarded

Shawna Pearman

Hugh Nester

Not Awarded

2007

Not Awarded

Gordon McNeill

Kent Lessard

Tom Landsman

 

Tim Schultz

John Seaman

Kyle Larson

Steve Latta

Not Awarded

2006

 

Al Taylor

 

Not Awarded

 

Gayle Lamothe

 

Not Awarded

 

Craig Patton

 

Brian Utley

 

Lionel Leiske

 

Jim Lazaruk

 

2005

Stu Holtan

Ian MacGillivray

John Takahashi

 

Larry Wagner

 

Ingeborg Pot

Duane Konynebelt

Allan Stober

Neil Johnston

Not Awarded

2004

Terry Dolan

Alex Melnyk

Gary Frost

 

Not Awarded

 

Terry Hanna

Louise Bleier

Barb Young

Not Awarded

2003

Alex Ulaszonek

Gerald Breneman

Orest Fitzowich

 

Not Awarded

 

David Gregory

Marg Derbyshire

Joyce Loucks

John Blades

Don Zabloski

2002

Daun Daum

Daryl Venance

Lou Rondeau

 

Not Awarded

 

Not Awarded

Rick Haines

Not Awarded

Scott Sinclair

Norma Smith